TARKEM Sermaye artırımına..,

8 Ocak 2019 Salı , 20:50
Okunma: 1114
0 Yorum

gitmiş!!!

 
Burada Sermaye artırımı yapılıyor. Bu sermaye artırımında öncelikli olarak mevcut pay sahiplerinin sermaye payları ile doğru orantılı satın alma hakkına rüçhan hakkıdır. Yani, ortaklarına diyor ki olağan üstü genel kurul kararı ile sermayemizi 25 Milyona çıkardık. Sizin öncelik hakkınız( rüçhan) var bize şu kadar sürede haber verin ve 1/4 ünü taahhüt edilen sermayeyi.......... hesabına yatırın. Yatırmazsanız sizin hakkınızı başkalarına kullandıracağım. 
 
Yapılan işlem doğrudur.
 
Eski ortaklarına sormadan sermaye artırımını başkalarına kullandıramazlar.
 
Peki, eski ortaklarda, 25 Milyonun ¼ yatırmaya güçleri var mı?
 
Bunun adı parası olmayan çıksın demek değil midir?
 
Diğer bir anlamı da, acaba  parası olanları şirketin başına geçirme operasyonunun kanunsal kılıfımı dır?
 
Bizler anlayamadık, 
 
Yenigün Gazetesinde çıkan haberde;
 
"TARKEM Kasım 2012'de 112 kurucu ortak tarafından kuruldu. Kuruluş amacı tarihi Kemeraltı'nın kent ile ilişkisinin yeniden kurulması, yeniden tasarlanması, yeniden canlandırılması ve boş alanların da ekonomiye kazandırılmasıdır. Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri ve Başkanvekili Uğur Yüce olmak üzere 116 tane çok kıymetli iş insanı, kurucu ortaklar arasındadır. Tarihi dokunun korunması ve Kemeraltı'nın kalkındırılması için çalışılacağına dair ortaklar taahhüt vermişlerdir. Çalışma sahamız içerisinde belediye, emniyet, özel sektör gibi çeşitli aktörlerin bu proje çerçevesinde daha işbirlikçi çalışmalarını sağlayan bir yapıya da sahibiz. Kemeraltı içerisinde 1480 tarihi tescilli yapı var. Bunların korunması için ciddi bir aciliyet gerekiyor. Yüzde 45 oranında boş ve metruk bina var. Bu alanların yeniden kazanımı için üniversiteler ile protokol yaparak onlardan araştırmalar yaparak bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu çalışmaları da belediye ile paylaşıyoruz. Şu anda TARKEM'in yaptığı daha çok mimari ölçekte tasarım çalışmalarıdır. Uygulama kısmında asıl aktörler Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ancak işlev kazandırabilmek adına özel sektör de önemlidir. Özel şirketler bir yapıyı hayata geçirirken de bölgenin tarihi işlevlerine zarar vermeyecek şekilde dönüşüm yapmalıdır. Bunun için de yatırımcı araştırmalarını da TARKEM yapmaktadır.  TARKEM'in kuruluş sermayesi 2 milyon 300 bin liradır. Geçen Eylül ayında yaptığımız genel kurulda sermaye artırımına gidilerek 10 milyon liraya çıkarıldı.”
 
7 Ocak 2019 tarihli Ticaret Gazetesinde yer alan bilgiye göre,
 
“..,20.12.2018 tarihinde gerçekleştirilen olağan üstü toplantısında şirketin sermayesi 10.000.000 TL (On Milyon Türk Lirası) olan sermayesinin 15.000.000 TL (On beş Milyon Türk Lirası)v artışla 25.000.000 TL ( Yirmi beş Milyon Türk Lirası) tutarına çıkarılmasına karar verilmiştir.., 
 

 


Kaynak: