24.02.2016 14:40:23
Okunma: 1938
4 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
Çeşme'liye Mehter Takımı Az! (2)

Geçen haftaki yazımda, Çeşmede belediyenin yönetiminde bulunmasına rağmen, kıyıların işgal altında ve halkın bedava kullanımına kapalı olduğunu, kentin merkezinde açıktan kadın pazarlandığını, termal suyun merkezinde usulsüz yapılmış çirkin binalar yükseldiğini, tam bir korku ve çıkar ortamı içindeki kentin yazın ayrı kışın ayrı yaşanamaz hale getirilirken birilerinin hiç açıklamadıkları mal varlıklarının katlanarak arttığını yazmıştım.
 
Ancak Çeşmede usulsüzlükler ve yanlışlar o kadar çok ki!bunları tek bir yazıya sığdırmak mümkün bulunmamakta olduğundan seri yazı yazmak durumunda kaldım.Turistleri cezp edecek muhteşem özelliklere sahip bu güzelim kentin ülke turizm gelirlerine katkısı sıfırın altındadır.Güya turizm derneği olan ÇEŞTOP’ UN başkanı geçenlerde hiç utanıp sıkılmadan ‘bizi turist krizi etkilemez ,zaten gelenlerin %15 i bile yabancı turist değil!’diyerek övünerek? Teyit etmiştir.
 
Nedenler ise pahalılıkla beraber hep çıkar ve cahilliğe dayanmaktadır
 
Örneğin güya uluslararası Çeşme Festivali, bırakın ulusal TV lere,uluslararası TV ler kuruluşlarca organize edilmesi gerekirken kimsenin izlenmediği ama başkanların canları istediği zaman boy gösterdiği mahalli bir TV miz tarafından organize edilmekte,bunun özel düzenlemeleri ise bu TV nin yöneticisi tarafından bilmediğimiz maddi koşullarda yapılmaktadır.
 
Festivalin yapıldığından bırakın ülke ve İzmir i benim gibi bir çok Çeşmede yaşayanın bile haberi olmamaktadır.
 
Yine 5 Temmuz 1995 de Alaçatı Dost Kitabevinde kitaplarını imzalarken fenalaşıp, gecesine Çiftlikköy de vefat eden dünyanın en büyük mizahçısı olduğu defalarca teyit edilmiş AZİZ NESİN adına uluslar arası festival ve anmalar yapılması gerekirken bu büyük insan ve yazarımızın adı bile bu ilçede anılmaz?
 
Gürültü kirliliği ise bu beldeniz ayrılmaz bir parçasıdır.Yerleşim yerlerine yakın yerlerde ve çoğu açıkta bulunan pavyon,disko ve eğlence yerlerinin bir tanesinin bile izolasyon sistemi olmadığından yasal sınırın çok üstündeki gürültüleri bu meskenlerde yaşayan insanların dinlenme özgürlüğünün içine etmektedir.
 
Örneğin halka tamamen kapalı,yolu bile bilinen nedenlerle yapılmayan muhteşem AYA YORGİ koyumuzu işgal eden bilinebildiği kadarıyla biri de İzmir ve Çeşme yerel yöneticilerinin gizli! patronu, usulsüz yaptırılan çirkin gökdelenleri inşa eden AKP ye yakın firmanın işlettiği beach klupten sabaha kadar yükselen gürültü Çeşmelileri uyutmamaktadır.
  
Evleri bu koyda bulunan Çelebi ailesinin MEHTER TAKIMI getirip bu diskoya karşı çaldırarak yaptığı ilginç ve etkili protesto bile Çeşmelileri korku ortamından çıkarıp mücadeleye sevkedememiş, ancak yazımızın başlığını oluşturmuştur.
 
Daha yazılacak çok şey olmasına rağmen son olarak en az 5 km dışarıda olması gerekirken bu şirin beldemizin  hemen içine yapılmaya başlanan yasalara ,sağlığa aykırı,gürültü yayan RES lerle Çeşmemizin ölüm fermanı imzalanmıştır.Başta bu uğurda CHP den istifa etmek zorunda kalan Esen kardeşimiz olmak üzere sayıları az dürüst ve cesur insanların mücadelesi ise halk tarafından yeterince desteklenmemekte,hatta kurulan platformlar yerel yönetim yandaşlarınca ele geçirilmekte benim gibiler ise istifa zorunda kalmaktadırlar.
 
Gizli patron dediğim AKP lilerden yöneticilerinden saydığımız konularda tek bir eleştiri  ve önlem girişimi yapılmazken,bu savıma itiraz edenlere 2009 seçimlerinde hakkında bir çok dosya bulunan bir çok CHP li aday varken AKP 1 inci sıra meclis adayının seçime 3 kala birkaç günlüğüne de olsa göz altına alınmasının sebebini bir kez daha sormak isterim.
 
     
 
       
 
 

 

Etiketler:

Misafir - 29.02.2016 00:00:38

 • ikbal yıldırım
 • halk arenası çeşmede canlı yayındaydı, bilhassa merak ettim gittim. program yapımcılarının, katılımcıların, başkanın ve heyetinin keyfine diyecek yoktu.basın özgürlüğünün konuğu can dündardı. canlı yayında canlı telefon bağlantısı ile geçmiş olsun sohbeti yapıldı. basının özgür olması teması an itibariyle gündeme cuk diye oturmuştu. birkaçgün önceki yayınlarınızda bilgi edinme belgelerine 10 bin lira ödemiş olan gazeteci arkadaşınız da ordaydı. söz alıp konuşacağını umdum. yapmadı. belkide sessizliği ile daha büyük bir mesaj verdi. kendi açımdan başka bir deneyim yaşadığım doğru. gösteri dünyasının arkasında mızrağın çuvala sığmadığı gerçekler var.herşey harika diye göz boyamak bir yere kadar.biraz daha doğru ve dürüst işler yapmak gerek.
 • Misafir - 25.02.2016 08:52:12

 • Cesamin ÖZKAN
 • Zülfü Livanelinin ''Orta zekalılar cenneti'' içinde bulunduğumuz acı durumu çok iyi anlatmaktadır. Bu orta zekalılar sınıfının Türkiye ortalamasına baktığımız zaman Çeşme için ''Geri zekalılar cenneti'' dönüşümünü yapmamız gerekmektedir.
 • Misafir - 01.03.2016 21:05:43

 • Leyla Günaydın
 • Çeşme'de evi olan birçok gazeteci var. Uğur Dündar'da bunlardan biri ve eşi İzmir'li olduğu için, Çeşme'yi uzun zamandır bilen bir gazeteci. Çeşme'nin dönüştüğü hali görmemesi için kör sağır olması gerekir. İşte bu yüzden Çeşme'den yayınlanan Arena programını " körler ve sağırlar birbirini ağırlar" duygusuyla izlemeye dahi gerek görmedim.
 • Misafir - 01.03.2016 20:54:43

 • Mehtap Wood
 • Lütfen usulsuz verilen ruhsatları ve inşaat kirliliğini de yazın.
 • Yazarın Diğer Yazıları