23.08.2013 12:55:45
Okunma: 4544
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Ben uyarmıştım

 

Soruşturma izni verilen, benzin istasyonu planı için 10.03.2012 tarihinde, meclis üyelerine hitaben bir yazı kaleme almıştım. Benim yazılarımı takip edenler hemen hatırlayacaklardır.

Soruşturmaya konu olan, meclis üyelerini daha oylama yapmadan uyarmıştım, hatta meclis toplantılarına da katılmıştım. Meclis'te beni gören oldu da, sesimi duymadılar!
 
Şimdi ne yazdığımı bir hatırlayalım isterseniz, noktası virgülüne dokunmadan sizler için bir kez daha yayınlıyorum.
 
12.03.2012 Pazartesi günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden yarın bana göre kritik üç plan geçecek. Ben dersimi iyi çalıştım hem de çok iyi hatta yarın meclise bile gitmeyi düşünüyorum, bakalım hangi eller kalkacak, merak etmekteyim.
 
Meclis üyelerine sesleniyorum! Yarın meclise girmeden neyi oylayacağınızı bilmeniz adına sizler için BİLA ÜCRETLE araştırma yaptım, neyi oyladığınızı görün diye. İyilik yap denize at diyenlerdenim.
 
Sonra vaktim yoktu çalışamadım demeyin, alın size koskoca bir Pazar!
 
Bana göre planlamadan geri çevrilmesi gereken planları bir açalım kısaca,4. maddede yer alan plan, 1002 Parselin Akaryakıt İstasyonu için 1/5000 ölçekli nazım İmar Planı Değişiklik önerisi için benim itirazım vardı, itiraz gerekçelerimin bir kaçını tekrarlamakta fayda görmekteyim, bu tesisler mevcut ve ruhsatlı ise, neden böyle bir plan tadilatına ihtiyaç duyulduğu, ulaşım daire başkanlığının konu hakkında görüşünün olup olmadığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 11.01.2010 tarih ve 01.49 sayılı kararı ile reddedilen bir planda ne oldu da tekrar meclis gündemine getirilebildi? 
 
Eğer ret edilen bu planın ret gerekçesi kaldırılması amacı ile söz konusu kavşağın yerinin değiştirildiği görülecektir. Yani akaryakıt istasyonuna uygun olması için mülkiyet dışındaki bir alan tekrar düzenlenmiştir. Peki, bu 3194 sayılı imar kanunun 19. maddesine aykırı değil midir? Bu maddeler sadece okunmak için mi yazılmıştır, uygulamaya neden konulamamaktadır?
 
Ulaşım Daire Başkanlığı 08.08.2011 tarih ve 2125 sayılı yazı ile bu durumun sakıncalı olduğunu bildirmesine rağmen hangi koşul değişti diye sorsam, bir cevap alır mıyım?
 
Bu parselin sahibi herhangi bir vatandaş olsaydı aynı seferberlik yapılır mıydı?
 
En az 10 soru daha sorabilirim sıkmamak adına burada kesiyorum ama son sorumu sormadan bu konuyu kapatmayacağım, burası madem, ruhsatlı bir istasyondu da neden bu öneriye ihtiyaç duydunuz YOKSA!!!
 
Yazıyı aynen bu şekilde yayınlamışım, sesimi duyan olmadı, uyarılarımı dikkate alan olmadı, plana askı süresinde itirazımı da yaptım; B. Fügen Selvitopu imzalı yazıda, “1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine yapılan itiraz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 13.04.2012 gün ve 05.429 sayılı meclis kararı ile uygun görülmemiştir.” Denildi, son çare İçişleri Bakanlığı’na şikayet ettim.
 
Sonuç ortada…
 

Etiketler:

Misafir - 23.08.2013 21:00:32

  • Yorumcunun yorumu
  • Nivent Hanımı nasıl yorumlarsınız? Bana göre kısaca: -Çok dürüst, çok cesur, çok tutarlı, -Çok çalışkan, çok kararlı, çok idealist, Kendi hesabıma hiç hayal kırıklığına uğramadım onu izlerken. Aksine tahminlerin ötesinde aynı çizgideki koşusunu hızlanarak sürdürdü. Bu gazete bunun açık bir kanıtı.İyiki varsınız sevgili Nivent Hanım. Keşke Temiz İzmir Derneğinin üye sayısı yüzleri, binleri bulsa, o zaman neler olmaz, neler.
  • Yazarın Diğer Yazıları