KUMPAS DAVASI ÇÖKTÜ!

25 Haziran 2019 Salı , 19:30
Okunma: 1831
0 Yorum

Mutlu Tuncer'in kaleminden

 
İzmir’de Folkart yapılarıyla ve imar yolsuzluklarıyla ismini duyuran,  Fetö iddianamesinde Fethullah Gülen’in sağ kolu Ahmet Küçükbay’a polisin operasyon yapacağını haber verdiği ve örgüt toplantılarına sürekli olarak katıldığı anlatılan Siirtli yapsatçı müteahhit Mesut Sancak’ın gazetecilere kurduğu kumpas çöktü. 
 
Mesut Sancak, Çeşme’de otel ruhsatı ile turizm tesis  alanına yasaları hiçe rezidanslar yapmış,  bunları da reklamlarla satışa sunmuştu. Gazeteciler Mutlu Tuncer, Nivent Kurtuluş ve Ahmet Doğan ise bu haberi yaparak, yetkilileri uyarmış,  Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nin suça göz yumduğu ifadeleri ile yetkilileri uyarmıştı.  
 
Haberin yazılmasına büyük öfke duyan Mesut Sancak, yasa dışı inşaatları hakkında yazı yazan gazeteciler hakkında yalancı şahitler bularak suç duyurusu yapmış, kendisine şantaj yapıldığını iddia etmişti. 
 
HUKUK SKANDALI 
 
Mesut Sancak’ın yalancı şahitler ile yaptığı şikayetin ve davanın açılış süreci ise tam bir hukuk skandalı olmuştu.  Gasp Bürosunda ifade veren Mesut Sancak ve yalancı şahitlerinin ifadeleri ile dava açılması istemi ile soruşturma dosyasını mahkemeye gönderen savcı A.Y’nin  aynı zamanda gazetecilere rüşvet soruşturması da açarak, 2 ay boyunca telefonlarını dinlettiği ortaya çıktı. Kamu görevlisi olmayan gazetecilerin iki ay dinlenmesinden bir suç unsuru bulamayan savcılık, “Rüşvet” soruşturmasından takipsizlik kararı verirken, gazetecilerin ifadesini almadan şantaj suçlaması ile dava açılması için  mahkemeye gönderdiği dosya, geri döndü. Daha dava açılmadan Mesut Sancak’ın beslediği yandaş gazeteciler  gerçekleri yazan meslektaşlarının fotoğraflarını gözlerini bantlayarak yayınladı ve  şantajcı olduklarını ilan ettiler. 
 
Mahkemeden dosyanın dönmesi üzerine savcılık suçlanan gazetecilerin ifadesini almaya karar verdi. Ancak ifade verme süreci ise ilginç olaylara sahne oldu. Savcı, ifadesini aldığı Mutlu Tuncer’e “Uzatma, derdini mahkemede anlatırsın” diyerek, verilecek ifadenin bir anlamı olmadığını dile getirdi. Ahmet Doğan isimli gazeteci ile telefon dinleme aşamasında kendisi ve hanım arkadaşının aleyhinde konuştuğu gerekçesi ile tartıştı. 
 
Dava 25. Asliye Ceza Mahkemesinde açıldı.  Yalancı şahitler Mutlu Tuncer’i suçladıkları emniyet ifadelerini reddettiler ve “Biz emniyette  böyle bir ifade vermedik, eklemişler” dediler.  Mutlu Tuncer ise, Mesut Sancak ile bir telefon görüşmesi bile yapmadığını, şahitlerini de hiç tanımadığını dile getirdi. Temiz İzmir Derneği Başkanı Nivent Kurtuluş ve Ahmet Doğan da, davanın bir kumpas olduğunu, sadece kamunun haklarını koruduklarını ifadelerinde dile getirdiler. 
 
Mesut Sancak’ın avukatı Meryem Kocabaş, gazetecilerin olayları dile getirmemeleri için yayın yasağı koydurdu. Ancak, Mesut Sancak’ın beslediği basın , şantaj yaftasını gazetecilerin  üzerine yapıştırmaya kararlıydı. Durmadan karalama haberlerini yayın yasağına rağmen yazdılar. Bunların başını ise Mesut Sancak’ın has gazetecisi Erol Yaraş çekti. 
 
İki yıl süren yargılama sonunda olayın kumpas olduğu anlaşıldı. Mesut Sancak’ın şantaj iddiasıyla açtığı dava, dosyada şantaj yapıldığına dair bir delil olmadığı gerekçesi ile beraatle sonuçlandı. 
 
Mutlu Tuncer, Nivent Kurtuluş ve Ahmet Doğan mahkemenin bitmesiyle  bu kumpası kurgulayanlar, gazetelerde yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve tazminat davaları açacaklarını belirttiler! 
 

 


Kaynak:

Etiketler:

  • KUMPAS,
  • DAVASI,
  • ÇÖKTÜ!,
  • ,