x
     

İzmir Trafik Vakfı (1)

30 Haziran 2017 Cuma , 14:21
Okunma: 48001
0 Yorum

İlginç bir dosyayı sizler için araştırdık.

 
İzmir Trafik Vakfı ile ilgili Temiz İzmir Derneği’ne yüzlerce şikayet maili geldi.
 
Şikayetler üzerine;
 
Alınan paralar yasal mı, değil mi? Vakıf Tüzüğünde neler yazılı, faaliyet raporları var mı, yok mu, hepsini sizler için araştırdık.
 
Konuyu yılbaşından, bugüne incelemekteyiz.
 
Bu yazıyı okuyan kişilerin, mutlaka arabaları çekilmiştir.
 
Arabanızın çekilmesinden sonra sizlere neler uygulandı, uygulamaların hangisi yasal, hangisi değil hepsini bu yazı dizilerimizde bulacaksınız.
 
Konuyu sırasıyla sizlerle paylaşıyoruz.
 
İlk yaptığımız işlem;
 
Konuya ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yazışmalarımız oldu.
 
Sn yetkili
 
17.03.2017 tarihli bilgi edinme soruma halen bir yanıt alamadım hatırlatmakta fayda görmekteyim.
 
İzmir Trafik Vakfı ile ilgili; 
 
İzmir Trafik Vakfı Başkanı işadamı, Mesut Sancak avukatı Meryem Kocabaş ve işadamları tarafından kurulurken, İstanbul Trafik Vakfının kurucuları Sn RECEP TAYYİP ERDOĞAN, FAİKA KOZAKÇIOĞLU (HAYRİ KOZAKÇIOĞLU’nun vefatı nedeniyle) ZUHAL ÜRETEN (NECDET MENZİR’in vefatı nedeniyle) ANKARA TRAFİK VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKAN Ercan TOPACA Ankara Valisi 2. BAŞKAN Kemal KARADAĞ Ankara Vali Yard.
 
1-İzmir ilinde bir işadamlarının Trafik Vakfı Kurması hangi yasa ve yönetmelikte vardır? 
 
2-Her vatandaş Trafik Vakfı kurabilir mi? 
 
3-İzmir Trafik Vakfı tarafından kurulan, İZTAŞ İZMİR TRAFİK ÖZEL EĞİTİM VE ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET A.Ş. Vakfın kurduğu bir şirket vakıf ile bu şirket arasında para aktarma işlemleri nasıl yapılmakta? Bu şirketin başında duran kişiye kaç para ödenmekte? Bahse konu şirket özel bir şirket olmadığından ve açıklanması halinde rekabet koşullarına ters düşmeyeceğinden bu konuda net bilgi istemekteyim. Bu şirket ne zaman kurulmuştur ve kurulduğu günden beri net hasılat nedir? 
 
4-İzmir Trafik Vakfı kurulduğu günden bu güne vakıf tüzüğüne göre hangi projeleri hayata geçirmiştir, kaç otopark yapmıştır. Kurulduğu günden beri vakfın kasasına kaç para girmiştir. 
 
Yukarıda sorduğum sorular BİLGİ EDİNME YASASINA uygun sorulardır. Vakıf özel bir şirket olmadığını hatırlatmakta fayda görmekteyim. 
 
BİMER Üzerinden yaptığımız Bilgi Edinme sorularımız;
 
 Başvuru hareketleri için tıklayınız.
 
 17.03.2017 16:41 tarihinde internet üzerinden başvuru alındı.
 17.03.2017 16:41 tarihinde BİMER tarafından VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafına sevk edildi.
 
Sorularımız yanıtlanmadığından, tekrar tekrar sorduk.
 
En son gelen cevap;
 
Sayın NİVENT KURTULUŞ

Başbakanlık İletişim Merkezine yaptığınız 1700653743 sayılı başvurunuz incelenmiş ve akıbetini sorgulamış olduğunuz 17.03.2017 tarihli başvuruya, başvurunun sevk edildiği kurum tarafından yasal işlem süresi içerisinde cevap verilmediği anlaşılmıştır.

İdari Yargılama Usul Kanununun 10’uncu maddesi, “idari davaya konu olabilecek bir işlem veya eylemin yapılması hususunda altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. Başvuru sahibi, altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde dava açabilir.” hükmü uyarınca yargı makamına başvuruda bulunabileceğinizi; yargı makamına başvurmadan önce Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna cevap alamadığınız başvurunun yapıldığı tarih itibarıyla en geç yetmişbeş gün içinde yazılı başvuru yolu ile ilgili kurum hakkında itiraz başvurusu yapabileceğiniz hususunda bilgilerinizi rica ederiz. 
 
Konuyu, TBMM Etik Kurulu’na yazdık oradan da net cevap alamadığımız takdirde konuyu yargıya taşıyacağız.
 
Yarın yazımıza devam edeceğiz, Vakıf Senedinde neler var. Bu vakıf senedine göre arabalar çekilebilir mi, çekilemez mi hepsini sizlerle paylaşacağız.   


Etiketler:

  • ,
  • İzmir,
  • Trafik,
  • Vakfı,
  • (1),
  •