26.04.2016 23:28:09
Okunma: 3653
7 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
"Burası benim mekanım"

 
ÇSB İl Müdürü Selahattin Varan, Resmi Kurum Müdürü olduğunu hepimiz iyi bilmekteyiz. Bizlerin vergilerinden maaşı ödenmekte, yine bizlerin vergileri ile makam arabasına sahip, şoförü var, sekreterleri var. Hepsinin maaşını devlet ödüyor.
 
Devlet bunun karşılığında ne istiyor? Makamının gereklerini yerine getirmesini ve devlet ile halk arasında bir köprü olan, halkın sorunlarına çözüm ve halka hizmet için bu etkin makamı kendilerine emanet etmiş.
 
Bugün sabahtan itibaren, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İdare Mahkemesinde, Tarım İl Müdürlüğü’nde vatandaşın ihbarlarını takibi için Temiz İzmir Derneği Başkan Yardımcısı Hülya Hekimoğlu ile dolaştık.
 
Son durağımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü oldu. İl Müdür Yardımcısı, Mehmet Ali Aslan’ın makamında ÇED Gerekli Değildir konuları ile ilgili görüşmeye başladık. Sn Aslan tüm nezaketi ile sorularımızı yanıtlarken, odaya İl Müdürü Selahattin Varan girdi.
 
Mehmet Ali Aslan il müdürüne Nivent hanımlarda burada diye makamını vermek istedi. İl müdürü aksi bir ifadeyle bize baktı. 
 
Ben sayın il müdürüm, bize randevu vermediniz diye sorduğumda, “siz kimsiniz ki ben size randevu vereyim.” Dedi.
 
Bu söylem karşısında biz Temiz İzmir Derneğini temsilen buradayız dedim.

“Siz derneğin ismine yakışır hareketler sergilemiyorsunuz” dedi.
 
Bu konuyu derhal açın ne demek istiyorsunuz, bu çok ağır bir itham dedim.

“Siz bilgi edinme sorularını istediğiniz gibi yayınlayamazsınız” dedi.
 
Bir dakika bizim derneğin kuruluş amacına yakışır vaziyette halkın sorularına cevap arıyoruz ve bizim gazetenin sağında, solunda, altında, üstünde reklam yok bu nedenden dolayı halkın bilgilenmesi için sorularımızı sormaya devam edeceğiz.

“Burası benim mekanım” dediğinde ise, burası sizin mekanınız değil, burası halkın yeri kamu kurumu dediğimde, il müdürü odayı terk etti.
 
İl müdür yardımcısı şaşırdı, başkan yardımcım şaşırdı. En çok ben şaşırdım.

Ben Temiz İzmir Derneği'ni kurarken tüm zamanımı, derneğimizin başkan yardımcısı ile haftanın neredeyse 7 günü derneğe gelen ihbarları sıralamaya çalışırken, derneğimiz kapısı her daim açık olarak çalışırken, hiçbir vatandaşa burası benim mekanım demiyorum. Büyük bir sabırla dinliyorum ve bunun karşılığında devlette bana para ödemiyor. Ben bugün varım yarın yokum. Elbet bayrağı bir gün başkasına devredeceğimi bilerek çalışmaktayım.
 
İl müdürü beni sevmeyebilir, varlığımdan rahatsız olabilir. Ancak il müdürlüğü kendi mekanı değilken böyle bir ifade kullanmasını yadırgadım.
 
Ben il müdüründen Nivent Hanım bizim yerimize takipleri yapıyorsunuz, bizim göremediklerimizi görüyorsunuz, yatırımcıyla bizi karşı karşıya getiriyorsunuz, iyi ki varsınız demesini de beklemiyordum.
 
Ama makama yakışmayan bu tutumu da hiç beklemiyordum. 
 
Bornova Point ÇED Dosyası tamamlanmadan inşaata başladığı herkesçe bilinmekte, peki bu dosyanın tüm mevzuata uygunluğu İl Müdürü tarafından denetlendi mi?
 
Bu dosyayı çok kurcaladığımızdan il müdürü bizi sevmemiş olabilir mi?

Adnan Kahveci Kavşağı yapılırken kıyı kenar çizgisine aykırı olduğunu il müdüründen önce bizim fark etmiş olmamızdan sevmeyebilir mi? 
 
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yapılan dolgu işlemlerinin planları olmadan yapıldığını deşifre ettiğimiz için olabilir mi?
 
Optimum AVM’nin ÇED Gerekli Değildir Kararını iptal ettirdiğimizden olabilir mi?
 
İstinye Park AVM Otel’in ÇED gerekli Değildir kararında, bilirkişilerin lehimize karar vermesinden olabilir mi?

Özgörkey Otel inşaatını durdurmuş olmamızdan olabilir mi?
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarından sürekli inceleme istediğimizden olabilir mi?
 
Tabiat Varlıkları Şubesine atadığı Özlem Somer’in böylesi bir şubede müdür olarak atanması sonrası görevden alınmasını sağlamış olmamızdan ötürü olabilir mi?
 
Askıda olan planlara itiraz ettiğimizden dolayı olabilir mi?
 
Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğünde ruhsat eklerine aykırı tadilat yaptığını deşifre etmemizden olabilir mi?

Temiz İzmir Derneği olarak gittiğimiz yolda devam edeceğiz, hiçbir menfaat karşısında eğilmeyeceğimizi, bizim düşüncemizde olmayan kişilere anlatmamız çok zor. Zorlu bir yolda ilerliyoruz bunun da bilincindeyiz. Ancak biliyoruz ki bizim düşüncemizde olan birçok bürokrat var, birçok hakim var, birçok savcı var. Bundan dolayı hiçbir zaman umudumuzu kaybetmiyoruz.
 
Bizim düşüncemizde olan kişilere iyi ki varsınız diyoruz.
 
Bir iddiayı da, Sayın Selahattin Varan’a sormak istiyoruz, sizin oğlunuz Gediz Üniversitesinde mi okuyor? 
 

 

Etiketler:

Misafir - 29.04.2016 18:22:57

 • İLYAS DÖNMEZ
 • HERŞEY TAMAM DA EN SONDAKİ SORU HEPSİNİ SİLMİŞ SÜPÜRMÜŞ
 • Misafir - 29.04.2016 01:35:52

 • Ayşin Akman
 • Burası benim mekanım ne demek ya ? Orası gece klubümü. Kamu hizmeti yapan bir müdür nasıl böyle saçmalayabilir. Hadi o gün solundan kalkmıştıda burnundan soluyordu diyelim, genede böyle kendini beğenmiş bir cümle kurmasına gerekçe olamaz. Sayın müdüre böyle günlerde bir anti depresan almasını tavsiye ederim.
 • Misafir - 29.04.2016 00:43:34

 • Cihan Karamanoğlu
 • Müdür bey ayıp etmiş, makamına yakışmayan bir tavır. Hoşuna gitmeyen bir şey varsa bunu kibar ve medeni bir şekildede ifade edebilirdi. Çevre ve şehircilik müdürlüğüne bir defa yolum düştü, orada son derece düzgün sabırlı, vatandaşa saygılı çalışanlar da var. Müdür bey onları örnek alsın.
 • Misafir - 28.04.2016 23:50:09

 • Cemal Demirer
 • YUH ADAM KENDİSİNİ DEV AYNASINDA GÖRÜYOR GALİBA. BÖYLE HALKLA İLİŞKİLER VE MEDENİYET SORUNU OLAN ADAMLAR ÇALIŞTIKLARI MAKAMLARIN İMAJINI ZEDELİYOR.SİZE GICIK DUYMASININ SEBEBİ ARI KOVANINA ÇOMAK SOKUYOR OLMANIZ OLMALI.
 • Misafir - 28.04.2016 23:43:07

 • Emekli
 • Çevre ve şehircilik il md.lüğünün eski bir çalışanı olarak müdürün kaba tavrını garipsemedim dersem yalan olur. Ne yazıkki ülkemizde bu tür nezaketsiz ve kaba davranışlar günbegün artmakta. Ancak bu tür kabalıklar bir kamu kurumuna ve beyefendinin işgal ettiği makama hiç yakışmamış.Buna rağmen aynı kurumda çalışan diğer elemanların görev bilinci içerisinde son derece kibar ve seviyeli olduklarınıda birinci elden biliyorum.
 • Misafir - 28.04.2016 16:48:57

 • Leyla Günaydın
 • Üzülerek okudum. Bizler vatandaş olarak derneğinizin çalışmalarını ilgiyle takip ediyor ve takdirle karşılıyoruz, Lütfen doğru bildiğiniz yoldan vazgeçmeyiniz.
 • Misafir - 07.12.2016 21:11:06

 • izmir-bayındır
 • Maalesef yazıda bahsedilen kişi ile birlikte çalışıyoruz.Kişi diyorum çünkü İl Müdürü vasıfları olmayan birisi. Bu makama nasıl getirildiği tarafımızdan hala tartışılmakta. Dışarıdan gelen birisi olarak size yapılan bu muameleye şaşırdık desek yalan olur. Çünkü içeride çalışan bizlere de aynı şekilde davranıyor. Hakkında, gerek müdürlükte yürütülen işler gerekse personel ile olan idari ilişkileri nedeniyle yüzlerce şikayet var. Bu şikayetlerin Valiliğe, akp il teşkilatına ve bakanlığa yapıldığını biliyoruz. Buna rağmen hala birileri tarafından korunuyor. Ama artık mızrak çuvala sığmaz hale geldi. Liyakatsizlik simgesi olan bu kişinin hukuksuz uygulamaları ve personel üzerindeki baskıları insanları patlama noktasına getirdi. İş yerinde herkes korku ve yılgınlık içerisinde ve işini doğru düzgün yapamaz durumda. Buradan yetkilileri uyarmak istiyoruz. İlgili kişinin ileride ortaya çıkacak hukuksuzlukların vebali kendisini hala burada tutanların üzerine kalacaktır.
 • Yazarın Diğer Yazıları