x
     

BMC'ye fesih şoku

BMC ’nin Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği mayına dayanıklı araçlarla (Kirpi ) ilgili kriz çözülemeyince, Savunma Sanayii Müsteşarlığı firmaya fesih mektubu gönderdi. Böylece kontratın iptal süreci başlamış oldu
3 Mayıs 2013 Cuma , 16:32
Okunma: 48634
0 Yorum

Zaman Gazetesi olayı manşete taşıdı

Zaman'da yer alan habere göre BMC’nin tebligatı almasının ardından üretimdeki sorunu çözmesi için 45 gün yasal süresi var. Bu zaman diliminde de yükümlülüklerini yerine getiremezse, teminat mektupları Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından nakde çevrilecek. Sözleşme de feshedilecek.

 
Güvenlik güçlerinin mayın tuzağından korunması amacıyla 2009’da 468 zırhlı araç için anlaşma imzalanmış, ancak firmanın yaşadığı maddî sıkıntı yüzünden araçların 278’i teslim edildikten sonra üretimi durmuştu. Kalan 190 Kirpi’nin üretimi bitirilemedi. BMC, daha sonra özel bir bankadan kredi buldu fakat üretimi yine nihayete erdiremedi. Öte yandan gecikmeden dolayı müsteşarlık tarafından firmaya 7 milyon Euro ceza kesildi.
 
Kirpiler 13 personel taşıyabiliyor, her türlü arazi şartlarında rahatlıkla hareket edebiliyor. Mayın, el yapımı patlayıcı, balistik testlerinden geçen ve ‘yürüyen kale’ olarak bilinen Kirpiler, saatte 105 km hıza ulaşabiliyor, 120 cm derinlikteki sudan geçebiliyor. NATO standartlarına göre üretilen Kirpilerde, aynı zamanda motor altının da koruması sağlanıyor. Böylece herhangi bir mayın tehdidine maruz kalan aracın kısa sürede onarılarak görevine devam etmesi mümkün oluyor. Koltuklar ise mayın patlaması anında basıncı emecek özel bir sistemle üretiliyor.
 


Kaynak:

Etiketler:

  • BMCye,
  • fesih,
  • şoku,
  •