22.01.2016 19:03:27
Okunma: 1691
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
TEMİZ TOPLUM ÖZLEMİ!

 

Yaşadığımız bu günkü Dünyada; hala temiz toplumu düşleyen en azından bu konuyla ilgilenmeye devam edebilen, şeref, namus, haysiyet kavramlarını unutmamış değerli İzmirliler ben zaman zaman da olsa  bu köşede yazmaya çalışacağım. Elimden geldiğince köşemden temiz toplum ideali, mücadelesi için katkıda bulunmaya çalışacağım.

Üzülerek söylemek isterim ki 21.yy Dünyasında ve ülkemizde namus, şeref, haysiyet, dürüstlük gibi kavramlar büyük ölçüde unutulmuş, her şey para ile ölçülür olmuştur. İnsanlar artık gerçekten de ‘parası kadar konuşabilmekte’ ve söz sahibi olabilmektedirler. Paranın nerden kazanıldığı ise kimsenin pek de umurunda olmamaktadır.
 
Örneğin; yaşadığımız genel seçimler öncesi ve sonrasında ülkemiz gündemine baktığımızda; bu konuda öncü olması gereken siyasi partilerimizin ve adaylarımızın temiz toplumla, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili hiçbir söylemi bulunmadığı açıkça görülmektedir.
 
Bu durum aslında son derecede doğaldır. Bu gün TBMM deki milletvekillerinin, başta belediyeler olmak üzere mahalli yöneticilerimizin bir çoğunun yüz kızartıcı suçlardan yargılandığını veya haklarında bu tür suçlamalar olduğu hepimizin bilgileri dahilindedir.
 
Ancak bu görevlere seçilmek için gereken yüklü paralar demek ki büyük ölçüde bu şekilde kazanıldığından bu kişilerden Temiz Toplum için çaba beklemek hayalcilik olacaktır. 
 
Benim de Başkan Adayı olarak katıldığım Çeşme Belediye Başkanlığı Seçimlerinde büyük! Partilerimizin adaylarının harcadığı milyonları görünce;” 4-5 bin TL başkan maaşı için nasil harcanir?”diye bayağı bir düşünmüştüm! 
 
Hele de en fazla birkaç yüz lira huzur hakkı alacak belediye meclis üyelerimizin harcadıkları paralarda işin cabasıdır. Geceleri bazı belediyelerimizin ışıklarının yanma nedeni belki de budur.
 
Üniversite öğrencilerimizden yurt vs. gibi ihtiyaçları için kullanılması gerek üniversite arazilerinin AVM lere nasıl peşkeş çekildiğine bakınca da, Temiz Toplum için bu kesimden de çok fazla bir çaba göremeyeceğimiz açıktır. 
 
Yine bugun Yargi bu konuda faal gibi gözükse de yapılanlar o kadar politik algılanmaktadır ki Son dönemdeki flaş operasyonlarda, örneğin İBB si başta olmak üzere 100’lerce müfettiş nedense trilyonluk ihaleler yerine 30-40 bin liralık sanat ihalesi falan gibi işleri denetlemekte, başta Çeşme birçok başkanımız ise ikisini de benim yazıp dava ettiğim yüz kızartıcı suçlardan ilk celsede beraat kararları peş peşe gelmektedir. Tabi ki çoook değerli bu yöneticilerimiz aklanıp paklanırken kimlerin yaptığını bildiğimiz çirkin ve usulsüz gökdelenler falan hızla yükselmektedir.
 
Aslında sırf ülkemizde değil günümüzde maalesef  Tüm Dünyada bu mücadele çok da fazla başarıya ulasamamaktadir.. Çünkü bugünkü Dünyamızda güç odakları büyük ölçüde parayla belirlenmektedir.
 

Etiketler:

Misafir - 22.01.2016 22:23:43

  • Leyla Günaydın
  • Gene de enseyi karartmamak lazım. Biraz mecazi olacak ama herkes kendi kapısının önünü süpürürse çöp yığınları sıradağlara dönüşmez. Atalet içerisindeki konu komşuyu birilerinin uyandırması gerekiyor. Hey ortalığı bok götürüyor, evinizin içine kadar gelen kokulardandamı rahatsız değilsiniz ??????
  • Yazarın Diğer Yazıları