19.10.2015 19:09:40
Okunma: 3047
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Pardon hata yapmışız!

 
Tüh tüh vah vah diyemiyeceğiz demiştik, kaldığımız yerden devam edelim.
 
Mühendislik hatasının faturası Büyükşehir Belediyesi'ne kesildi. 
 
Kesilen fatura 1 Milyon değil, 5 Milyonda değil, 10 Milyonda değil, neredeyse 100 milyon TL, eski para ile 100 Trilyon.
 
Ne yapalım hata yaptık diye bilinilecek rakam değil.
 
Elbet bunun hesabını tutacağız, bir İzmirli olarak bu paranın belediye kasasından ödenmesine razı gelmem, beni okuyan birçok İzmirlinin de razı geleceğine inanmıyorum.
 
Mühendislik hatası diye geçiştirilemeyecek, ciddi bir rakamdan bahsediyoruz, sorumlusu kimler ise onlardan tahsili gerekir.
 
Bundan sonra pardon diyemesinler!
 
“İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve buz pateni salonu 23 milyon 250 bin TL'yi bulan maliyetle 2010 yılında açıldı. Ancak Büyükşehir Belediyesi mühendisleri, kâğıt üzerindeki projeyi araziye uygularken hata yaptı. Projenin yapımı sürecinde amfi tiyatronun bulunduğu bölgede özel mülkiyete ait 50 metrekarelik alana kamulaştırmasız el atıldı.”
 
Kim bu mühendisler ve hala büyükşehir belediyesinde çalışıyorlar mı? Ya da ne hata yaptık mı diyorlar.
 
“Yargıtay'ın daha önceki 82 milyon liralık bedeli 'bozma' kararından sonra, İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi'nin Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nın yapımı sırasında özel mülkiyete ait arazide kamulaştırmasız el attığı 50 metrekarelik yerin hak sahiplerine 65 milyon 511 bin 790 TL ödemesi gerektiğine hükmetti.”
 
Madem bu para ödenecek ti neden 65 milyon olarak ödenmedi? Arada 30 milyon fark var ne beklendi, sorusuna kim yanıt verecek?
 
Büyükşehir Belediyesi eski Hukuk Müşavirlerinden Enis Dinçeroğlu, bu konuda önemli bir görüş bildirmiş.
 
"Rekreasyon alanı içinde tapulu mülklere özensiz bir şekilde el atan idarenin yapmış olduğu kamulaştırmasız el atmadır. Tabi ki arta kalan yani tecavüz edilen yerin dışında kalan mal, asıl sahipleri açısından hiçbir şekilde işe yaramayacağından tecavüz edilen yer az bir kısım dahi olsa böyle bir dava belediyenin büyük gelir kaybına neden olacaktır. Rekreasyon alanı, imar planlarında değiştirilip belli bir kısmı imara açılabilir. Bunun sonucu olarak da tecavüz edildiği kadar yerin bedeli belediye tarafından davacıya ödenecektir ya da bu işi sorumsuz bir şekilde özensiz bir şekilde yer tesliminden ruhsatına kadar verenlerin hepsinin müteselsil sorumluluğu aranacaktır. Burada kamu zarara uğratılmıştır" dedi. 
 
Bu konuda yalnız olmadığım anlaşılmakta, en azından hukukçu kimliği ile, yer teslimi yapandan tutunda ruhsatı veren kişiye kadar sorumluluğu vardır diyor.
 
Bazı hukukçular ise, “belediyenin Yargıtay kararı çıkana kadar amfi tiyatronun özel mülkiyet arazisinde kalan bölümünü yıkıp, buradan çekilmesi halinde davanın düşebileceği görüşünü dile getirdi. Bu durumda da belediyenin dava açılmasına sebebiyet verdiği için sadece mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalabileceğini öne sürdü.”
 
Bu konuda daha yazacaklarım var, hemde yarın yazmaya devam edeceğim, hiç merak buyurmayınız!
 

 

Etiketler:

Misafir - 20.10.2015 19:35:56

  • Cesamin ÖZKAN
  • CHP, genel başkanının ağzından '' Pardon İzmirliler biz sizleri bu başkanlarla buluşturduğumuz için hata yapmışız '' deme durumunda olup bu kişilerin oluşturduğu tablodan kentimizi kurtaracak irade içerisindedir. İzmir CHP nin önceden şekillendirilmiş yapısı, Kılıçdaroğlunun göreve gelmesinin ardından izlerini ve kısmen etkinliğini sürdürmüş ve buradaki yapının etkisizleştirilmesi ötelenmiştir. Yoksa Aziz Kocaoğlu da, onun oluşturduğu belirlediği kişi ve yapılarda bu ilde şimdi yoktu. Ancak önümüzdeki dönem olmayacaklar bunun kararı çoktan verilmiştir. İzmire vede partiye vede ülkeye zarar üreten işte yazınızdaki büyük para cezalarına, kullanılmayan binalara kira bedelleri ödemeye, geciktirilen projelerin maddi manevi kayıplarına neden olanlar asla görevde kalamazlar. Bu bilinçle İzmirli halkımız CHP ye bu pencereden bakarak partilerine sahip çıkmalı, şu an görevde bulunan başkanlarının çoğunun parti ile uyumlu olmadıklarını görmelidirler.
  • Misafir - 19.10.2015 19:45:41

  • Fatma Esen
  • ne güzel ya, pardon. de geç,... yolda yürürken yanlışlıkla koluna çarpmış gibi... söyleyin hanımefendi söyleyin, görev zararı oluşturmak suçu diye bir suç oluşturduklarını hatırlatın. çoluğumuzun çocuğumuzun boğazından kesilen ödeneklerle, vergilerimizle oluşturdukları katirilyonları nereye ve nice har vurup harman savurduklarını sorun.
  • Yazarın Diğer Yazıları