28.10.2015 01:18:18
Okunma: 3307
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kusura Bakmayın!!!

 

9. Sulh Ceza Mahkemesi sonrasında, 17 Şubat 2014 tarihinde, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı 2014/106 Sayı İçişleri Bakanı Efkan Ala imzalı raporda soruşturma izni verilen kararı üzerine, Danıştay Dairesi'ne yapılan itirazlar kabul görmeyince, 35 Asliye Ceza Mahkemesindeki dosyada, "Zincirleme Şekilde Görevi Kötüye Kullanma" suçu ile yargılanmaya 06.11.2015 tarihinde başlanacak.

 
Şüphelilerin üzerine atılı suçtan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan sevk maddeleri gereğince CEZALANDIRILMALARINA. Şüpheliler hakkında 5237 Sayılı TCK 53. Maddesi mucibince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma, GÜVENLİK TEDBİRİNE, karar verilmesi kamu adına iddia ve talep  olunur. 25.06.2015
 
Müşteki sıfatıyla, mahkemede yerimi alacağım. 
 
Ceza alınan, 9. Sulh Ceza Mahkemesinde yer alan ruhsat eklerine aykırı yapılardan İDEA Konutları ile ilgili ruhsat eklerine aykırı yapılan imalatlar halen yerinde durmakta.
 
Ceza almakla, İdea Konutlarının ruhsat eklerine aykırılığının devam etmesi mi gerekiyor?
 
İlgililer ceza aldı diye ortada duran bina regal duruma gelmiş olabilir mi?
 
Soruşturmaya konu olan 8 maddenin hemen hepsi imar ve ruhsat hatalarıydı.
 
“Smyrna Park’ın İDEA inşaatına ait olduğu, otoban kenarındaki her bina dokuz katlı iken İDEA inşaata ait olan binaların on iki katlı olduğu, Smyrna Park Alanı olarak bilinen alanda, 22.862 metrekare maksimum brüt inşaat alanının aşılarak 42.998 metrekare alan üzerinde ruhsat düzenlendiği, böylece İmar mevzuatına aykırı bir şekilde inşaat yapılmasına göz yumulduğu, bu olaydan Abdül BATUR, Ali Ulvi DÜLGER ve Şermin HEPDÜNDAR sorumlu oldukları.” Yazılı idi.
 
Bilirkişi raporunda ise, “hatalı ruhsat düzenlendiği” ve “hatalı yapı kullanım belgesi düzenlendiği” yazılı iken, nasıl oluyor da her yönü ile hatalı olan bina yerinde duruyor?
 
İşte bu sorunun cevabını arıyorum. 
 
Sorumun cevabını İzmir Büyükşehir belediyesinde aradım, 17.02.2015 tarihinde İDEA Konutlarının ruhsat eklerine aykırı olduğunu bildirdim, İBB Narlıdere Belediyesine 03.03.2015 tarihinde yazı ile sordu.
 
Bekledim, soruma yine cevap alamadığımdan bir kez daha sorumu yineledim, bu kez 23 Haziran tarihinde, İBB bir kez daha sordu Narlıdere Belediyesine.
 
Şimdi Ekim ayının son günlerini yaşıyoruz ve halen tek satırlık cevap yok!
 
Yargılanma bitti ceza alındı ama İDEA Konutları sapasağlam yerinde durmakta. Şimdi bazılarınız diyecek ki sana ne?
 
Zaten hep bu söylemlerle, adam sendeciliğimizle yaşadığımız ortamı kirletmiyor muyuz?
 
Kusura bakmayın ben sizler gibi düşünemiyorum!
 
Birileri yasa ve yönetmeliklere uymayacak ve bundan gelir elde edecek ve bizlerin başkan seçtikleri kişiler ise bunlara göz yumacak.
 
Gelecek yazımda, soruşturmaya konu olan diğer detayları yazacağım, ne yazık ki o binalar da dimdik ayakta! 
 
Kısa bir bilgi notu vermeden geçemeyeceğim, Temiz İzmir Derneği yıllardır etkin bir mücadele vermekte, ne siyasi idarenin ne de kapitalist kişilerin yanındayız, Sessizliğin Sesi olarak başladık, şimdi ise, kardeş olduğumuz Ekinoks Derneği  Çeşme İlçesinde imar yolsuzluğuna durdurmak adına başarılı çalışmalar imza atmakta.  
 

Etiketler:

Misafir - 31.10.2015 20:45:06

  • Hakkı
  • Hukuksuzluğun giderilmemesi ayrı bir suç oluşturur. Bunun tespiti için de yeniden ihbar veya şikayet gerekir. Hukuksuzluk bu aşamada da düzeltilmezse yine aynı cezaya hükmedilir ancak aynı suçta ısrar nedeniyle verilecek ceza bir miktar arttırımlı olarak uygulanır.
  • Misafir - 28.10.2015 13:01:00

  • Rutkay Birlik
  • Mücadelenizi İzmirli birey olarak ayakta alkışlıyorum var olun...Saygılarımla
  • Yazarın Diğer Yazıları