x
     
18.04.2017 22:58:18
Okunma: 49886
1 Yorum

Ayberk Aksu ayberkaksu06@gmail.com
ALGI ACMA KONUSTURMA AYBERK METHODU

 
Eğer çocuğunuz duyuyorsa sesi varsa yanı sesli gülüyor ağlıyor anlamsızda olsa ses çıkarıyorsa birde nesnenin adını söyleyince anlıyorsa mesela ekmek dediğinizde ekmeğe bakıyorsa o zaman o çocuk %1500 KONUŞUR.
 
Tıpkı Ayberk gibi 14 yasına kadar konuşamaz onlarca raporuna rağmen şu an konuşuyorsa hepiniz konuşursunuz. Şu an Ayberk ihtiyacını ve sosyalleşecek kadar konuşuyor.
 
Yani yabancı dil öğrenen bizler kadar. Ayberk’in algıları da kapalıydı, hiç bir nesnenin ismini söyleyince de bakmıyordu. Ben Ayberk’in algısını ve konuşmasını bu yolla yaptım. 
 
Sizlerle de paylaşmak istedim belki size de faydası olur diye.
 
İlk algısını açmak ve konuşması için bu kartlar gibi sizde çocuğunuzun sevdiği bildiği ilk nesnelerin resmini ve adını yazarak başlayın. Evde görebileceği hıza da her nesnenin ismini yazın. Mesela masaya masa suya su kapıya kapı gibi ve anlasa da anla masada bu kartları eşleme yapın ve sağır dilsiz gibi düşünün dudak okuyor, düşünün ve her heceyi vurgulayarak sizin dudaklarınızı görsün.
 
Sevdiği şarkıyı kağıda yazın ve okuyarak elinizle heceleyerek okuyun. İnanın 10 gün istikrarlı yapınca konuşuyorlar. Sanırım her şeyin bir adı olduğunu ve onunda dudak hareketi ile esleştirerek sizi de kopyalayarak konuşmaya başlıyor. Konuşmadan önce algı önemli mesela ekmek dediğinizde ekmeğe bakıyorsa bu çok güzel o zaman konuşabilir.
 
Eğer bakmıyorsa işte bu esleşmelerle her şeyin ismi olduğunu öğreniyor. Böylece algısı acılıyor ve öğrenmesi hızlanıyor. Çünkü konuştuklarınıza anlam yüklüyor. Şöyle düşünün yabancı dil öğreniyorsunuz gibi. Bize İngilizce hocamız da aynısı yaptırdı.
 
Her şeyin üstüne ismini yaz gördükçe beynine kazınır ve çabuk ezberlersin. İngilizce şarkı dinle dinlerken de sözlerini de oku derdi. O zaman daha çabuk ezberlersin derdi.
 
Birde uyurken bile radyoda İngilizce konuşma aç bilinçaltında İngilizce kelimelere alışırsın ve telaffuzun kolay olur derdi. İşte bende aynı Ayberk’e böyle yaptım 10 gün günde en az 2 saat bu kartları çalıştırdım ama sonuç sıfır ama sonra birden kendiliğinden eşledi.
 
Olmuyor anlamıyor sakın demeyin. Mantığını ilk zamanlar geç alıyor ama sonra öğrenmeyi öğrenince bir kerede öğreniyor. Ben Ayberk’in algısını yemek çok sevdiği için bu kartları hazırlayarak yaptım. Sizde çocuğunuzun en çok sevdiği kartlarla bu kartları da bastırabilirsiniz power poınt hazırladım. Çok kolay sizde hazırlaya bilirsiniz.
 
Bol bol çocuk şarkıları dinletin birlikte söyleyin ama her çocuğun yasına uygun ve sevdiği müzikle başlayın. Her şeyi yazın ve okuyun. Kısa cümleler gel al git ver gibi kısa komutlar Mesela su ver ekmek al gibi. Birde ilk ver kelimesini çalıştırın. Örnekleme yapın evin diğer bireyleriyle. Sevdiği şeyleri ver demeden vermemeye gayret edin.
 
Konuşmanın ne olduğunu ne işe yaradığını bilmiyor. Çünkü bizler onların her ihtiyacını daha o anlamadan yapıyoruz her şeyi onun yerine biz yapıyoruz. O zamanda konuşmak ne demek bilmiyor zora kalınca haaaa konuşmazsam alamam diyor ve konuşuyor.
 
Ver kelimesini bilinçli kullanana kadar çalıştırın ama bunu masa başı değil evde hayatınıza katın özelleştirmeyin özel davranmayın yok şu an çocuğumu çalıştıracam diye zaman ayırmayın yaşamınıza katın. 
 
Yaptığınız her şeye katın ve yaparken de konuşun öğretin. Bol bol iş yaptırırsanız algısı çok hızlı acılıyor. Sorumluluk ve özgüven çok ama çok önemli.
 
Asla otizmli değil normal Türkçe bilmeyen çocuk gibi davranın. Birlikte TV de müzik açın dans edin. Bilgisayarda youtube da sevdiği müzik ve filmleri izleyin bos zaman doldurmayı öğretin.
 
Aynanın karşısına geçin birlikte bildiği kelimeleri söyleyin aynada kendisini ve sızı görsün. Bol bol aynada kendisini incelemesini sağlayın.
 
Mesela aaa gözüne bak sacına bak düzelt gibi. Birde sizin yaptıklarınızı taklit yapmayı öğretin. Bu da vücudunu kullanmayı öğretiyor. Bulaşık makinesi şart. Sofra kurma kaldırma beslenme temizlik yatmak kendi başına yapana kadar öğretmek yardımsız yapana dek uğrasın çok önemli.
 
Bol bol yürüyün gezin sosyalleştirin. Asla başka bir engelli ile bir araya getirmeyin. Taklit yetenekleri çok fazla tüm takıntıları taklitle başlıyor. Bizler de öyle değil miyiz. Bende mesela çok çabuk karşımda konuşanın şivesini kapıyorum ve aynı onun gibi konuşuyorum.
 
Hepimiz birbirimizden etkileniriz. Örnek alırız. Onlarda bizler gibi etkileniyor ve gördüğünü yapıyor o yüzden asla ama asla başka bir engelli ile olmamalı. Kendini özel hissettirmeyin. Özel davranmayın, bakış acınızı değiştirin evet otizmli görün. Ama otizmi o meşhur 9 tanısı olarak değil de otizmi üstün zeka üstün yetenekli görün inceleyin bakın tüm dahilerin hepsi otizmli yapamaz edemez demeyin aksine neyi eksik yapar diyerek beklentilerinizi yüksek tutun imkan verin ilk zamanlar istikrarlı yaşamınıza katın ve öğretin.
 
Göreceksiniz ki sizin elinizde bir dahi varmış şimdiye kadar fark edememişsiniz. Şu an kardelen çiçeğini bizim çocuklarımıza benzettim. O buzların karların içinden baharda açan çiçeklerlerden daha güzel. Diğer çiçekler güneşte sıcakta acar. Ama kardelenini farklı görmeyiz hatta çok daha beğeniriz. 
 
Oysa bizim çocuklarımızı hemen farklı görüp çocuk gibi değil de otizm dünyasının bir bilinmeyen çocuğu olarak görürüz. Oysa onu da kardelen gibi sevsek buda çiçeklerin en güzeli desek. 
 
Sevgiler hepinizi kocaman seviyoruz ve kucaklıyoruz.
 

Etiketler:

Misafir - 10.4.2022 19:03:35

  • Sermin
  • Tebrik ederim çok iyi bir şey basarmissiniz verdiğiniz bilgi içinde teşekkür ederim benimde on iki yaşında oğlum var otistik ve ne yapmamı bilemiyorum bazen ve bilginizi deniycem
  •