22.09.2016 18:53:08
Okunma: 1308
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
HEPİMİZ ARTVİNLİYİZ!

                     
Genelde liberal solcular! Tarafından çokça atılan bu slogan benim pek sevmediğim ve kullanmadığım bir deyimdir. Ancak şehirlerini ortadan kaldıracak altın madenine karşı Artvin halkının yiğitçe verdiği mücadele, onlara karşı son günlerde yoğunlaşan baskı ve tehditler karşısında ben de bu başlığı attım. Başta, Bergama, FM Çukuru olmak üzere, ülkemizin her yanındaki yağma ve talan edenleri desteklemek için yapılan faşist baskılara kaşı halkın içinden çıkan mütevazı direniş yöneticileriyle bir sembol ve örnek olan, Artvin’in cesur insanları bunu fazlasıyla hak etmektedirler.
 
Benim ve kızım Defne’nin daha önceki yazılarımda belirtmeye çalıştığımız gibi Artvin ve çevresi dünyanın en güzel yörelerinden biri. Özelikle tarıma ve turizme dayalı ekonomik faaliyetler için büyük potansiyeli var ama değerlendirilmiyor. HES felaketinden sonra,25 yıldır bir de Artvin’i ve çevresini, doğayı tamamen yok edecek altın madencileri Artvinlilerin başındaki en büyük bela, ama yiğitçe, onurlu ve bilinçli bir mücadele veriyorlar.
 
En son yandaş altıncı firmanın 2013 yılında aldığı ÇED Raporuna karşı açtıkları davayı  mayıs 2015 de Danıştay 14 büyük bir hukuk zaferi elde ederek kazanmışlar.Ancak hemen ardından Çevre ve Orman Bakanlığının yönetmelik değiştirerek verdiği yeni ÇED raporunu karşı 751 kişi ve 61 avukat imzasıyla Türkiye’nin en büyük çevre davası başlatılmış.,Bu sahte ÇED raporuna karşı açılan davanın karar duruşması ise 19 eylülde Rize İdare Mahkemesinde yapıldı.
 
Duruşma öncesi, davayı izlemek için gelen binlerce Artvinlinin, çevrecilerin yollarını defalarca polis, jandarma tarafından kesildi, arandı ve bir kısmı şehre sokulmadı, büyük çoğunluğu ise mahkeme salonuna alınmadı..Valilikçe gösteri yasağı koydu.Gericiler tarafından çıkarılan bildirilerle saldırı tehdidiyle yıldırmaya çalışıldı.Mahkemede de aynı  ortam devam edince reddi hakim talebinde bulunularak mahkeme terk edildi.Dava ertelendi.Ancak karar verilmiş gibi gözüküyor.Ama Artvinlilerin mücadeleyi bırakmaya hiç mi hiç niyeti yok! Altın piyasası olmayan ülkemizde Bergama’daki gibi, gizli ama bilinen yabancı ortaklı bu firmaya ve destekçilerine, yardakçılarına karşı yiğitçe direnmeye devam edecekler.
 
Zengin bir nüfus yapısı ve kültüre sahip Artvin halkı, zorlu doğa koşullarına karşı %98 okuma yazma oranlarıyla, İzmir’den bile daha medeni giyimleriyle ve her şeyin ötesinde direniş kültürleriyle her türlü övgüyü hak etmektedir. Bir an, Çoğu CHP li yerel yöneticilerin son olarak da fuarımızı bile peş keş çektikleri yandaş firmalarla birlikte her gün biraz daha İzmir’imizi nasıl çirkinleştirdiklerini düşündüm. Geçen gün şehrimizin göz bebeği fuarımızın yanına 70 katlı çirkin gökdelen için ilk kazma vurulurken tek bir protesto olmadığını, sosyetik çevrecileri! Hatırladım. BERGAMA DA, EFEM çukurunda ki altın madenlerine karşı verilen mücadelecilerin yalnızlığı aklıma geldi. Bu sefer gerçekten Artvinli olmayı istedim.

                                                    

Etiketler:

Misafir - 26.09.2016 16:42:21

  • Cesamin Özkan
  • Elbette. Ama ne yazıkki CHP Artvin Milletvekili ve Yüksek disiplin Kurulu üyesi Uğur Bayraktutan biri var. Kendisine defalarca CHP İzmir İlçe Başkanlığında ilçe kongresine yönelik 400 ü aşkın üyenin oy kullanma hakkı olmadığı halde oy kullanma durumuna getirme sahtekarlığını icra edenler hakkında yapılmış olan veya yapılması düşünülen işlen hakkında sorular sordum bir tanesine yanıt gelmedi. Şimdi Artvin'in içinden gelen böyle bir milletvekili ike CHP ne kadar başarı sağlar ne kadar Artvin e sahip çıkar ne kadar ülke için umut olabilir.
  • Yazarın Diğer Yazıları