x
     
17.8.2018 12:18:06
Okunma: 1933
0 Yorum

Dr.Mustafa Yuluğ
Doğru Okuma

 

 
EĞİTİM/ÖĞRETİM TEMEL KONULARI NELER OLMALI
 
Bir yazarımız 'hocasının' önerdiği okuma listesini 'gururla' duyuruyor (Cumhuriyet, 16 Ağustos 2017).
 
Hep yineliyoruz: 'Sürü halinde' yaşamamızın temel gerekçesi birlikte üretmek ve ürünlerden hakça yararlanmaktır. Dolayısıyla, bir bilimsel değeri olması için, okuyacağımız kitapların, yazıların, insan için doğru olan üretim (Silah, uyuşturucu, kaçakçılık, kara para ve dijital kalpazanlık, hileli 'besin, ilaç, yapı, kent, ulaşım, yatırım, eğitim, iletişim', çetecilik, terör, çevre tahribi değil), üretimin özellikle planlama ve etkili, dürüst bir kamu yönetimi aracılığıyla nasıl artırılabileceği, üretim örgütleri ve biçimleri, sınıflar, dağıtım ahlakı gibi konularda bir şeyler söylemesi gerek. Aksi halde, sosyal bilim yerine edebiyat ile birlikte olmuş oluruz.
 
Egemen sınıflar, sömürgeciler, üretim ve dağılımı üzerinden gerçekleştirdikleri sömürülerini gizlemek üzere, ya üretimden pek anlamayan ya da anlamazdan gelmek işine gelen yazarları, çizerleri, sinemacıları, öğretim elemanlarını, önderleri, bilinç karartma amacıyla, halkların başına sarıp avantalarını artarak sürdürdüler ve sürdürmekteler (İnsanları bile gemilere doldurup deniz aşırı yörelerde satmışlar. Günümüzde insanlar yanında hayvanları da acımasızca öldürüyorlar. Afrika'da, Asya'da soyu tükenmekte olmayan hayvan bırakmadılar).
 
400 bin çocuğumuz, eğitim/öğretim görecek, spor yapacak yerde güneş altında meyva topluyorsa, gençler birbirlerini rahatça öldürsünler diye yöremize, göz göre göre, daha daha silah sevkiyatı yapılıyorsa, üretim ve sömürü konularına birinci önceliğin verilmesi, kesinlikle zorunlu ve yaşamsal demektir.

Mustafa Yuluğ

Etiketler: