22.01.2018 20:20:46
Okunma: 2030
0 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI KİME HİZMET

 

Kapitalizm beklendiğinden uzun sürdü. Emperyalizm aşamanın içinde filizlenen küresel şirketler 1970’lerden başlayarak dünya yönetimine doğrudan el koydu! 

Şimdi ise kesin sayı tartışmalı olsa da 1500 şirket ekonomiyi ve devletleri yönetiyor!
 
İşte bu sürece paralel olarak özellikle de milliyetçilik, dincilik akımları güçlendirilip, kullanılarak Balkanlardan başlanarak ülkeler bölünmeye başladı. Bu kirli savaşlarda milyonlarca insan hiç uğruna öldü, sakat kaldı. Evleri, barkları yıkıldı, işsiz kaldı. Belki daha da önemlisi insanlar arasında yıllarca sürecek suni düşmanlıklar yaratıldı.
 
Sonrasında, sıra Ortadoğu ya geldi. Önce, IRAK parçalandı. ARAP BAHARI (GÜYA) falan derken Kuzey Afrika’daki yönetimlerin neredeyse tümü değiştirildi. Doğal olarak da, her gelen gidenden daha kötü oldu. Savaştan birkaç yıl önce gördüğüm ve değişik din ve milliyetleriyle insanlarının kardeşçesine yaşamasına özendiğim Suriye’nin 6 yılda getirildiği durum ise en az diğer ülkelerdeki kadar acıklı! Bu arada S.Arabistan başta olarak bazı Arap ülkeleri ile İran ve Katar arasındaki çatışmalar, İran da başlayan iç karışıklıklar, daha da bölgede birçok planlı tezgâh.
 
ABD ile ilişkilerin başlamasıyla! 1950’ler de topraklarımıza gönderilen BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ’nin tespit ettikleri ‘GEREKTİĞİNDE KULLANILACAK ÇELİŞKİLER’ 1960’ların sonundan itibaren ise gençlerimizden başlamak üzere emperyalizmin belki de o güne kadar uyguladığı en ince plan! Sonuç 12 Mart-12 Eylül! Sonuç, ilerici, solcu özünden koparılıp ABD kontrolünde her gün daha güçlenen milliyetçi-ırkçı kürt hareketi bunların ve derin devletin direkt öldürdüğü solcu-ilerici Kürt aydınları. 
 
Bitirilen ve hala toparlanamayan sol hareket! Öldürülen, hapse atılan, işkence gören, gelecekleri yok edilen solcu, ilerici gençler!
 
1980’lerden itibaren gerici kadroların devlete yerleştirilmesi!
 
28 Şubat, kapitalizmin krizleri! iş aleminin ihanetleri ve güya masum taleplerle başlayarak devletin ele geçirilmesi! Demokrasinin, laikliğin yok edilmesi, aciz hatta iş birlikçi muhalefet! İşlevi kalmayan TBMM ve yargı! Açılım adı altında güçlendirilen Kürt terör hareketi! Kendini bitirirken yok edilen HDP!
 
İşte tam da bu noktada ABD ve Batı Ülkeleri ve Rusya’nın bazen kesişen bazen çatışan ama hepsi de Ortadoğu’yu bölmeyi, daha da küçük parçalar halinde yutmayı amaçlayan aslında pek de ince olmayan hesapları! Oyunlarına kolayca alet edilen Türk, Arap, Kürt v.s devletler ve tüm unsurlar! Her tarafa silah satan, dev silah sektörünün dolan kasaları mutlu memnun patronlar CEO’lar!
 
ABD ve Rusya bir gün bizle, sonrasında Suriye ile veya PYD-YPG ye destek verirken en son Rus generallerin Kürtlerle resimleri, ABD’nin PYD-YPG ile ordu kurma haberleri (en yetkili ağızlardan) bizimkilerin! 
 
Verip veriştirmeleri, alıştığımız kabadayı tavırlar, sözler! 
 
Sonrası ise 2.Suriye harekâtı! 
 
ABD den, Rusya’dan izin mi alındı? Haber mi verildi? Çok önemli değil!
 
Belli ki HER ŞEY PLANA UYGUN GİDİYOR!
 
Başta çocuklar, insanlar daha çok ölüyor! Halkların parası silahlara, savaşa daha çok harcanıyor! Küresel şirketler daha çok kazanıyor! Asıl soru ise insanlarımız her gün biraz daha birbirine düşmanlaştırılırken, güney komşularımıza benzemek için ne kadar zamanımızın kaldığı?
 
Tüm bunlar olurken pislikleri ile kanalizasyonları bile taşıran sözde muhalefet CHP in de Savaşçı ruhu Yunan adalarından sonra Suriye’de de şahlanıyor? Ya o ulusalcı gazetelere, çok tutulan çoğu Atatürk istismarcısı yazarlara ne demeli? 
 
Reklam gelirleri peşinde, başta çocuk insanların psikolojisini hiçe sayarak naklen savaş yayını yapan o iğrençlikleri ger gün artan TV’ler
 
Tüm bunlar olurken benim sözüm ise bu propagandalara kendini kaptırıveren bazı ilerici-solcu dostlarıma! Lütfen 3’e kadar sayınız ve kendinize geliniz! 
 
Irkçılar hariç Dünyanın tüm halkları kardeştir!
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları