Sayın Soyer, aman bu ihaleye..,

8 Mayıs 2019 Çarşamba , 19:58
Okunma: 2143
0 Yorum

dikkat edin!

 

 
Gündem yoğunluğundan, kimi zaman yaptığımız haberleri,
 
İlgili yerlere yollamayı unutuyoruz
 
Çok dikkatli okuyucularımız, bizlerin unuttuğu konuları hatırlatıyorlar,

İyi ki varsınız! 
 
Aslına bakarsanız, unutmuyoruz, 
 
Lakin Cimer’e eskiden gün içinde, onlarca soru sorabiliyorduk,
 
Şimdi ise sadece günde, bir soru sorabiliyoruz,
 
Bugün, okuyucumuzun hatırlattığı soruları hazırlayıp,
 
Cimer üzerinden sorduk,
 
Sorularımızı sizlerle paylaşmadan önce,
 
Okuyucumuzdan gelen bilgilendirme mesajını paylaşalım,
 
“Nivent Hanım 2 Mayıs tarihli "Tunç Soyer Mutlaka" http://gaze-temiz.com/tunc-soyer-mutlaka/HaberDetay/4096 başlıklı yazınızda Eshot'un 2015 yılında akıllı ücret toplama işi için kiraladığı cihazlar mevcut firma (Kartek) kuruma hediye edeceği ve yine 110-120 Milyon TL bedelli akıllı ücret toplama işin sözleşmesini mevcut firma (Kartek) ile imzalayacağı belirtilmektedir. 

Eğer mevcut firma Kartek mevcut cihazları Eshot’a  hediye edip 110-120 MİLYON TL  bedelli cihaz kiralama sözleşmesini Eshot’la imzalarsa söz konusu kuruma hediye ettiği cihazlarla akıllı ücret toplama işini yapacak, bu durumda da Kartek firması hiç bir masraf yapmadan Eshot’tan 110-120 Milyon TL para  temin etmiş olacak. 

Buda vahim durum."
 
Bugün Cimer üzerinden sorduğumuz soruları, sizlerle paylaşalım,
 
Sn Yetkili
 
1- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve kusursuz çalıştığı iddia edilen “Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi” bünyesinde zaten bulunan akıllı durak, filo ve araç takip sitemi, otobüs içi ve dışı yolcu bilgilendirme sitemlerinin ihaleye konu edildiği doğru mudur? 
 
2- Zaten elde mevcut olan 1800 adet validatörün  (ücret toplayan, İzmirim kartın basıldığı elektronik cihaz) ve araç içi 300 adet lcd ekranının, 300 adet durak bilgilendirme ekranının yeniden satın alınacağı,  satın alınması düşünülen validatörlerin mevcut olanların nerdeyse aynı teknik özeliklere sahip olduğu doğru mudur?
 
3- Mevcutta gps konumlarını alan vegprsaracılığa sisteme ileten donanıma sahipken. Önceleri gayet sağlıklı çalışan Akıllı Durak bilgilendirme ve Araç Takip sistemleri varken ve gprs iletişim maliyetleri yüklenici firmalar tarafından karşılanmaktayken, Beacon ( Bluetooth Tabanlı Etkileşim Teknolojisi) tabanlı durağa yaklaşan araçları tespit etmeye çalıştığınız ve ihale maliyetini arttırdığınız doğru mu?
 
4- Mühendislerinizin C,C+++ bilmesi yüzünden, validatör üzerinde ki  yazılımları bu yazılım dillerinde istediğiniz ve bu yüzden ihaleye katılacak firmalarının sayısının kısıtlanacağı ve maliyet artışı yaratacağı doğru mudur?
 
5- Satın alınacak sistem de, ESHOT ve İBŞB tarafından ortak ve farklı ihtiyaçlar için, değişik firmalardan satın alınan ”Ulaşım Planlama Sistemi”,  “Tam Adaptatif Trafik Denetleme ve Kontrol Sistemi”, “ESHOT Karar Destek Sistemi”, “Akaryakıt Otomasyon Sistemi”,  “Plaka Tanıma Sistemi”, “İZELMAN Otopark Sistemi”, “GRAND Plaza Akıllı Tuvalet Sistemi”,  “İZULAŞ Bisiklet Kiralama Sistemi” ve yine Tam Adaptatif Trafik Denetleme ve Kontrol Sistemi bünyesinde bulunan “Otobüs İçi Yolcu Bilgilendirme Sistemi”, “Durak Yolcu Bilgilendirme Sistemi”, “Otobüs İşletme Sistemi” gibi çok sayıda sistemle haberleşmesinin konu edildiği doğru mu? Bu husus maliyet artışını, elma ve armutları aynı küfeye koyarak sistem işletile bilirliği konusunda zorlukları ve işin zamanında tamamlanmama risklerini birlikte getirmez mi?
 
Cevaplar eldiğinde yine sizlerle paylaşacağız.


Kaynak: