26.06.2013 12:33:16
Okunma: 5529
3 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
"Verecek gücümüz yok"

 

Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl, temmuz ayında muzaffer bir edayla İzmirli hemşerilerine “Fayton Sefası”nı hediye etti.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi sitesinde, “İzmir’in yeni faytonları,  sabah 09.00’dan gece saat 00.00’a kadar İzmir' Kordonu’nda, Liman ile Konak Pier arasında sefer yapacak. Kordon boyunca güzergâhları arasında yolcu alıp indirebilecek. Konak Pier önünde faytonların duraklayabileceği üstü tenteli gölgelik durak yeri bulunuyor. Faytonların tek gidiş bilet ücreti ise yabancı turistler için 10 EURO, İzmirliler ve yerli turistler için ise 20 TL olarak belirlendi” şeklinde duyurdu. 
 
Aradan bir yıl geçti, “binlerce kişi fayton sefası yapmıştır” diye sakın düşünmeyin. Çünkü Büyükşehir fayton sefasından zarar etmiş. 
 
Bunu ben söylemiyorum, İZULAŞ’ın Genel Müdürü Reha Pekerten söylüyor; bize göderdiği yazıda. 
 
“Fayton işletmesinden herhangi bir maddi kazanç sağlanmamıştır.”
 
Victoria klasik tarzındaki 12 adet körüklü faytonlar Akhisar’dan alınmış.
 
Körükler bebek arabası körüğü gibi. Daha bir yıl geçmeden şekli kaymış.
 
35 at, Avusturya’dan getirildi, Türkiye’de Halfinger atı yokmuş gibi. 
 
Kahramanlar’da kapalı at ahırları, idari bina yapıldı. Hayvan yemi alınıyor, atlar için özel bir veteriner tahsis edildi… Bir o kadar da personel.
 
İZULAŞ bünyesinde görev alan fayton sürücüleri için de özel kıyafetler hazırlandı.
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi eğitmenlerinden turistlerle iletişim becerisi, kurum içi davranış biçimi, öfke yönetimi, duygu kontrolü ve konuşma becerisi eğitimi alan faytoncular, İngilizce de öğrendi.
 
Tüm bu masraflar karşılığında, tek delikli kuruş kazanmamış, hani tek gidiş 10 EURO idi? Bu faytonlar boş mu gidip geldiler?
 
Üstüne üstlük, biri Kordon’da diğeri Gündoğdu’da kaza yaptılar.
 
Akhisar faytonları pert oldu. 
 
Kazadalardaki özel otomobilin hasarları ödenmedi mi? 
 
Bütün bu harcamalar niye yapıldı, madem kazanç yok, her an bir kaza ihtimali de var.
 
Aliağa Yeni Mahalle düğün salonunun temel atma töreninde, Aliağalı vatandaşlar otobüs isteyince; “EKONOMİK GÜCÜMÜZ YOK” dememiş miydiniz?
 
Zarar eden “ fayton sefasına” milyonlar harcadınız, hala da harcamaktasınız. Hani ekonomik gücünüz yoktu?
 
Daha birkaç gün evvel, meşhur cumartesi açılışlarında, sendika işçilerinin görüşmeleri sorulduğunda; “Biz dün de toplu sözleşmemizi bitirdik. Hızlı şekilde devam ediyoruz. Hepsine maaşlarına göre verdiğimiz bir oran var. Aynı oranı İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerine de verdik. Arkadaşlar bunu kabul ederlerse toplu sözleşmeyi yapacağız ve çalışmalarına devam edecekler. AMA BUNUN DIŞINDA VERECEK GÜCÜMÜZ YOK. Hesabımızı kitabımızı yapıyoruz, verebileceğimiz ücret zammını veriyoruz” diyordunuz.
 
Dedim ya ben sizin açıklamalarınızı hep çelişkili buluyorum, işçiye yok Halfinger atlarına var.
 
Tek sefer 10 Euro’ya, dua edelim faytonlara binen çok olsun da belediye zarar etmesin.
 

Etiketler:

Misafir - 30.06.2013 09:20:30

  • Necati Güven
  • izler Aliağa'da Yaşayanlar Olarak; İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Biçerova'ya kadar gelen Otobüs hizmetlerinden Aliağa Halkı olarak neden biz YARARLANDIRILMIYORUZ.. Tek İstediğimiz, Sadece Aliağa Halkı ve Aliağa'da Yaşayanlar ve Aliağa'ya Gelen Misafirlerimiz ve Konuklarımız için Belediye Otobüsü İstiyoruz. Saygılarımızla,
  • Misafir - 28.06.2013 01:16:48

  • izenerjili!
  • 900 TL, + Sigorta + Prim + Bayram Harçlığı + Çocuklar için eğitim yardımı + yılda 4 ikramiye + kışlık ve yazlık elbise parası + fazla mesai ++++ Sadece maaş adı altında aldığınızı değil elinize geçeni anlatın sayın izenerjili yorumcu! haaa buna rağmen de beğenmiyor olabilirsiniz. O zaman da orada ne duruyorsunuz, yoksa sizi zorla orada tutan mı var? beğenmeyen gider, beğenen geliiiir!
  • Misafir - 26.06.2013 22:41:22

  • izenerji
  • 3 sene öncetaşaronda bin tl civarı maaş alıyordum allah razı olsun başkan bizi izenerji kadrosuna kattı şimdi 900 civarı ücret alıyorum bunu bana birileri lütfen izah etsin
  • Yazarın Diğer Yazıları