27.11.2014 23:05:17
Okunma: 4513
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
İşi bilen en doğru tespiti yapar.

 

Geçtiğimiz günlerde, Yeni Asır’da Aktarmalı sisteme "Adı Yok Ucube Kent İçi Taşımacılığı” adını koyan ESHOT’un Eski Genel Müdürü Erdül, “Halkın isyanını Mısır’daki Ramses duymuştur” haberini mutlaka okumuşunuzdur.

 
Bu konuyu daha önce kaleme alacaktım ancak imardı, teleferikti derken anca sıra geldi diyelim, konuyu dağıtmadan başlayalım.
 
Eski ESHOT Genel Müdürü Mehmet Erdül’ün bu açıklamasından sonra, aktarmalı ulaşımla ilgili olarak İzmirlilerin yaşadığı olumsuzlukları ve ESHOT ve İZULAŞ’ın perişan halini açıkça ifade ediyordu. Her şey haberde yer aldığı için bu konuda yazmak istemiyorum. Ama bana gelen bilgilerden aktarmalı ulaşımı uygulamaya koyan Aziz Kocaoğlu ve ESHOT Genel Müdürü Raif Canbek, ilk günlerde yaptıkları açıklamalarda, uygulamayı savunarak kesilen hatların doğru olduğunu savunuyorlardı.
 
Geçen gün, konuştuğum bir çalışan 80 çıvarında yeni hat konulduğunun ama buna rağmen metronun, Üçyol’da dolu olduğundan yolcu almadan geçtiğini. İZBAN'IN yolcu kapasitesini karşılayamadığını, birçok velinin bu öğretim döneminde çocuklarının okula gidebilmesi için öğrenci servisi tuttuğunu söyledi.
 
Bu konuşmanın devamında, dikkat çeken başka husus ise, sonradan sessizce konulan 80 civarında hattın hemen hemen yarısının Bornova’da olduğunu söylemesiydi. 
 
Benim bildiğim Bornova İzmir’in 30 ilçesinden bir tanesi, burada yolcular mağdur olmasın diye ek hatlar konuluyor.  Metro Bornova için uzatılıyor, kamulaştırmalar Bornova’da yollar açılsın diye yapılıyor. 
 
Büyükşehir Belediyesine bürokratlar Bornova’dan getiriliyor. Özelliği neymiş, bu Bornova ne cevhermiş neden Bornova’ya öncelik veriliyor diye kendi kendime sorup duruyordum!!!
 
Hay Allah, Aziz Başkan Bornova’da Arçelik Bayisi idi, önce Bornova’ya sonra Piriştina’nın ölümünden sonra, ilçe belediyesi başkanı iken, bir anda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu unutmuşum.
 
Sözün özü, Mehmet Erdül’ün söylediği gibi, “Sorun ise, 'İzmir ulaşımının asıl sorumlusu kimdir?' sorusunun yanıtsız olması. Bu kadar sorumlu olduğu halde sorun çözülememişse sorun bunu yaratandadır" diye son noktayı koymuştu.
 
E işi bilen en doğru tespiti benim gibi uzatmadan iki cümlede yapıyor.
 
Notlarım;
1-Büyükşehir davasında, Durakların ihalesinde bilirkişi raporları olumsuz mu geldi. Bu konuda bir çizelge yayınlayacağım.
2- Bir plan düşünün ruhsat eki tasdikli mimari projesine uyumlu olmadığı gerekçesiyle iade edilecek sonra 5216 sayılı kanunun 7. Maddesine göre kazanılmış hak denilecek. Bu plan ile ilgili net görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.
3- İZFAŞ Genel Müdürü kim olacak soruları hala yanıtsız kaldı. İZFAŞ web sayfasında, Genel Müdür belirtilmemiş. Genel Müdür yardımcıları Zeki Karatay, K. Hasan Tunçağ yazılı.  Meraktayız. 
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 28.11.2014 16:28:06

  • poyraz
  • Üçkuyular metrosu sorunlu diyordunuz yapım aşamasında ne oldu ? şimdi size bol dua etmek kalıyor.
  • Yazarın Diğer Yazıları