21.8.2018 18:23:48
Okunma: 2451
0 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
ÇEŞMEDE TURİZM PATLAMIŞ!

 
İLÇE NÜFUSU 24 MİSLİ ARTMIŞ?
 
Çeşme’nin normal nüfusu 41 bin kişi civarında! Bu nüfusun uzun tatilde 1 milyon kişiye haberi gazetelerde büyük bir başarı olarak duyuruluyor.
 
Bu rakamlar bana garip geldi? Çünkü Çeşmenin otel yatak kapasitesi 7500 civarında, pansiyon v.s ile beraber 25 bine çıktığı söyleniyor? Zaten tüm İzmir’in turizmde yatak kapasitesi 36 bin civarında, pansiyon v.s ile kaça çıkar bilemem?
 
Tek başına Bodrumun yatak kapasitesi bile 87500 civarında.
 
Tüm İzmir’in 2017 turizm geliri,26 milyar dolar, Bodrumun ise 27 milyar dolar? Bunun da önemli kısmı Selçuk-Efes’in payı! Turizm gelirlerinde Çeşme’nin esemesi okunmuyor.
 
İstatistiklerde bile bulunmuyor? Bulabilen varsa bana göndersin.
 
Emlakçılara göre bu yıl özellikle de yüksek fiyatlar nedeniyle konut satışı çok az!
 
Evlerin çoğu da kiralanmamış. Yaya ve hele de arabayla devamlı trafiğe çıktığınız zaman bu iğrenç kalabalığın farkına varıyorsunuz. Arabanızı ise bulunduğu yerden çıkardınız mı yandınız!
 
Dönüşte park yeri NANAY!
 
Ev pansiyonculuğu falan da geliştirilmediğine göre nerede yatıyor bu insanlar tam bir bilmece.Su elektrik v.s alt yapı ise bu sayının yarısına bile yetecek durumda değil.
 
Bu durum Çeşme’nin yıllardır kötü yönetilmesinin, AVM-MARKET-YANDAŞ FİRMA-V.S ye peşkeş çekilmesinin sonucu! 
 
Çeşmeliler ise emeksiz para kazanan İstanbul ve benzeri yerlerden gelip sınırsız para harcayan bu güruhun 2 aylık harcamalarından kendilerine kalan ufak paylara FİT!
 
Başkan kim olursa olsun ……Bize ne zararı var diyorlar!
 
Şehrin içindeki kadın satılan pavyonlar,uyuşturucu ticareti,otel ruhsatıyla yapılıp, ev diye satılan apartlar falan umurlarında değil!
 
Politika da aynen İzmir deki gibi, tüm ülkeye örnek olmasını dilediğimiz bir uzlaşma var. AKP ‘liler bir gıdım muhalefet yapmıyor!
 
Sanki kendi belediyeleri İlçenin turizm dernekleri ehliyetsiz, çıkarcı kişilerin elinde,benim defterdarlık,K.Nehrazoğlu’nun valilik döneminde Ilıca’da termal suyun merkezinde sağlık tesisi yapmak için toplanan paraları, Vali A.Yüksel’i kandırarak çirkin borularla,tüm niteliğini kaybeden  termal suyu otellerinin SPA larına taşıdılar!
 
Şimdi de Alaçatı’ya havaalanı istiyorlar. Utanın be!
 
Havaalanı Çeşme’ye 1 saat mesafede ve zaten yolcu yetersizliğinden doğru dürüst uçak inmiyor!
 
Bodrum, Dalaman gibi havaalanları yerleşim yerlerine ne kadar mesafede?
 
Üstelik oralara gerçekten yabancı turist geliyor. Görgüsüz, yerli, yeni yetme zenginler değil. Bu sahte turizmciler yerel yöneticilerle beraber her yıl turizmi patlatır. Sonra da her türlü çıkarı talep ederler.  Çoğunlukla alırlar da.
 
AMA bir şey söyleyeyim mi! 
 
Çeşme’de özellikle de pidecilerdeki valeler hayatlarından çok memnun. Arabanın tüm kapılarını valeye açtırıp, bir azametle inip,pidecilere balık parası ödeyenlerde öyle.
 
 
 
 
 
 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları