x
     

Ticaret Odası cevaplamadı..,

26 Ekim 2015 Pazartesi , 21:43
Okunma: 47056
2 Yorum

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, cevaplamalısın dedi!

 
Bilgi Edinme soruları cevaplanmadığında ya da eksik cevaplandığında vazgeçmeyin, çünkü bilgi edinme her vatandaşın hakkı. Hatta Türkiye'de yaşayan yabancı vatandaşlarında hakkı.
 
Bu bilinçten yola çıkarak, İzmir Ticaret Odası'nın reklam harcamalarını en nihayetinde öğreneceğiz. 
 
Sabırla bekledik, Temmuz ayında sorduğumuz, Bilgi Edinme sorumuzun cevabını en nihayetinde alacağız.
 
Bu sonuca gelene kadar, aşamalarımızı sizlerle paylaşalım.
 
İzmir Ticaret Odası'na 13.07.2014 tarihinde; Bilgi Edinme Birimine sorumuzu yönelttik.
 
Sn Yetkili
İzmir Ticaret Odası olarak;
1- 2014 yılında, Basın, TV, Radyo toplam kaç para reklam harcaması yapılmıştır? Hangi TV, Radyo ve basın kuruluşlarının adlarıyla birlikte.
2-2015 yılından bugüne TV, Basın, Radyo kaç para reklam ödemesi yapılmıştır? Hangi TV Radyo ve basın kuruluşlarının adlarıyla birlikte.
Yukarıda sorduğum bilgi edinme kanunu kapsamında olduğundan eksiksiz net ve süresinde yanıtlanmasını talep ediyorum. Aksi Halde BEDK gideceğimi bildiririm.

Gelen Yanıt kısa ve net;
 
Odamız, tüm ilanlarını Basın İlan Kurumu üzerinden vermektedir. Odamızın hesapları da her ay www.izto.org.tr adresli web sitemizde yayınlanmaktadır.
 
2014 yılında Odamız tarafından Yeni Asır, Haberekspres, Yenigün, Habertürk, Hürriyet, Ekonomik Çözüm, Milliyet, Dünya, Posta Zaman, Ege Telgraf, Ticaret, Yeni Ekonomi, Akşam, 9 Eylül, Star gazetelerine ilan verilmiştir.
 
2015 yılında da 31 Temmuz 2015 itibariyle Haber Ekspress, Platin Dergisi, Capital Dergisi, Sabah, Yenigün, Kazete, Yeni Asır, Haber Ekspress, Ege Telgraf, Ticaret, Yeni Ekonomi, 9 Eylül, Hürriyet, Posta, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet, Zaman, Habertürk, Ticaret gazetelerine ilan verilmiştir.
 
Cevap verilmediği için, BEDK başvurduk.
 
T.C
Başbakanlık
Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu
 
 
İzmir Ticaret Odasına 13.07.2014 tarihinde; “2014 - 2015 yıllarında, Basın, TV, Radyo toplam kaç para reklam harcaması yapılmıştır? Hangi TV Radyo ve Basın Kuruluşlarının adlarıyla birlikte.”Diye Bilgi Edinme Birimine sorumuzu yönelttik.
 
Gelen cevap;
 
Sayın Nivent Kurtuluş,
 
Odamıza yapmış olduğunuz Bilgi Edindirme Başvurusuna istinaden, aşağıdaki bilgileri sunarız.
 
Odamız, tüm ilanlarını Basın İlan Kurumu üzerinden vermektedir.
 
Odamızın hesapları da her ay www.izto.org.tr adresli web sitemizde yayınlanmaktadır.
 
2014 yılında Odamız tarafından Yeni Asır, Haberekspres, Yenigün, Habertürk, Hürriyet, Ekonomik Çözüm, Milliyet, Dünya, Posta Zaman, Ege Telgraf, Ticaret, Yeni Ekonomi, Akşam, 9 Eylül, Star gazetelerine ilan verilmiştir.
 
2015 yılında da 31 Temmuz 2015 itibariyle Haber Ekspress, Platin Dergisi, Capital Dergisi, Sabah, Yenigün, Kazete, Yeni Asır, Haber Ekspress, Ege Telgraf, Ticaret, Yeni Ekonomi, 9 Eylül, Hürriyet, Posta, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet, Zaman, Habertürk, Ticaret gazetelerine ilan verilmiştir.
 
4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunun 13. maddesi uyarınca yargı yoluna başvurmazdan evvel bu yazımızın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kuruluna itiraz hakkınız bulunmaktadır.
 
Saygılarımızla,
 
Mert İLKUTLUĞ
İzmir Ticaret Odası
İletişim ve Tanıtım Müdürü
 
Sorumuzda ayrıntılı bir şekilde istememize karşın verilen cevap yetersizdir, çünkü Kamu Kurumu niteliğine haiz odalar ve borsaların çalışmalarının yasalara ve etik değerlere uygun yürütülmesi zorunluluğu vardır. 
 
Tahsilatlardan ödemeye konu her türlü harcama, iş ve işlemler yasaların emrettiği doğrultuda olmak zorundadır.
 
Odanın parasını harcama yetkisi kendi şirketinin parasını harcıyormuşçasına yapabildiğiniz harcamalar değildir. Bu paralar kendi kasanızdan çıkmıyor, üyelerin aidatlarıyla oluşan bütçedir ve bu biz bu bütçenin nereye harcandığını kuruşu kuruşuna öğrenme hakkımız vardır.
 
Bilgi edinme hakkı nedir,  neyi  sağlar? 
 
Bilgi edinme hakkı, bireylerin devlet kurum ve kuruluşlarının görevlerinden dolayı sahip oldukları bilgilere ulaşabilme hakkıdır. Vatandaşlar kendileriyle doğrudan ilgili olsun veya olmasın, merak ettikleri herhangi bir bilgiyi elde edebilirler. Bu sayede kamu kurum ve kuruluşları şeffaflaşır ve  bilgi demokratikleşir. Bireyler bu şekilde yönetime  dahil olurlar. 
 
Her kurum veya kuruluşa başvurarak  bilgi  istenebilir mi?
 
Evet. Her kurum ve kuruluşa başvurarak bilgi almak mümkündür. Bilgi istenecek kamu kurum ve kuruluşlarına  örnek olarak Bakanlıklar, Merkez Bankası, İMKB, Üniversiteler, ÖSYM, RTÜK, Belediyeler, Emniyet  Müdürlüğü  gösterilebilir.   Kamu kurumu niteliğindeki   meslek kuruluşları da örneğin Baro, Mimarlar Odası, Ticaret Odası, Tabipler  Odası yasa uyarınca bilgi vermek zorundadır  kuruluşlar kastedilmektedir. 
 
Hangi konuda bilgi istenebilir?
 
Kurum ve kuruluşlar, bazı  istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmakla yükümlüdür.  Başvurulan kurum ve kuruluş söz konusu  başvuruları  etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmakla görevlidir. Merak edilen veya ihtiyaç duyulan birçok bilgi bu hak sayesinde öğrenilebilir. 
 
Buradaki istisnalar, Milli güvenliği ilgilendiren, devlet sırrı sayılan bilgilerle adli  ve idari soruşturmalara ilişkin  bilgiler, ticari sırlar, özel hayata ilişkin bilgiler başvuranlara verilmez.
 
Reklam harcamalarını öğrenmek DEVLET SIRRI DEĞİL.
 
Üyelerin aidatlarıyla oluşan fonun nereye harcandığını ve bu paraların nereye gittiğini ve kaç para olduğunu öğrenmek vatandaşlık hakkımızdır.
 
Yıllardır Oda Başkanlığını yürüten Sayın Ekrem Demirtaş bu bilgileri açıklamak zorundadır, çünkü bilgi edinme yasası ruhuna uygun sorudur.
 
Siz değerli kurul üyelerinden konunun değerlendirilmesini rica ediyorum.
 
BEDK dilekçemizi değerlendirdi, “2014 ve 2015 yıllarında ne kadar reklam harcaması yapıldığı bilgisinin başvuru sahibinin erişimine açılması gerektiğinin İzmir Ticaret Odasına bildirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”
 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 29.10.2015 02:59:21

  • FETHULLAH DEMİRTAŞ
  • SAYIN NİVENT KURTULUŞ! AÇIL SUSAM AÇIL... DEMİŞ OLDUĞUNUZU,,!!! HARAMİLERİN KASASINA GÖZ ATMA TALEBİNİZİN KABUL EDİLDİĞİNİ ANLIYORUM..NASIL BİR ZİHNİYETTİR Kİ.. EVET 21. YÜZYILIN İZMİR'İNDE.. ATATÜRKÇÜ... HUKUKÇU.. CUMHURİYETÇİ.. DÜNYA GÖRGÜSÜ VE TERBİYESİ OLAN,, NEREDEYSE TÜRKİYE'NİN RİVİERASI.. ARİSTOKRASİSİNİN YAŞADIĞI KENTTE,, ALİ BABALARIN VE 40 HARAMİLERİN CİRİT ATMASINA MÜSAADE BUYRULUR... SEYİRCİ KALINIR?!! VE NEREDEYSE SİZDEN BAŞKA KİMSENİN BU TERTİPTEN ŞİKAYETİ OLMAZ?... NASIL OLUR DA BİR KARTELİN KOSKOCA METROPOLÜN BEKASINI İĞDİŞ EDİYOR OLDUĞU TARTIŞILMAZ..1960 BU YANA GERİ GİDİYOR OLUŞU.. 1990 DAN SONRAKİ ÇÖKÜŞÜ SORGULANMAZ.. HERKESİMİN FAKİRLEŞTİĞİ,, BÜYÜK HOLDİNGLERİN BATTIĞI.. BİR AVUÇ ADAMIN SERVETİNE SERVET KATIYOR OLDUĞU ... BUNLARIN FORBESİN İLK YÜZLERİNE OYNUYOR OLUŞU... BU BÜYÜCÜLÜĞÜ NASIL BAŞARDIKLARI TARTIŞILMAZ.. NEREDEYSE.. PADİŞAH GİBİ EL PENÇE DİVAN.. İZMİRDE NAM-I YÜRÜSÜN DİYE,, İKİ TAŞI ÜST ÜSTE KOYMAMIŞ,,, BİR HAYIRAT ÇEŞMESİ YAPMAMIŞ.. İZMİR VE TOPLUM MENFAATİNE EN UFAK BİR ÇALIŞMANIN İÇİNDE YER ALMAMIŞ,,BU HARAMİLERE BEL BAĞLANIR?.. SORUYORUM SİZE?! YAPTIKLARI HER İŞ Mİ YAMUK OLUR? NİVENT HANIM?!... NEREDE ÇİRKİN MESNETSİZ ETİKSİZ İZANSIZ BİR GİRİŞİM VARSA, ALTINDAN BU HARAMİ ÇETESİ ÇIKAR.. YİNE DE BİZ İZMİRLİYİZ,, İZMİRİN İLERİ GELENLERİYİZ DİYEN NİCELERİ BRUNCHLARDA GEVİŞ GETİRMEKTEDİR.. İZMİR'İN SPORDA İYİ OLDUĞUNU YAZAN BİR MAKALE DİKKATİMİ ÇEKTİ,, EN SON HANGİ TAKIM BİRİNCİ LİGDE SAHALARDA TOP SÜRDÜ?! BUNLAR HARAMİLERİN AT KOŞTUĞU GÜNLERDEN BERİ İZMİRİN AURASININ NİCE OLDUĞUNUN GÖSTERGELERİDİR.. NE ZAMAN VE NE ŞEKİLDE BU SAFRALARINDAN KURTULACAK VE SİLKİNİP GAFLET UYKUSUNDAN UYANACAK? SİZ VE EKİBİNİZİN ÇALIŞMALARI DA OLMASA.. YASALAR.. BU HARAMİLERİN SOYGUNLARINI NE ARA GÖRECEK? VE NE ŞEKİLDE HESABI SORULACAK?!!
  • Misafir - 28.10.2015 18:20:49

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bir kentin kaymağını yiyenler özel sektörden vede birde kamuda halk adına görev için sözde gelenlerden oluşuyorsa, ve bu kişiler güç birliği içinde çalışıyorsa, ve onlar o kentin diğer yaşayanlarını hiçe sayarcasına davranıyorsa işte orada işler hayra alamete doğru yol almaz. Batı toplumlarına bakınca kilise ve aristokrasi ne kadar çok muhafazakar tutum içerisinde olsalar da, tüccar, toprak zenginleri ve kısmen oluşmuş sanayici kapitalistleri toplumun ileriye yönelik gelişmesi için bir nevi o günün ilericileri olmuşlardır. Ancak 21. yüzyılda Türkiye ye bakınca, bir yandan kültürden eğitimden onur ve şereften vicdandan yoksun olup bir şekilde kamu adına görev alanlar, diğer yandan bu kişiliğe paralel yapıda olan sermaye unsurları güç birliği yapınca ortaya vahim tablo çıkmaktadır. Bu ülkede zaman zaman darbeler işte bu çıkmaza toplumu sürükleyenler nedeni ile olmuş, kendisini haklı olarak bu vasıftaki unsurların üzerinde görenler onlara göre aksak demokrasiyi kesintiye uğratmışlardır. Seçimlere giderken özellikle CHP yeni oluşturacağı kadroları ile içerisinde bulunan tortularından kurtularak bu toplumsal yapıyı sağlama adına önemli bir görevi yerine getirmelidir. Bu ülkede her alana düzeltme çekilme zorunluluğu çok açık ortadadır.
  •