"İzmir’i ve İzmirliyi çok iyi tanıyorum"

14 Kasım 2018 Çarşamba , 20:02
Okunma: 1380
2 Yorum

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Erzu Hızır Büyükşehir için aday adaylığını açıkladı. Hızır, Büyükşehir projelerini de kamuoyu ile paylaştı.

 

Öncü Haber sitesinde yer alan;

İşte o açıklama:

“Değerli konuklar, kıymetli basın mensupları, Cumhuriyet Halk Partisinin Değerli İl, İlçe yöneticileri, üyeleri, TMMOB, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sivil toplum Örgüt yöneticileri, İzmir’i birlikte yönetmek için desteklerini esirgemeyen, beraber çalıştığımız Belediye Meclis Üyeleri, encümen üyeleri, mesai arkadaşlarım, Sevgili İzmirliler, değerli hemşerilerim, hepiniz hoş geldiniz.

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum...

Sözlerime İzmir’e hizmet etmiş ve etmekte olan tüm Belediye Başkanlarımıza, yöneticilerine ve çalışanlarına,yaptıkları hizmetlerden dolayıteşekkür ederek ve minnetlerimi sunarak başlamak istiyorum.

Aramızdan ayrılan, ebediyete intikal etmiş olan, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve değerli kent yöneticilerimiz var. Hepsini rahmetle anıyorum.

Elbette vefat ettiğinden bu yana yokluğunu hep hissettiğimiz, aramızdan 14 yıl önce ayrılan “Efsane Başkan Ahmet Piriştina”’yı da rahmetle anmak ve kentimize yaptığı hizmetler için şükranlarımızı sunmak isterim.

NEDEN ERSU HIZIR ADAY OLMALI SORUSUNU ÖNCE KENDİME SORDUM

İzmir’i ve İzmir’liyi çok iyi tanıdığım, Kentimize çok fazla artı değer katacağımın inancı ve çalışma hayatımın önemli bir kısmını bu kentin projelendirilmesi ile geçirmem sebebiyle, aday olmak benim için “İzmir’lilere Karşı Sorumluluğumdur” düşüncesiyle,

Tüm İzmir’ lilerin daha iyi ve daha güzel yaşamayı hak ettikleri için, İzmir’ linin kentsel doku içinde, doğa ile uyumlu, anne, baba, torun vekomşuları ile daha sağlıklı ve “Yeşil Bir İzmir” de yaşamayı hakkettikleri için,

Gönlümü verdiğim, sevdalısı olduğum bu şehre planlayıcı, projelendirci, uygulayıcı olarak hizmet ettim. Şimdide bu “Kentte Karar Verici” olarak da hizmet etmek istiyorum.

Bizde bir söz vardır hepiniz bilirsiniz.

Alaylı mı? Mektepli mi? Diye..

Ben kendimi hem alaylı hem de mektepli görüyorum.

Üniversite mezunu, makine mühendisi, bürokraside uzun yıllar yöneticilik yapmış biri olarak mektepliyim.

Vedat Dalokay Ankara Belediye Başkanı iken gönüllü olarak belediye çalışmalarına katkıda bulunuyorduk.

Ali Dinçer Belediye Başkanı iken 1979 yılında Ankara Belediyesi EGO Genel Müdürlüğün de vardiya mühendisi olarak başlayan belediyecilik serüvenimin 34 yılı aşkın bir süre devam etmesi ile de “Alaylı” oldum. Bu serüven içinde birçok önemli kademede görev alırken, tek ilkem Atatürk’ün deyimi ile “Ufku görmek değil, Ufkun ötesini görmeye çalışarak” hedeflerimi belirlemeyi amaç edindim.

BELEDİYECİLİĞİN ÖZÜ ŞEHİR VE İNSAN’DIR

Şehirler de insanlar gibi doğarlar, büyürler, gelişirler. Kuruldukları mekana, ekonomik işlevlere, yöneticilerine bağlı olarak gelişirler.

Bir kenti, insanlarının kültür seviyeleri, yöneticilerinin bilgi birikim ve vizyonları, tarihi ve çevre dokusu ile birlikte tanımlarsınız.

Ulaşım ve trafik sorunu yaşayan bir kentin durumu, damarları tıkanmış, kan dolaşımı aksayan bir insanın durumu ile aynı değil midir?  

Ya da hava ve çevre kirliliği yaşayan bir kent, nefes darlığı çeken bir insandan farklı olabilir mi?

Sağlıklı yaşayabilmek için spor yapıyor, beslenmemize dikkat ediyor, stres altında kalmamaya çaba gösteriyoruz!

Yaşadığımız şehirde sizin ve çocuklarınızın spor yapabileceği açık alanlar var mı? Yürüyüşler yapabileceğiniz ortamlar mevcut mu?

Şehrimizin tarihi ve eserleri koruma altında mı?

Şehrin güzelliğini, kent estetiğini bozan çarpık yapılaşmalara, yüksek yapılara izin veriliyor mu?

Şehrin gıdası yeşil alanlarının çokluğu ve temiz olması değil mi?

Bizler sağlığımızı zaman zaman doktora gidip muayene olup, tahlil yaptırıp kontrol ettiriyoruz!  Sonuçlara göre kendimizi yönlendiriyoruz!

Demokrasilerde de seçimler sizin nasıl yönetildiğinizi görüp karar verme süreçleri değil mi?

Şimdi CHP içerisinde aday olan birçok değerli arkadaşımız var. 

Genel Merkez, anket ya da temayül yoklamaları sonuçları ile veya aday adaylarının bilgi, birikim ve tecrübelerini değerlendirerek, adayları belirleyecek.

Kimler aday olursa başarı dilemek ve partimizin başarısı için birlikte çalışmak hepimizin görevidir.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ ÜSTLENMEK İSTİYORUM

Şehrimizin bugünden yarına daha iyi daha güzel daha yaşanabilir bir kent olması ve kentlimizin yaşam kalitesinin daha konforlu olması için bu yarışta ben de varım.

SİZLERE KISACA KENDİMİ ANLATMAK İSTERDİM AMA 34 YILLIK BİR DENEYİMİN ÖZETİNİ NASIL ANLATACAĞIMI BİLEMEDİM

Büyükşehir BelediyesiYönetimi konusunda deneyimliyim, üst düzey bürokraside uzun süre görev yaptım, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinde aktif görev aldım, çalıştığım tüm görevlerde koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren, bu gücü kamunun yararına ve halkın çıkarına kullandım, Kamu çıkarına aykırı davranışlara her zaman karşı oldum.

Yaptığım işlerin hangisini anlatsam, Adnan Saygun, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Akıllı durak, Ulaşımda Entegrasyon, Metro, İzban, tüm bu çalışmalarda sizlerle birlikte emeğim var.

Hatırlayın, 2000’li yıllarda  Üçkuyular’da Mehmetçik Bulvarı sonundaki sırtlara koyduğumuz görkemli Mehmetçik Anıtı’nı, Gündoğdu Meydanında ki anıtı sizlerle birlikte taşıdık monte ettik. Rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina’yı da bu vesile ile bir kez daha saygıyla anmak isterim.

Beni tanıyorsunuz ama geçmişimi kısaca özetledikten sonra projelerimin bir kaçına değinmek istiyorum.

1980 öncesinde proje üreten, yerel yönetimde gerçekleştirdikleri kentsel uygulama projeleri ve uygulamaları ile başarısı her kesimce benimsenen üç büyük ilimizden Ankara Belediyesinde 1979 yılında  mühendis olarak göreve başladım. Bu dönem de tahsisli otobüs yolu ve metro gibi iki önemli projede görev aldım.

1984 - 1989 yılları arasında Ankara Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy döneminde başlayan  Ankara doğalgaz çalışmalarının eğitim, proje uygulamalarında  görev yaptım. 1989 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Murat Karayalçın döneminde Ego Genel Müdürlüğünde Bölge Müdürü olarak atandım.

Ankara Belediyesinde Otobüs Daire Başkanlığı, Gaz Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlıkların da farklı kademelerde yönetici olarak görev yaptım.

1999 yılında İzmir’ de Ahmet Piriştina’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesinden sonra Eshot Genel Müdürlüğünde göreve başladım.  Eshot  Genel Müdür yardımcısı ve ESHOT Genel Müdürü olarak  yedi yıl görev yaptım. İzmir Metrosunun ilk aşaması bu dönemde tamamlanarak hizmete alınmıştır. Ülkemizde ilk kez uygulanan ulaşımda entegrasyon projesi kapsamında otobüs, metro ve vapura tek kartla binilmesi, aktarmalı ulaşım, sürücü kartı, kağıt biletin kaldırılması bu dönem de gerçekleştirilmiş projelerdir.

1999 yılından   2014 yılı Eylül ayına kadar olan dönemde Adnan Saygun Sanat Merkezi, Havagazı Fabrikası restorasyonu, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, alt üst geçitler, Ulaşımda 90 dk ücretsiz biniş uygulaması, akıllı durak, Ülkemizde; “Toplu taşımada ilk Klimalı Otobüs” uygulaması, 2005 Universiade İzmir Üniversite Olimpiyatları,  İlçe ve köylere otobüs seferleri başlatılması bu dönemde gerçekleşmiştir. İzban Raylı Sistem Projesinin Avrupa Yatırım Bankasından kredi görüşmeleri yapan grubun Başkanı ve Belediye adına Meclis kararı ile sorumlu olarak imzam bulunmaktadır. Bu dönemde; Serbest Bölgede (ESBAŞ) ve Ankara’ da Reklam Üst Kurulu yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. 

Bulunduğum tüm görevlerde  yapmam gerekeni, mazeret üretmeden, çözümcü, kamu yararına olması ilkesi doğrultusunda yasalar çerçevesinde en iyi şekilde yapmaya çalıştım. 

Tüm çalışma hayatım süresince olduğu gibi; yaşanan süreçte de barışçıl, kavgadan uzak, hukuka saygılı, birimler ve kurumlar arası denge’ yi kurmaya, geliştirmeye, projelerin üretilmesinde ve uygulanmasında ekip çalışmasına önem verdim.

ADAY GÖSTERİLİRSEM DAHA NELERİ BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

HERŞEYDEN ÖNCE MUTLU İZMİR’İ YARATACAĞIZ.

GELECEK 50 YILIN İZMİR’İNİ PLANLIYACAĞIZ. TEMATİK İZMİR’İ BİRLİKTE YARATACAĞIZ.

İNSAN ODAKLI, İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN, KADININ, ÖĞRENCİNİN, ÇOCUKLARIN, ENGELLİLERİN, GÜLEN YÜZÜ İZMİR OLACAK.

NAZIM İMAR PLANLARINDA İNSAN VE ÇEVREYE DUYARLI DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ.

ULAŞIM ve TRAFİK

Ulaşım ve Trafik Acil Eylem Planı:

Kısa sürede az yatırımla yapılacak işlevsel düzenlemeler, yönetim ve işletme önlemleri ile çözümlemeleri hayata geçireceğiz.

ULAŞIM DA YÜZÜMÜZ GÜLECEK TÜRKİYE'NİN EN UCUZ ULAŞIMI BİZDE OLACAK SÖZ VERİYORUM

İzmir’ de ulaşımda 24 saat kesintisiz hizmet vermeye başlayacağız.

Metro ve Raylı Sistemler:

Öğrenci ve sağlık merkezlerine raylı sistem ile ulaşımın sağlanması önceliği ile İzmir’de mevcut olan İZBAN _ Metro – Tramvaydan oluşan raylı sistem ağınıgenişletmek üzere gerekli raylı sistem yatırımlarını yapacağız.

*Üçkuyular’dan Yüksek teknoloji Ensitüsüne kadar,

 *Buca’da Tınaztepe kampüsüne kadar raylı sistemleri uzatacağız.

Otobüs Yolları:

Raylı Sistemler yaygınlaşsa da otobüsler toplu ulaşımdaki ağırlıklarınıkısa ve orta vade de sürdürmeye devam edeceğinden, otobüsler için yeni hareket noktaları, otobüslere öncelik tanıyan yeni otobüs yolları ve trafik düzenlemeleri yapacağız.

Deniz Ulaşımı:

Konforlu ve ucuz deniz trafiği ile 24 saat İzmirli körfez içinde ulaşımı sağlayacağız.

KÖRFEZİN YÜZÜ İZMİRLİYE GÜLECEK DENİZ TRAFİĞİ DAHA AKTİF HALE GETİRİLECEK

Karayolları:

İzmir’e ikinci bir çevre yolu yapılabilmesi için çalışmalar başlatacağız.

Metro başlangıç noktalarına otoparklar yapacağız.

Mevcut Şehirlerarası otobüs terminali, kentin ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. İzmir’e yakışan büyük, konforlu otobüs terminalini yaparak kısa sürede hizmete alacağız.

İÇME SUYU – ATIK SU – YAĞMUR SUYU – ARITMA TESİSLERİ

Dünya ve ulusal ölçekteki planlara uyumlu, İzmir ve Çevresi Kuraklık Eylem Planı yapacağız.

İzmir’in tüm ilçelerine içme suyu temini ve dağıtımı için, İçmeye Suyu Master Planını yapacağız,

Mevcut kaynaklar ve şebekelerdeki su kaçaklarının, dünya standartlarının altına getirilmesi için yeni projeler üreterek, eski şebeke borularını hızla yenileceğiz.

6360 Sayılı Kanunla İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen ilçe ve köylerdeki yerleşim alanlarının kanalizasyon master planını yapacağız.

Kentimizin kanalizasyon ve yağmur suyunun ayrıştırılması sistemini hızla tamamlayacağız.

Geri dönüşüm süreci sonrasında arıtmalardan çıkan arıtılmış suyu, sulama ve uygun diğer alanlarda kullanılmasını sağlayacağız.

İçme suyu tüketim bedelleri içerisinde alınan evsel katı atık bedellerini azaltacağız.

Kentimizin evsel atıklarının bertaraf edilmesi için,  Katı Atık Biyogaz tesisi yapacağız.

Körfez’in temizliği ilk ve en önemli işlerden birisi olacak.

İzmir Körfezi deniz suyunun arıtılması için gerekli çalışmaları başlatacağız.

Körfez temizliğine ilişkin bu güne değin yapılan çalışmalara ek olarak

Ragıp Paşa Dalyanı ve çevresinde ki akıntının hızlandırılması için çalışmalar başlatacağız.

Körfez içerisinde yapılacak ışıklı fıskiyelerle, gece ve gündüz körfeze görsellik kazandıracağız, hem de körfez suyu canlandırılmış olacağız.

Yüzülebilir körfez hayali bizimle gerçekleşecek.

Körfez içerisinde kayıkların bağlanabileceği, seyyar duba iskeleler kuracağız.İçlerinde oturma mekanları oluşturacağız.

İnciraltı’nda, yaz sıcaklarında serinlemek isteyen Kentlimiz için, arıtılmış deniz suyu ile doldurulmuş yüzme havuzları yapacağız.

Melez Çayı ve çevresini düzenleyerek rekreasyon alanları oluşturacağız.

KADINLARIN YÜZÜ GÜLECEK İSTİHDAMA KATILIM ÖNÜNDE Kİ ENGELLERİNİ KALDIRACAĞIZ.ÇOCUKLAR GÜLECEK KADINLAR ÖZGÜR OLACAK

Her mahalleye kreş yapılacak ve kadınların çalışma hayatına katılımın önünde ki engelleri kaldıracağız. Çocuklar güvenli ellerde kalırken kadınlar çalışma hayatına rahatça başlayabilecek. Katılımcı demokrasi ve üreten şehir anlayışını kadınlarla yaratacağız.

KENT ESTETİĞİ, TURİZM, SPOR

Çevreye duyarlı kent estetiğine uygun kentsel dönüşüm projelerine öncelik vereceğiz.

Amatör ve Profesyonel spor kulüplerine destek vereceğiz.

İlçelerde spor kulüplerimize açık ve kapalı spor alanları yapacağız.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gerekli yardımın yapılmasını sağlayacağız.

İzmir’ in Kültür ve Turizm Kenti olabilmesi için tarih ve sağlık turizminin gelişmesine destek vereceğiz.

Belediye öncülüğünde Kent turları düzenleyeceğiz.

İzmir’in tarihi mirasını koruyup, arkeolojik kazılara destek olacağız.

İzmir’in yurtdışındaki tanıtımı için yurtdışı fuarlara katılımı sağlayacağız.

Expo Projelerinin Kente kazandırılabilmesi için gerekenleri yapacağız.

Barkotlu dilekçe uygulaması ile vatandaşın evinden talebini takip edebilmesinin sağlayacağız.

Kent ormanlarını arttırıp, yeni yeşil alanları oluşturacağız.

Kültürpark gibi Kente mal olmuş, park ve yeşil alanları koruyacağız.

Bisiklet ve yaya yolları arttırılmasını sağlayacağız.

İZMİR’İ DEPREME HAZIR HALE GETİRECEĞİZ

Üniversitelerimiz ile birlikte çalışarak öncelikli deprem riski içeren mahalleleri tespit edeceğiz, buralarda kentsel dönüşüm faaliyetlerine öncelik vereceğiz.

Deprem acil eylem planlarını güncelleyecek, Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları üzerinden risk haritaları, deprem esnasında zarar görebilecek yollar, su şebekeleri, kamu binaları vb. hayati öneme haiz yerlere alternatifler üreteceğiz.

Belediyemize bağlı İtfaiye, İzsu, Eshot gibi kurumların her birinin deprem ile ilgili acil eylem planı oluşturmasını sağlayacağız.

Deprem esnasında iletişim sistemlerinde meydana gelebilecek arızalar sebebiyle, iletişimin kopmaması için Toros’ta bulunan Acil Durum Merkezini aktif hale getirerek, Telsiz Haberleşme Sistemlerini güçlendireceğiz.

Elektrik şebekelerinde meydana gelebilecek arızalar için, Belediye bünyesine mobilize jeneratör araçları alacağız.

Kentimize Elektronik deprem erken uyarı sistemleri kurduracağız.

KOOPARETİFLER, YAŞLILAR, ESNAFLAR

Üretici kooperatiflerle olan anlaşmaları sürdürerek,  geliştirileceğiz.

Kırsalda üretilen ürünlere satış merkezleri oluşturarak üreticinin pazarlamasına destek olacağız.

Esnaf vatandaşlarımıza vergi, işgaliye, reklam v.b.. kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılması sağlayacağız.

Emekli ve yaşlılara daha iyi vakit geçirebilmesi için sosyal mekanlar yapacağız.

ENGELSİZ KENT İLE ENGELLİLERİN YÜZÜ GÜLECEK

İzmir’in her köşesiniengelliler için kolaylaştıracağız. Her ilçeye ağır engelleri bulunan vatandaşlar için engelli merkezleri kuracağız. Yataklı ve tedavi gerekenler için hizmet ağları öreceğiz.

SANAYİDE ÇALIŞAN GENÇLERİN YÜZÜ GÜLECEK

 *İş güvenliği eğitimleri verdireceğiz.

  *Sanayide sağlık taramaları yaptıracağız.

  *Yerinde çıraklık eğitimi verilmesini sağlayacağız.

  *Belediye  gençlik kamplarında on beş günlük sosyal aktivitelere katılmaları sağlayacağız.

  *Sanayi bölgelerinde imar planı düzenlemeleri ile modern sanayi bölgeleri yaratacağız.

   *Sanayi bölgesi çevrelerindeyeni sosyal mekanlar yaratacağız.

SMART CITIY İZMİR / AKILLI KENT TEKNOLOJİSİ

Kent otomasyon sistemi kurulacaktır.

Kent ulaşımı tamamen elektronik sistem ortamına dahil edilerek, trafik kazaları, ambulans, itfaiye geçiş üstünlüğü gibi hayati durumlarda sinyalizasyon siteminin harekete geçmesi sağlayacağız.

Şehrimizin gezilebilir alanlarını, kentin önemli noktalarında ki elektronik danışmanlık sistemleri üzerinden 10 yabancı dildetanıtacak, rehberlik hizmeti sağlayacağız.

Elektronik durakları kesintisiz ve doğru olarak çalıştıracağız.

Birçok uygulamada kare kod uygulamasına geçilmesini sağlayacağız.

KUZEY İZMİR PROJESİ İLE TENOKENT KURULACAK

İzmir’in önde gelen üniversitelerinin işbirliği ile İzmir’de bir silikon vadisi benzerini kuracağız. Bilime ve sanayi alanına yeni hizmetler üreten,bir bilim dünyasının geliştirilmesini sağlayacağız. Urla’nın Yüksek teknoloji Üniversitesi modeli Kuzey bölgesine de model olacak.

GÜNEY KENT PROJESİ İLE EKOLOJİK KENT RÜYAMIZ GERÇEK OLACAK

BAŞKA BİR KENTLEŞME MÜMKÜNDÜR…

Yüzde yüz yenebilir enerji ve sıfır atık ile kendine yetebilen bir ekokent projesini, üniversite, sanayi, belediye işbirliği ile hayata geçireceğiz.

Günümüz modern kentlerine karşın, ekolojik değerleri dikkate alarak geliştirilen ekokentler kentsel planlama kavramımız içerisinde yer alacak. Ekokentlerin yaygınlaşması ile artan çevre kirliliği ve doğa tahribatını azaltacağız.

VE DAHA BİRÇOK PROJE

HER YAŞ İÇİN AKTİF KENT İZMİR

Sosyal iletişimin gelişmesi, her yaş grubunun kendine göre üretime

Katılabilmesi için;

Üniversitelerle birlikte, İlçelerde gençler ve emekliler için spor ve sanat merkezleri kuracağız.

Üniversitede okuyan gençlerimizin Belediye faaliyetlerinde daha fazla görev almasınısağlayacağız.

Üniversitelere uygulama alanları tahsis edilerek gençlerimize alanda akademik uygulama imkanı getireceğiz.

Avrupa normlarına göre sürdürülebilir ulaşım projeleri üreterek Kentimizde uygulanmasını sağlayacağız.

Yaya ve bisiklet yollarını arttıracağız, araçların trafikte geçirdikleri süreleri azaltacağız, Toplu ulaşım araçlarının teşviki için, aktarma noktalarına otoparklar yapacağız.

Kentimizin sokaklarının sürekli kazılmasını önlemek için, alt yapı haritasını oluşturacağızve elektrik, su, kanalizasyon, telefon, fiber altyapısı, jeotermal altyapısının tek bir kanalda toplanmasını sağlayacağız. Bu sayede hem caddelerimizin sürekli kazılmasını önleyerek tasarruf sağlayacağız, hem de Kentlimizi toz, gürültü, bozuk yollar vb. ıstıraplardan kurtaracağız.

Yapmayı planladığımız projelerin bir kısmını ana başlıklar halinde bu şekilde belirleyebiliriz.

Belediye Çalışanların Ben ne olacağım korkusu olmasın!

Hakkı ile görevlerini yerine getiren Belediye çalışanları bulundukları yerlerde çalışmaya devam edeceklerdir.

İşten çıkarılacağım, ne olacağım endişesi kimse duymamalıdır.

Memurların ve işçilerin sendikal hakları artan enflasyona göre, belediye bütçesinin elverdiği ölçüde iyileştireceğiz.

Yerel Yönetimlerde, Meslek Odalarında ve Sivil Toplum Örgütlerinde kazandığımız deneyimleri, ürettiğimiz projeleri, Partimizin çatısı altında devam ettirerek; Şehrimize ve Ülkemize yararlı hizmetler sunmak istiyoruz.”

Kaynak; ÖNCÜ HABER

 

 

 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 23.11.2018 00:00:02

  • Bülo
  • Ya aklım almıyor.Bu nasıl bi şey.Parasi olan aday oluyor.Peki sen kimsin,icraatın ne...Harcırah davasını kazanan itfaiyeci bile binlerce çalışana yol oldu.Haber oldu.Peki sen ne yaptın.Nedir başarın.Insan önce bir başarı yaparda ardından aday olur.Azizimi yendin.Ne yaptın.yok sistem böyle çalışıyor malesef.
  • Misafir - 19.11.2018 16:55:31

  • yakup eker
  • chp den aday olacak bilgi birikimine sahip tek aday ersu hızır beydir.gerisi belirli bir mezhebe mensup olmalarınından başka bir özelligi olmayan adaylardır