13.02.2016 16:47:05
Okunma: 1679
0 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
Çeşme'liye Mehter Takımı Az! (1)

 
Geçmişine özlemle baktığımız, iyi yönetimlerle dünyanın en güzel kentlerinden İzmir'imiz ve aynı nitelikteki şirin beldesi Çeşme! Hep söylediğimiz gibi kötü 2003 den beri açık-gizli CHP li görüntüsünde AKP li yöneticilerin elinde, bu günkü üzüntü veren yaşanamaz hale gelmiştir. Tam 40 senedir yaşadığım eşimin memleketi ÇEŞME?
 
Dünyanın sayılı kumsallarına sahipken,1999 da bizzat benim imzaladığım sözleşmeyle plajları bu güzelim sahilleri Belediye tarafından yönetilmesine rağmen Kıyı Kanuna ve yapılan sözleşmeye aykırı olarak tamamı işgal altında, varlıklı bir kesimin oturduğu Şantiye kısmı hariç, halkın ücretsiz denize girebileceği tek metre yer bulunmayan birçok yeri çirkin binalarla kuşatılmış haldedir
 
Bu sözleşme şartlarını yerine getirmemek için imzalamayan Alaçatı nın hali ise ortadadır. Kıyı Kanunu hiçe sayarak yapılan yat limanlı villalar iğrenç bir görüntü arz ederken, dünyanın sharm El Seyh ten sonra 2.sörf sporuna en uygun kıyı parçası içinde büyük tehlike altındadır. Dünya ve ülke gençlerinin spor yapması için düzenlenmesi gereken bu alanda yapılan tesis ücretleri orta hallilerin bile maddi gücünün çok üstündedir.
 
Bu şirin ilçenin belki de ülkemizin ihtiyaç duyduğu turizm gelirinde sıçrama yaptırabilecek Termal suları, güya turistik otellerin sıpalarına halkın paralarıyla yapılan ve termal suyun tüm faydalı niteliklerini yok eden çirkin borularla taşınmaktadır. Eskiden turizmin zayıfladığı son bahar aylarında tedaviye gelen ülke insanlarımızın bile yerlerinde yeller esmektedir.
 
Şehrin içinde her tarafa gürültü yayan kadın satarak, esnafın yazın kazandığını cebe indiren PAVYONLAR turistlerin şaşkın bakışları altında icrai faaliyete devam etmektedir.
 
Sayıları yazın 100 ü aşan, kimi kültür binası kimi termal suyun üstünde olan esnafın kazanabileceği parayı kamu desteğiyle cebe indiren çirkin AVM ler,bu ilçenin yerel politikasında da önemli güç kullanmaktadır. Karadağ ımızı hafriyat malzemesi olarak kullanıp, yaptığı limanın içini dolduran lar içinde durum aynıdır.
 
Yazın en fazla 2,5 ay sayıları milyona yaklaşan her renkten rahat kazanılan paralı başta İstanbulluların trafik başta olmak üzere yaşanmaz hale getirdiği, Çeşmemiz kışın ise sokağa bırakılan güzelim ama aç olduğu için sürüleşip saldırganlaşan köpeklerin işgaline uğramakta sokağa çıkanlar için korku dağları beklemektedir
 
Başta yazımızın başlığını oluşturan gürültü kirliliği olmak üzere yazacak çok şey vardır. Bu nedenle gazetemin açtığı kampanyaya da destek olmak amacıyla bu yazımız aynı başlıkla daha detaya inilerek devam edecektir.
 
Yazımızın başlığının bir nedeni de Çeşme nin, 1980 den sonra 35 yıl benim deyimim ile 1 AĞA, 1 PAŞA tarafından yönetilmesi,2 başkan arasında rekabet dolayısıyla yaratılan korku ortamından etkilenmek dışında bir takım ufak çıkarlarını da dikkate alan Çeşmelilerin başka seçenek yaratamaması, yaratmak isteyenlere de fırsat verilmemesidir. Gece yarısı gizli ve çirkin pazarlıklarla atanan Alaçatının eski Çeşmenin yeni başkanı ise eskinin karesinin de üstünün devamıdır.
      
 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları