08.09.2016 18:43:10
Okunma: 1475
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
KÜLTÜRPARKIMA DOKUNMA! PANELİNDE YAŞANANLAR

 
6 Eylülde STK güç birliği amaçlı yapılan ve 200 kadar kişini katıldığı bu panelde konuşmacılar sırasıyla ve özetle,
 
Prof. Ümit ERDEM, Sancar Maruflu ile beraber çektikleri, fuarın güzelliklerini gösteren 20 dakikalık bir video seyrettirdi. Ayrıca yorum ve eleştiri yapmadı.
 
Mimarlar  Odasından Ebru Türk Damar, Şehir Plancıları Odasından Ö.S Kocaer ve Peyzaj mimarlarından Özay Yerlikaya 10’ar dakikalık konuşmalarında TMMOB un sayfasında ve internette bol miktarda mevcut’ 26 yıllık ‘fuar planlarını okudular! Başkacada pek bir şey söylemediler!
 
Yüksel Çakmur zamanının Fuar ve İZFAŞ Müdürü A.Prişta’nının yakın akrabası, yönetimleri zamanında hazırladıkları kendi deyimleriyle  yeşil aslında ticari fuar planını ve tabii ki o dönemin başkanlarını savunup ,’biz fuardaki tüm binaları yıkıp yeşil yapacaktık’’ Priştina yaşasaydı, yaptığı hangarları yıkacaktı?’falan dedi.
 
Toplantı girişinde, TEMİZ İZMİR DERNEĞİNİ ve Gaze-temiz’i de BAŞKANIN MAZARETİ DOLAYSIYLA TEMSİL ETTİĞİMİ  özellikle bildirdim. 
 
Buna rağmen fuarı korumak adına, güç birliği için yapıldığı söylenen bu toplantı sırasında, bu konuşmacıları nasıl tespit ediniz? Dediğimde daha önce fuarı katledenlerle  ilgili eleştirilerimi sevmediğini bildiğim Ayşen Tekzen Hanım aynen “GELMEYİN O ZAMAN” dedi. Ben de bu söz üzerine toplantı sonrasındaki STK toplantısına katılmadım.
 
Konuşmalar bitip ben söz aldığımda ise, herhalde konuşmacıları denetleyip istemediklerini söyletmemek  için toplantı moderatörlüğüne oturtulan Cem Altıparmak, M. R. Soyer’in konuklarıyla oturan gurup yönetici ve düzenleyicilerinin de teşvikiyle ve saygısızca ve başından itibaren konuşmama sürekli müdahale etti  ve gündemle ilgili değil diyerek kesmeye çalıştı. Toplantıyı bozmamak adına konuşmamı yarım keserek oturdum.
 
Bu kadar STK ve İzmirli panele gelmişken onların tüm potansiyelini başarıyla yok etmeye çalışan, konuşmaları istedikleri yöne çekmeye çalışan, bu toplantı yöneticileri ile geniş katılımlı ve güçlü bir örgütlenme olmayacağı bence açıkça gözükmüştür. Son derece de iyi niyetli fuarımızı korumak adına buraya gelmiş insanlarımız ve STK’larımız adına üzüldüğümü belirtmek isterim.
 
İzmirli meslek odalarının ise, yerel yönetimlerce işe alındığı söylenen bazı yönetici ve yakınlarından sonra o medya patronlarının deyimiyle tekrar İZMİR DÜŞMANI olmaları ve bu dedikoduları yalanlamaları en büyük isteğimdir.
 
Katılımcı STK’ları ve insanlarımızı gördükçe, bu yetersiz toplantıya ve yöneticilerine ve tüm olanlara rağmen İzmirlilerin, İzmir’imizi ve fuarımıza sahip çıkacakları, çıkar ve rant çevrelerine yağma ettirmeyecekleri konusunda ise umutlarımın devam ettiğini söylemeliyim.
 

 

Etiketler:

Misafir - 09.09.2016 21:27:32

  • Gündüz Kapancıoğlu
  • Kenti ilgilendiren ve İzmirin yerine konamayacak değerlerini esas alan toplantılar,bizzat bu konuda gönül vermiş ,şövalye ruhlu kişi ve onların oluşturduğu kuruluşlarca düzenlenmelidir..Bunun aksine olanların tümü başlık ne kadar önemli olsa da bir fanteziden öte gitmez..hatta bazen dağ fare dahi doğurabilir...Ben İzmirliler Derneği Başkanlığım yıllarında toplantlara katılmaz,bizzat kendim düzenler,yukarıdaki zafiyetlere mahal bırakmazdım..Dilerim ,kültürpark gibi bir konuda bizim çevre dernekleri bir panel düzenlemeli..neden olmasın...
  • Yazarın Diğer Yazıları