x
     
"Biz edepsiz değiliz"

 http://www.sondakika.com/haber/haber-biz-guvendik-oy-verdik-siz-su-koyverdiniz-4590804/

İzmir'in Çiğli ilçesindeki Evka-5 Katlı Kavşağı'nı törenle hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Küçük Çiğli sakinleri tarafından protesto edildi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, İZBAN hattının mahallelerini ikiye böldüğünden ve karşı tarafa geçemediklerinden şikayet etti. Geçit isteyen vatandaşlar, "Biz güvendik oy verdik, siz su koyverdiniz", "Balatçık uyuma, mahallene sahip çık" pankartlarıyla geldikleri alanda, "Ucube üstgeçit istemiyoruz" şeklinde slogan attı. Protestoların açılış konuşmaları sırasında daha da artması üzerine Başkan Kocaoğlu, "Burada bir açılış ve şölen yapıyoruz. Hizmetin, bu memlekete hayırlı olmasını kutluyoruz. Bizim ucubeyle işimiz yok. Biz hem Çiğli'nin hem İzmir'in hem de bu ülkenin hakkını veriyoruz. Burada bir düğüne, bayrama gelir gibi geleceksiniz. Burada bayram var, şölen var. Burada ucube ve ucubecilerin işi yok. Edebinizle dinleyin, her sorunuza cevap vereceğim." dedi. Bunun üzerine vatandaşlar da, "Biz edepsiz değiliz, sadece altgeçit ve üstgeçit istiyoruz. Asıl edepsiz sensin." diye bağırdı. 

 
'SUSMASINI ÖĞREN' 
 
Sık sık göstericiler tarafından sözü kesilen Kocaoğlu, bir vatandaşa seslenerek, "Konuşmazsanız size cevap vereceğim. Sus bir defa, onu da söyleyeceğim. Bir susun bakalım. Biz İzmirliyiz. Biz bu memleketin çocuğuz. Başkalarının yaptığı muameleyi yaptırmak zorunda bırakmayın. Bu ve diğer birkaç altgeçidin projesi ve ihalesi yapıldı. TCDD, bu projelerde kusur buldu ve can güvenliği açısından tehlike olduğuna karar verdi. Biz de ihaleyi geriye çektik. Kendileriyle görüşmelerimiz ve çözüm arayışlarımız devam ediyor. Sonuçta geçit yapılacak, alanın sahibi TCDD. Anlaştığımız takdirde altgeçit, anlaşamazsak üstgeçit yapacağız. Olay bu; her şey bu kadar açıkken burada bu pankartları açmayı siz vatandaşlara yakıştıramadım. Ben edepsiz demedim ama şimdi diyorum, edepsizsin. Çiğlili hemşehrilerim, böyle üç tane kendini bilmezin hesabını soramıyorsanız, hepinizden Allah razı olsun." şeklinde konuştu. 
 
TÖRENİ ERKEN BİTİRDİ 
 
Vatandaşların protestosu karşısında Kocaoğlu, göstericilerin birileri tarafından örgütlendiğini öne sürdü: "Ben sana edepsiz demedim. Sen şovunu yap. Sen bunları nereden öğrendiysen oraya git. Değerli Çiğlili hemşehrilerim, biz böyle üç tane kendini bilmezin, edepsizin tepkisiyle hizmetlerimizden vazgeçecek değiliz. Anlaşılmış ve görülmüştür ki Çiğli'de bayram yapmak, şölen yapmak, burada örgütlenmiş üç beş insanca engellenmek isteniyor. Bu insanlar örgütleniyor, bu da ortada. Bunları kimin örgütlediğini ve aynı şekilde Harmandalı Çöp Tesisleri'nde kimin yangın çıkardığını ben biliyorum. Sizlere yazıklar olsun. Siz ne yaparsanız yapın, bu büyük tesis Çiğli'ye de İzmir'e de hayırlı olsun. Bu gösterileri yapanlara ise yazıklar olsun." 
 
Yaşananlar üzerine konuşmasını yarıda bırakan Başkan Kocaoğlu, kurdele törenine geçerek katlı kavşağı hizmete açtı ve töreni erken bitirdi.

 72693 defa izlenmiştir.