29.07.2016 16:40:58
Okunma: 2139
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
ARTVİN'DE 5 GÜN

 

Cenevre Üniversitesi’nde doktora ve asistanlık yapan kızım Defnenin tez konusu ‘çevre ve insan hakları’ ile ilgili olarak altıncılara karşı Artvin halkının şanlı direnişini incelemek için oraya gittik 5 gün kalıp döndük. 

 
Başta direnişin halkın içinden çıkmış muhteşem yöneticileri, avukatları, öğretim üyeleri ile konuştuk bilgi aldık. Tanıdığım an hayran kaldığım 1960’lardan beri örneğini çok az gördüğüm muhteşem insan YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ’NİN Başkanı Neşe Hanım ve dava ortağı Pınar Hanım bizi bol miktarda gaza ve zorbalığa maruz kaldıkları maden-direniş alanına götürdüler. İzin alabildiğimiz kadarını görebildik, resimlerini çektik ve bu kadarı da bize yetti.
 
        Artvin muhteşem bir doğaya sahip. İzmir de hasret kaldığımız YEŞİLİN HER TONU orada mevcut.Tespit edilebilen 1268 adet bitki çeşidi var bunun 119’u endemik (yöreye özgü)Ülkemiz bitki florasını %13 ü endemik bitkilerinin %4,5 u burada,özelikle yaşlı ormanları orman ekosistemleri açısından dünyanın en önemlilerinden……Artvin in %37 si orman alanı….
 
       Kızımın deyimiyle bu bölge İsviçre Alplerinden bile güzel ve zengin tek fark bu kaynakları üretimde ve turizmde kullanabilen İsviçre’nin zenginliği? Sanırım bazı ufak desteklerle beraber bu zenginliği değerlendirmek ve Artvin’i ekonomik olarak harika yerlere getirmek olası.
 
      Hal böyle iken, ülkenin en hızlı akan nehri Çoruh üzerinde  biri Türkiye’nin en büyüğü olmak üzere faaliyete başlayan  ve gerisi de planlanan HES’ler doğal dengenin içine etmiş ve hemen sular asitleşmiş heyelanlar başlamış. Yerinde gördüğümüz altın ve bakır çıkarılmaya çalışılan CERATTEPE de bu işler başlarsa ARTVİN ŞEHRİ DE DAHİL bölgenin tamamen yok olacağı açıkça gözüküyor. Ormanlarında kediliğinden başta orkide birçok değerli bitki yetişen, şimdilik ufak bir kayak tesisine sahip bu bölgede yapılabilecek en yanlış şey ise de açıkça görüldüğü gibi HES ve MADENCİLİK!
 
      Bölge halkı 25 senedir her türlü baskıya rağmen direniyor. Şimdiki altıncı! Cengiz İnşaatın aldığı ÇED RAPORU nu Danıştay’a iptal ettirmişler. Ancak dramatik bir şekilde 2. ÇED RAPORU alınmış o da dava edilmiş. Koskoca! Profesörler garip bir bilirkişi raporu vermişler. 
 
Ülke, hatta uluslararası çapta destek verileceğini umduğum çapında davalarının duruşması  İdare Mahkemesinde 19 Eylül de….Altıncıların son oyunu ise altını çıkarmayıp,altına yapışık şekilde bulunan bakırı çıkarcağız demeleri.ama kimse bunu ciddiye almıyor.
 
        Gördüklerim bana umut verdi ve halkın kazanacağına eminim. Hiç bir siyasi parti ve hareketle ilişkisi olmayan bu hareket, her zaman direniş geleneği olan tüm halkın desteğiyle yürüyor. Artvin de dükkanların evlerin çoğunda, ortak yerlerde direniş pankartlarını  afişlerini görüyorsunuz. Bu gezi, tanıdığım insanlar kızımla beraber geleceğe dair umutlarımızı ciddi şekilde arttırdı. Teşekkürler ARTVİNLİLER.
 
       Umarım İzmirliler de bundan biraz pay çıkarır. Ders alırlarda, yeşili yok edilmiş, her türlü pisliğin bizzat yerel yönetimler tarafından pazarlandığı şehrimizde de, güzel günler görme umudumuz artar?
 

Etiketler:

Misafir - 29.07.2016 20:39:46

  • BİZ ARTVİNLİYİZ diyoruz. :)
  • Gözlemleriniz gördükleriniz ARTVİN halkının yaşadığı dram ve zulümdür. ve yapılması planlanan Maden çıkartılması Artvini yok etme politikası 15 Temmuz Darbesinden öte yaptırım değildir. ATATEPE'de ki ATATÜRK'ün ışığında ve ALLAH'ın da yardımıyla bu soyguna DUR diyeceğiz. Hakimiyet Milletindir ya hani o misal :) Ölümüzü dirimizi ağacımızı böceğimizi birinin kursağı için yok ettirmeyeceğiz.Direniyoruz kazanacağız. Biz size duyarlılığınız için teşekkür ederiz, kızınıza başarılar dileriz. yolu açık olsun. okuyan insanları severiz :)
  • Yazarın Diğer Yazıları