27.06.2013 19:07:21
Okunma: 5102
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Hoşgeldiniz

 

Öncelikle hoş geldiniz, 

İzmir’e geldiğiniz ilk günlerde, sanırım yabancılık çekmediniz, İzmirlinin bile alışık olmadığı tomalar, akrepler kentin sokaklarında boy gösterdi.
 
Ne yazık ki sizi daha ilk günden rahat ettiremedik.
 
İzmir, İzmir olalı böylesine eylemler görmemişti. Elbet siz Diyarbakır’da bunlara aşinasınızdır.
 
İzmirliye verdiğiniz bir mesaj dikkatimi çekti: “Ruhsatsız kimliksiz bina görmek istemiyorum.”
 
Gerçekten bu söyleminizin ardında durabilecek misiniz, çok merak ediyorum. Diyarbakır’a uğurladığımız M. Cahit Kıraç bu konuda pek bir şey yapamadı.
 
Cahit Valimizi İzmirliler çok sevdi, babacandı, herkese çok yakındı. Ancak İzmir’in ruhsat sorunu çözemedi.
 
Gizli güçler, partilerüstü kapitalizme İzmir’i teslim etti. 
 
Kimsenin sesi çıkamadı, umarım genç ve idealist bir vali olarak İzmir’in ruhsat sorununu çözersiniz.
 
İzmir’den ayrılırken babacan vali olarak değil de, “İzmir’in kangren olmuş ruhsat sorununu çözen, ranta teslim olmayan bir valiydi” diye anarız sizi.
 
İzmir Valiliği’ne bağlı birimler, kaymakamlar görevlerini yapıyorlar mı? Yoksa….
 
Mülkiye Müfettişliği yapmış bir vali olarak sanırım dikkatinizi çekecektir. Bizlerin İzmir Valiliği Mahalli İdareler Birimi’ne yollamış olduğumuz dilekçeler konusunda gerekenler yapılmıyor. Yapıldığı varsayılan soruşturmaların sonuçları hakkında bilgi bile verilmiyor.
 
İsterseniz size, kısaca ifade edeyim.
 
İzmir’de kalburüstü kişilerin rağbet ettiği, parti teşkilatlarının yemek düzenlediği  binlerce kişiyi ağırlayan Bayraklı ilçesinde bulunan ARENA MÜZİKHOL “yağ deposu” ruhsatıyla hizmet veriyor. İl Mahalli İdareler Müdürlüğü’ne yazdığımız 29 Nisan 2013 tarihli yazımıza halen bir cevap alamadık.
 
Gaziemir’de baraj havzasında bulunan eski Özkul Giyim’in metruk binası şimdilerde, özel okul için tadilata girdi. 01.04.2013 tarihinde Gaziemir Belediyesi tarafından yapı tatil zaptı düzenlendi. 
 
Tadilat durmuş mu? Hayır, durmamış. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi görevini yapmış mıdır? 
 
Valilik sadece izlemekte midir?
 
Basmane’deki Yıldızhan Otel şehrin göbeğinde aylarca, yapı kullanım belgesi olmadan müşterilerini ağırladı. Halen yola 1 metre tecavüzü bulunmaktayken, Valilik Makamı soruşturma izni vermedi.
 
Sadece izlemekle yetindi.
 
Alsancak’ta liman arkasında bulunan ARKAS Holding Binası, 06.12.2012 tarih 15439 no ile “Yapı Tatil Zaptı” tutulmasına karşın ne oldu; biliyor musunuz?
 
Konak’ta faaliyet gösteren İzmir’in ünlü yıkım firması ÖZBÜKER HAFRİYAT şehrin merkezinde iş makinelerini park ettiği, inşaat hurdalarını döktüğü yerin ruhsatı yok. Belediyeler görevlerini yapmıyorlar…
 
Ya valilik yapıyor mu?
 
Kentte 17 TANSAŞ marketi halkın kullanımında olan, yeşil alanlar üzerinde. Bu binaların yıkım kararları neden uygulanmamakta? 
 
Üstelik valilik makamı bürokratların iyi niyetle yaptıkları çalışmalarından dolayı, soruşturma izni vermemiş. Karar 2012 yılında alınmış. 
 
Nerede iyi niyet gösterisi?
 
Bayraklı’da Yükseliş Plaza’nın ruhsat eklerine aykırılığı ne oldu derseniz? 
 
Biz bilmiyoruz.
 
Yazılacak anlatılacak o kadar çok ruhsatsız bina var ki, yıkım ihalesine yıllardan beri kimse katılmadığı için yıkılmıyor.
 
Kanunen belediyeler görevlerini yapmış sayılmakta mıdır?
 
İzmir’in %65’i kaçak denilmekte, siz gidene kadar %80’ne çıkar mı?
 
Yoksa azalır mı?
 
Bekleyip göreceğiz.  
 

Etiketler:

Misafir - 28.06.2013 01:11:07

  • Öncelik
  • Belediyelerin yıkması gerekip yıkmadıkları şöyle dursun. Sayın Vali önce kendi sorumluluk alanındaki kaçak yapıları yıkarak işe başlarsa daha doğru bir başlangıç yapmış olur.
  • Yazarın Diğer Yazıları