19.07.2018 22:06:15
Okunma: 1621
0 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
EŞEĞİ SALDIM ÇAYIRA!

 
Başlığı gören dostlar, Mete yine birine kızmış, eşek falan diyecek herhalde? diye düşünecekler, Ama, Eşekler çok yararlı ve sempatik hayvanlardır! 
 
Bir çok hayvan gibi de kimseye zararları yoktur. Rahmetli Barış Manço’nun şarkısındaki gibi ARKADAŞIM EŞŞEK'i çayıra saldın mı onlardan mutlusu olmaz! 
 
Hele de bu garibim eşeklerin, bizim köylerde gencinden yaşlısından çektiklerini bilen bilir?
 
O nedenle, ben  hakaret etmek, küfretmek istediğim, halk düşmanı, yüz kızartıcı suçlar işleyen pisliklere böyle küfür etmem!
 
Çünkü bu sevimli hayvanlara hakaret  olur?
 
Elimden geldiğince,bu kısa mizahi girişten sonra, gelelim konumuza?
 
Dün İzmir’e kısa süreli bir dönüş yaptım. İşlerim nedeniyle mecburen arabamla, Şirinyer'e gittim!
 
Gitmez olaydım.10 dakikalık yol 40 dakika falan sürdü!
 
Geniş cadde, 2 tarafa park etmiş araçlar, İBB’nin nedense kaldıramadığı minibüsler nedeniyle trafik akmak bir yana yürümüyor?
 
Oradan Bostanlıya gitmem gerekiyordu! Tramvay rezilliğinden sonra bu güzergahın da çilesini çektim. Bu çilenin önemli bir kısmını da, İBB’nin mesai saatinde refüjlerdeki çiçekleri düzenleyen iş makineleri ve işçiler, çöp arabaları yaratıyordu!
 
Bu yolu her gün gidip gelenleri düşündüm?
 
Bu gün Göztepe'den otobüse bineyim dedim! Tramvay başlayınca ulaşım öyle kolaylaşmış ki!
 
Sahil yolundan geçen tüm bir fetva ile otobüsleri kaldırmışlar. Tramvayı epey bekledim!
 
Bu teknoloji harikası! Bizim eşeklere yakın hızı olan AZİZ tramvaya binebildiğimde ise, ilk duyduğum ses 'Teknik bir arıza yüzünden seferlerimiz gecikmeli olarak yapılmaktadır' anonsu oldu?
 
Çok yavaş bir yolculuktan sonra, Konakta inip, 20 dakikalık  bir yürüyüşle o sıcağın altında büroma vardım?
 
Artık ciddileşiyorum! 
 
Kimsenin fikri alınmadan çook şeffaf ihalelerle yapılan metro ve tramvay şehrin ulaşım sorunun kesinlikle ve hiç bir şekilde çözmemiştir.
 
Örneğin, Durağı az ve yetersiz olsa da metro hattındaki  Buca-Şirinyer'e otobüsü bırakın minibüs bile çalışmaktadır!
 
Metronun, şehrin merkezlerinden, Möntrö veya yakınından geçmemesi ile zaten yoğun olan bu güzergaha bir de tramvayın eklenmesi Alsancak tarafındaki trafiği felç etmiştir.
 
Şehrin en eski caddelerinden Mithatpaşa caddesi etrafındaki semtlerden  bırakın Alsancağa,Konağa bile ulaşma imkanı kalmamıştır.
 
Metro ve tramvayı olmayan Konak-Alsancak güzergahında, denize yakın yollardan giden tek otobüs kalmamıştır!
 
Şimdi, İBB’nin, İzulaş’ın, Eshot’un yetkilileri, seçimle  gelenleri tanıyoruz da, ya siz!
 
Sizlere 'kötü niyetli’ demek istemiyorum! Bir olasılıkla, İzmir'i tanımıyor, bilmiyorsunuz?
 
Ya da bu görevlere 'adama göre iş mantığıyla, kariyer dikkate alınmadan  atandınız!
 
Ya çok eskiden medya tarafından İZMİR DÜŞMANI ilan edilen, başta  Şehir plancıları olmak üzere ilgili meslek odaları sizi özledik!
 
Umarım bazı oda yöneticilerinin kendilerinin veya yakınlarının yerel yönetimlerle çalışan veya iş ilişkisi söylentiler doğru değildir.
 
Ya CHP’nin bu yerel yöneticileri atayan büyük yöneticileri, aktif üyeleri, delegeleri falan nerelerdesiniz?
 
Ama bir umut var. Büyük yöneticinin, muhalefete yaklaşması belki de bir hareket getirir. Ne de olsa İzmir de şehrimizde bir başka anlatımla KÖYÜMÜZDE rant büyük?
 
Görebildiğim kadarıyla, o güzelim fuarı da hiç edilmek istenen bu şehir, başta kritik noktalara yapılan gökdelenler olmak üzere kötü yönetim nedeniyle istiab haddini doldurmuş ve bitmiştir!
 
Şehrimize 180 bin konut yapmak isteyen yandaş firmaların açıklamalarından sonra İBB vatandaşın cebinden verdiği paralı ilanlar, hala insanları,'YAŞANACAK YER' diyerek İzmir’e  çağırmaları bıçağı kemiğe iyice dayamıştır.
 
Son olarak da 'tasarruflu belediyeyiz' deyip İBB’nin maddi durumu çok iyi diyenlerin, tam da yerel seçimler ve kendi partilerinin muhtemel kurultayı kapıya dayanmışken,50 Milyon Euro borç alma kararı almaları, ciddi anlamda sorgulanmalıdır.
 
Şimdi yazımı baştaki gibi, yumuşak bir üslupla bitirmek istiyorum.Aslında 'ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR' diye bitirmek istemiştim.
 
Ama başlığı hatırlayınca, yine T.Selçuk'un harika söylediği Halk ozanımız Kazak Abdalın şiirimsi türküsüyle bitireyim dedim.
 
Herkese köyümüzün trafiğinden uzak günler!
 
Münkir münafıkın huyu, 
Yıktı harap etti köyü 
Mezarına bir tas suyu, 

Dökenin de......... 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları