x
     

Sn Musa Çam'ı canı gönülden kutluyoruz.

24 Temmuz 2014 Perşembe , 19:19
Okunma: 49080
0 Yorum

Milletvekilliği sadece siyaset yapmakla olmuyor. Sn Çam gibi milletvekillerin olduğunu görmekten mutluyuz.

 

Egenin Sesi'nde yayınlanan haber de; “İki yıldan fazladır bölgede taş ocakları açılmasına karşı mücadele eden Germiyan köylüleri, yapılması planlanan taş ocaklarının zeytinlik alanlara ve turizme zarar vereceğini savunurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Dere Madencilik'in Çeşme Alaçatı Germiyan Köyü'nde kurmayı planladığı taş ocağı tesisine ÇED onayı verdiği söylentileri üzerine CHP İzmir Milletvekili Musa Çam bir soru önergesi hazırladı.”

Sn Çam soru önergesinde yerden göğe kadar haklı diyor ve ekliyoruz.
 
İzmir’de Pınarbaşı’nda 2008 yılından beri ÇED Yönetmeliğine göre alınmış bir izin ve kararı olmadan çalışmasına müsaade edilen tesise her nasılsa 2011 yılında ÇED Yönetmeliği kapsamı dışındadır kararı veren bir idare anlayışı ile karşı karşıyayız.
 
Temiz İzmir Derneği, bu karara karşı dava açmıştır. Aynı konuda açılan davalarda verilen bu kapsam dışı kararı iptal edilmiştir. Mahkemenin ÇED Yönetmeliği kapsam dışı kararını iptal etmesinin hemen ardından çok vakit kaybetmeden aynı yere ÇED gerekli değildir kararı alan firma bir gün bile kapalı kalmadan tam hız faaliyetlerine devam etmektedir.
 
Mahkeme kararlarına rağmen her defasında yeni bir idari işlem tesis edilerek kaçak olan tesise bir gün bile kapatma kararı verilmemiştir, nedense verilmek istenmemiştir. Çünkü İdareler adeta kaçak tesis kapatılmasın Dere Beton zarara uğramasın diye her türlü yasal boşluğu firma lehine çevirmeyi başarmakta mıdır? 
 
Germiyan ve Urla’da yine ÇED Gerekli Değildir kararları iptal edilen firma bu kez yeni ÇED kararları almak için işlemleri başlatmıştır. Mahkeme kararlarına rağmen yine bir şekilde yeni idari işlemler ile işler yürümekte olduğundan bu firma İzmir’de her türlü şekilde işlerini beceri ile yürütmeyi başarmıştır.

Sn Musa Çam'ın soru önergesinin cevabını bizlerde merakla beklemedeyiz.
 


Kaynak: