Milli Eğitim Bakanlığı ve..,

27 Ocak 2017 Cuma , 22:53
Okunma: 14024
0 Yorum

YÖK ne düşünmekte?

 

Yarından itibaren belgeleriyle bu dosyayı sözleşmeleriyle, Milli Eğitim Bakanlığı yazışmalarıyla açacağız demiştik söz verdiğimiz gibi kaldığımız yerden, devam ediyoruz.

 
Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü’ne Ege Üniversitesine, 20 Şubat 1998 tarihinde kiralama izni verilmesine dair yollanan belgede;

“.., Yurt gereksinimi karşılamak ve Üniversiteye gelir sağlamak amacıyla Üniversite Kampusunun…, mülkiyeti Üniversiteye ait 305.236 m2 büyüklüğündeki arazisinin, üzerinde 2500 yatak kapasiteli yurt ve günübirlik konaklama tesisi ile bu binaların çevresinde eğitim amaçlı turistik tesis yaptırılması için 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 64‘üncü maddesi gereğince 49 yıl süreyle kiraya verilmesi için izin verilmesi önerilmektedir.”
 
1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü’ne yazılan yazıda istenilen nedir?

1-2500 yatak kapasiteli yurt 
2-Günübirlik konaklama tesisi
3-Binaların çevresinde eğitim amaçlı turistik tesis yaptırılması.
 
Bu alanda alışveriş merkezi yapılabilir diye başka bir bir yazı var mı?
 
Milli Eğitim Bakanlığı’na sorumluluğumuz gereği bizde sorduk, bu alanda hangi yasa ve yönetmeliğe ya da izne göre, ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ yapıldı diye!
 
Medyada çıkan haberlerde;
 
“Yaklaşık 30 bin metrakarelik alana KİPA Bornova Alışveriş Merkezi kuruldu. Başlangıçta (1991 yılında) 100 Türk işadamı tarafından kurulunan KİPA’nın çoğunluk hissesi 2 yıl önce AB üyesi İngiltere’nin ünlü perakende şirketi olan Tesco’ya satıldı ve adı Tescı Kipa oldu.
 
Ege Üniversite Tıp Fakültesi hastanesinin arkasındaki gelişme bölgesi olan 70 bin metrekarelik alan da elden çıkarıldı. Bu alanın yaklaşık 30 bin metrekarelik bölümüne 6 Nisan 2006’da İsveç’in ünlü mobilya şirketi IKEA, mağaza açtı.
 
Hastanenin gelişme bölgesinde geri kalan yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda ise bir başka Almanya’nın Otto Nagel firması tarafından tarafından Türkiye’de kurulan proje geliştirme şirketi Turkmall ile Hollanda MDC firması ortaklığında kurulan Forum Bornova adlı AVM açıldı.”
 
 Bu alanın imar planları ve diğer detaylarıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 
 
 


Kaynak: