x
     
17.8.2018 16:43:59
Okunma: 46345
0 Yorum

Defne Gönenç
Dans ve Siyaset

 

Sizlere Berlin salsa maratonundan yazıyorum. Küçüklüğümden beri dans etmeyi çok sevmeme rağmen salsa ile görece olarak geç bir yaşta tanıştım. Şimdi ise birçok akranım “kariyerinde yükselmeyi” kendilerine ana hedef olarak koymuşken ben dansı hayatımın bir parçası haline getirmeye çalışıyor, onun peşinde şehirden şehire koşuyorum. Neden mi? Hem bireysel hem siyasi sebepleri var. 

 
Dans öncelikle insanın kendi hislerini, duygularını ve bedenini çok daha iyi tanımasını sağlıyor. Sonra bunları kullanarak kendinizi çok daha iyi ifade ettiğinizi anlıyorsunuz. Yani sizi kendinizle barıştırıyor. Terliyorsunuz. Emek sarf ediyorsunuz. Vücudunuzla neler yapabileceğinizi fark ediyor, onu daha çok seviyorsunuz. Çevrenizde gülen yüzler oluyor. “Çirkin” diyebileceğiniz bir insanı bile “büyütebiliyor” dans, güzelleştiriyor. Mutlu ediyor. Hem sizi, hem “çirkin”i. Çirkin kalmıyor böylece. Bu yönüyle aslında çok siyasi bir hareket dans etmek. Diğer sanat dalları kadar öne çıkmıyor siyasi görüşleri, yürüyüşleri desteklerken. Fakat aslında hem insanı güzelleştirdiğ, mutlu ettiği, hem de toplumları dönüştürdüğü için özellikle sol tarafından acilen benimsenmesi ve yaygınlaştırılması gerekiyor. Zaten sol’un da amacı bu değil mi?
 
İnsanları eşitliyor dans. Bir müdür bir çöpçü ile dans edebiliyor salsa pistinde. Beraber bir uyum yakalayabiliyorlar. Birbirlerini hissedebiliyorlar. Birbirimizi “hissetmek” insanların birbirinden yabancılaşıp “birey”  haline geldiği günümüzde toplumsal olarak son derece ihtiyaç duyduğumuz bir fiil. Birbirimizi hissetmenin de ötesinde birlikte bir uyum yakalayabiliyoruz dans ederken. Birlikte, her iki tarafın da emek vererek yarattığı bir şey üretebiliyoruz. 
 
Tüm bu boyutlarının yanında aynı zamanda bir spor dalı dans. Bedeninizi dönüştürüyor. Hareket etmeye çok ihtiyacı olan bir toplumuz. Spor salonuna gitme kültürünün hala - belki de maddi sebeplerle - çok yaygınlaşmadığı Türkiye’de dans, her yerde yapılabilecek “ucuz” bir egzersiz aynı zamanda. Mutlaka gece klubüne gitmeye gerek yok. Sokakta da dans edilebilir. Yaşadığım yerde parkta bedava dans dersleri veriliyor herkese açık. Geceleri eve kapanıp dizi izlemek yerine dışarı çıkıp ailece dans ettiğinizi düşünün. Hayatınız ne kadar değişirdi değil mi? Benimki değişti. Umarım bu kazanımlar daha birçok kişi tarafından deneyimlenir. 
 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland
 
 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları