14.08.2016 17:55:26
Okunma: 1997
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
BU ÜÇLÜYE DİKKAT?

 

FUARIMIZ, FOLKART VE VESTEL’E SPONSOR?

12.08.2016 günlü gazetelerin hemen hepsi, birçok kişinin yandaş firma olarak nitelendirdiği, en son, fuarımızın yanına yani şehrin merkezine olmak üzere, İzmir’imize çirkin gökdelenleri sıra sıra dikip Çeşmeye el atan FOLKART ve ithalat rekorları kıran, ihracat biricimiz VESTEL'in patronları ile Aziz Kocaoğlu'nu birlikte göstermektedir. Her nasılsa? Bu firmaların yerel yöneticilerimizin başarılarıyla! yok edip panayıra dönüştürdükleri fuarımıza sponsor oldukları bilgisi verilerek bu yılki 9,5 günlük fuarı (PANAYIR)uçuracakları demeçleri yer almaktadır.
 
Başta KUTLU DOĞUM HAFTASI bir çok etkinliğe sponsor olan halkın hizmetine harcamak yerine her yıl bol bol tasarruf etmekle övünen BŞB in,  giderlerinden çok fazla geliri olan fuara sponsor bulması? Üstelik bu firmaların kimliği! Kanımca İzmir adına son derece dikkat edilmesi ve bu üçlünün devamlı izlenmesini gerektiren bir durumdur. Başlıkta belirttiğim sponsor olan bu firmalar değil, bu firmaları İzmirlileri ısındırmak ve tanıtmak için güzelim fuarımızdır. Ben de bu nedenle yazmaya başladığım biraz da geçen haftakinin devamı niteliğindeki yazımı erteleyerek bu yazıyı kaleme aldım. 
 
Bilindiği gibi, dönemin belediye başkanı Behçet Uz un 1936 da temelini atıp 1944 erde açılan fuarımız yıllarca gururumuz olmuştur. Uluslalararası yapısıyla 1 ay süren ve bu sürede tiyatroları, başta ZEKİ MÜREN, AJDA PEKKAN olmak üzere birçok sanatçımızı izlemek fırsatını bulduğumuz gazinoları, cıvıl cıvıl lokantaları, sinema ve Nilüfer gibi birçok değerli sanatçıyı bizlere kazandıran müzik festivalleri ve daha da birçok kültürel, eğlence organizasyonlarıyla yaşıtlarımız tarafından buruk bir acıyla hatırlanmaktadır.1 aylık süresinde, basmane dâhil tüm otelleri dolduran esnafı bayram ettiren fuarımız 1980’lerden bu yana hain emeller için sinsice yok edilme sürecine sokulmuştur.
 
Bu süreç 1980’lerde B.Özfaturanın fuardaki eğlence ve yaşam biçimine karşı çıkışlarıyla başlamış, Çakmur zamanında, lokantalar ve eğlence yerlerinin önemli kısmı yok edilmiş, Priştina tarafından fuar güya ticarileştirilirken o türlü gerekçelerle o güzelim yabancı pavyonlar yıkılmış, yerlerine yazın fırın gibi olan içlerine girmesi zor hangarlar yapılmıştır. Kocaoğlu ise, ticari fuarı Gaziemir’e taşıdıktan sonra eski haline döndürülmesi akla bile gelmeden İskoç cenahındaki dernekten kardeşi hanım bürokratının katkılarıyla bu yılki panayır! İçin bu cazip? Fikri üretmiştir. Kalan tek yeşil alan fuarımızın da ranta açılacağı konusundaki endişelerimiz ise iyice artmıştır.
 
Bütün bunlar olurken, satılık kalemlerin gözden kaçırmaya çalıştığı önemli bir gelişme olmuş, K.Kılıçdaroğlu İzmir e gelmiş Folkart’ın sahibi ile özel görüşme yapmış ve Azizin başkanlık sürecindeki hamisi ve 1 no.lu yoldaşı ise il başkanlığından her nedense istifa etmiştir.
 
Kılıçdaroğlu, başta hepimizin politikada gerginlik azalıyor diye sevindiğimiz bir şekilde, Darbe teşebbüsünden beri, küfür etmeye vardırdığı politikasını giderek yandaşlığa döndürüp, RTE bayrakları altında konuşma yapıp B.Yıldırımı korumaya başlamıştır. K.Kılıçdaroğlu’nu başkanlığa getiren seks kasetleri ve E.İhsanoğlunun C.Başkanlığı adaylığı sürecindeki FETTULLAH’ın rolü ile ilgili ciddi söylentiler ortaya çıkmaya başlamışken Kemal Beyin bu tavrı ve bu işe katılması ise özellikle de İzmir adına düşündürücüdür?
 
Bütün bu gelişmeler kanımca hayra alamet değildir. Darbe teşebbüsünden sonra, başta AOÇ’nin özelleştirmesini de içeren, bazılarının TALAN dediği ekonomik paketler hazırlanırken, güya muhalefet genel başkanının İzmir’deki bu görüşmeleri ve fuarımızla ilgili gelişmeler dikkatle izlenmelidir. İzmirlilerin ise artık uykudan uyanıp, fuarlarına sahip çıkmasının zamanı geldi de geçmektedir.
 

Etiketler:

Misafir - 21.08.2016 18:05:06

  • DÜZELTME VE ÖZÜRÜMDÜR.
  • Yazımda,Sn.Kılıçdaroğlu ile Mesut Sancakın görüşeceği yönündeki haberi o günlerin haber bombardımanı içinde okuduğuma emin olsamda,bu gün bu haberi doğrulayamadım.Bu nedenle de, Okuyucularımdan ve ilgililerden özür dileyerek bu düzeltmeyi yapıyorum.Saygılarımla.
  • Yazarın Diğer Yazıları