09.06.2015 22:21:49
Okunma: 3191
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bu cenaze nasıl kalkacak (1)

 

Kentkart karmaşasını sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Öncelikle Kentkart karmaşası yaşanmadan evvel ESHOT kendi web sitesinde;
 
“İzmir’de toplu ulaşımda kullanılan Kentkart, 1 Haziran’dan itibaren İzmir’im Kart’a dönüşecek.” Denildi.
 
ESHOT web sitesinde, İhale sonrasında ise,“Elektronik temassız akıllı kart” hizmeti için 13 Ocak’ta yapılan ihaleyi kazanan Cartek firması ile ESHOT Genel Müdürlüğü arasında 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere sözleşme imzalandı. Bu yeni dönemin İzmirliler için sürprizi ise İzmir’im Kart oldu.”
 
Ardından da ilave edildi. “ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, daha avantajlı ve daha geniş kullanım alanını kapsayacak yeni hizmetin İzmirlerin günlük yaşamını kolaylaştıracağını” kaydetti.
 
İzmirlinin günlük yaşamı kolaylaşacağına arapsaçına döndümü döndü.
 
Aziz Başkan basın toplantısı yapmak yerine İBB’nin ve ESHOT’UN web sitelerinde kaçamak cevaplar verdi.
 
Aziz Başkan ilk beyanında; “Kentkart A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulundu. Şifre ve kod değişikliği, bağımsız uzman kişilerin yanı sıra İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildi.” Dedi
 
Yerel Gazetelerde çıkan haberlerde ise, “Emniyet yetkilileri, şifre değişikliği ile ilgili şu ana kadar bir tespitlerinin olmadığını açıkladı. Polisin veri tabanında hiç inceleme yapmadığını belirten yetkililer..,”
 
Emniyet yetkilileri inceleme yapmadığına göre, böyle bir kanıya nasıl vardınız diye, Başkana sorsak bir yanıt alır mıyız?
 
Aziz Başkanın ikinci açıklaması ise,  “İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, 1 Haziran tarihinden itibaren başlaması gereken yeni sistemin adaptasyonunda bir takım sıkıntılar yaşandığı doğrudur.”dedikten sonra, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarının, bütün çalışmalarını yasalara ve kurallara sıkı sıkıya bağlı olarak sürdürdüğüdür” diye konuştu. 
 
Bu açıklama bana oldukça ilginç geldi, ortada büyük bir sorun var ve başkan yasa ve kurallardan bahsediyor. İhale süreci bitecek ve uygulamaya geçilecek ve ortada sorun olacak ve hala yasa ve kurallardan bahsedilebilecek.
 
Başkanım, madem ortada bir cenaze var, onu kaldırmak gerekli değil mi, sürüncemede bırakıldığında o cenaze kokmaz mı? Elbet kokar.
 
Ben sizin danışmanınız değilim, ama bir kez olsun, kulak verin dinleyin, saat bile günde iki kez doğruyu gösterir diye düşünün, bak güzel başkanım sizi yakinen izliyoruz, bugün İZSU Binasına girerken oldukça bitkin görünüyordunuz, orada kurmaylarınızla toplantı yaptınız. Sonra İZFAŞ’IN Çardağında Z.Gül Şener ile bir araya geldiniz, yüzünüzde korku ve endişe vardı, siz biletli sistem için uğraşacağınıza, KARTEK A.Ş’ye verdiğiniz ihaleyi iptal edip, eski sistemi başarı ile bugünlere getiren, KENTKART A.Ş'ye teslim etseydiniz, bu sorunu dokuzuncu günde de yaşar mıydınız?
 
Yarın onuncu güne gireceğiz, sorun bitecek mi bence hayır.
 
Ya sevgili başkanım, inanın sizin için üzülüyorum. Bu sözlerimde samimiyim.
 
ESHOT Genel Müdür’ü nerede, izinli sayıldığında sorumluluğu üzerinden atmış olabilir mi?
 
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 1 yıllık faaliyet raporunda yer alan sayısal değerlerden bazıları şöyle:
 
ESHOT ve İZULAŞ’a ait otobüsler, 1 yılda toplam 113 milyon km. (günde 310 bin km.) yol yaptığını gururla söylemekte.
 
Günde 310 Bin km yolu, su ile gitmediğine göre, yakıt masrafları kimin cebinden çıkacak?
 
Günde 1 milyon 700 bin adet biniş yapıldığını kendiniz açıkladınız, kaç gündür ücretsiz yolcu taşıdınız? Biliyormusunuz elbet biliyorsunuz.
 
Yarın konuya ilişkin bir hayli ilginç yazılarım devam edecek. 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları