08.03.2016 15:39:13
Okunma: 1363
1 Yorum

H.Emre Özer
8 YETMEZ 18

 
Birkaç gündür yerel basınımız, İzmirli iki ilçe belediyesi de meydana gelen  ‘’halka küfür etme ve bir belediye çalışanın dövülmesi’’ olayından bahsediyor.
 
Sırtlarını hükümete yaslamış bu zihniyetin yaptıkları insanlık adına utanç verici. Çünkü, şımarıkça, biz istediğimizi yaparız, kimse de bize dokunamaz tavırları içindeler.
 
Şaşırdım mı? Hayır şaşırmadım. Kimden örnek aldıkları hepimizin malumu.
 
Hoyratlık, zalimlik, yalan, olayları kendine göre yorumlama, zayıfı ezerken güçlüye eteklenme,yasa tanımama ,kendinden olmayanlara yaşam hakkı tanımama zaten onların fıtratlarında var.
 
Peki, İzmir’in çağdaş, demokrasiye sahip çıkan, özgürlükçü, kendinden olmayana da saygı göstermesini bilen, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş, barıştan yana ama söz konusu ülkesi olunca canı pahasına ilk kurşunu atmaktan çekinmeyen, onurlu halkı bunları nasıl seçti?
 
Aslında bunları seçmedi.
 
Kendisini dev aynasında gören, iki cüce ve yancılarına tepki vermek istedi.
 
Yoksa 8 ilçeyi karşı taraf becerisinden ya da demokrasiye olan saygısından kazanmadı, 8 ilçe teslim edildi.
 
Olanlar da o ilçelerde yaşayanlara ve söz konusu belediyelerde çalışanlara oldu.
 
Basına yansıyanlar, işin artık ayyuka çıkmış tarafı.
 
Neler duyuyoruz neler.
 
Çalışanların iş akitlerinin fes edilmesi mi, gereksizce mahkeme kapılarında süründürülenler mi, aşağılanmak için görev yerleri değiştirilenler mi, yapılan baskılarla istifa etmeye zorlananlar mı?
 
Gerçi iki kafadarın İzmirliye dayattıkları bazı ilçe belediye başkanlarının yaptıkları tarihin utanç sayfalarına yazılmıyor değil. Günü geldiğinde elbet hesabı sorulur.
 
Bakalım ilçelerinde nasıl insan içine çıkacaklar.
 
Böyük başganları ve kankası onları savunabilecekler mi? Göreceğiz.
 
Konunun özüne gelirsek, kendini beğenmiş, kibirli, kendisi öttüğü için güneşin doğduğunu sanan horoz misali başkanlığı kazandığını düşünenler olduğu sürece gelecek yerel seçimlerde hüsrana uğramamız kaçınılmaz gözüküyor.
 
İşin komik tarafı, geçenlerde yaptığı bir söyleşide, kişisel çıkarları için goygoyculuk yapanların verdiği gazla, hala 2019 hesapları, hala İzmir’i şekillendirme çabaları içinde olması.
 
Bu nasıl bir ihtirastır ki, 70’ne merdiven dayamış iki kafadarın gözü, hem partililerin hem İzmirlilerin, sessiz ama öfkeli büyük çoğunluğunun artık onlardan ve yaptıklarından nefret ettiklerini, görmüyor.
 
Neyse, kim tutar sizi, yaşınız daha genç, 2019 nedir ki,2089’a kadar İzmir’e tebelleş olmaya devam.
 

 

 

Etiketler:

Misafir - 08.03.2016 19:20:45

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bazı insancıklar vardır kedinin minareden dört ayak üstüne düşmesi gibi şansları vardır. Bu günün koşullarında son derece düşük nitelikli bir yönetim sergileyen CHP eğer kehren % 25 bandını yakalıyorsa, bu partinin nitelik yoğunluğu yüksek bir yönetimle iktidara taşınmış olması asla zor değildir. Ancak İzmir gibi bir ilde parti iki tane Çavuşesku kılıklı kişilere bırakılırsa, sekiz belediyede ve milletvekilliğide muhalefette olmanıza rağmen ülkenin altını oyan bir iktidara hediye edilir. Bu tabloyu inşa edenler elbette bu kayıpları tınlamazlar, çünkü asla partili değiller ve asla halkçı hiç değiller. Ve asla niteliklide değiller çünkü öyle olsaydı olumlu koşullarda olumsuzluk adına iş başarmazlardı. Kişilik sorunları olanlarda suç yok bence asıl suç bu son derece sığ kafalı ve nitelik yoksunu unsurları bir şey sınıfına koyup kıymetlendirip bu ilin başına bela eden partili yetkililerdir. Bana göre işleri bayicilik olan ve o bayiciliğide ortalıkta girişimci kıtlığının olduğu dönemde hasbel kader yakalamış olanlara bir kentin kaderi teslim edilmez. Onlar sadece belki bayilik yapabilirler, hatta bu gün oturduklerı koltuklardan kaynaklı yakalamış oldukları olanakların itmesiyle belkide batıracakları o bayilikleri ancak ayakta tutabilmişlerdir. Düşük yoğunluklu nitelik sahibi olanlar, çok donanım ve yüksek yoğunluklu niteliği, kültürel doluluğu gerektiren kamunun yetkili alanlarına bulaştırılmamalıdır. Eğer bulaştırılmış olurlarsa ülke ve millet için en büyük kötülük yapılmış olur. Bu ülkeyi orta dereceli zekalıların cenneti olmaktan el birliği ile bir an önce kurtarmamız gereklidir. Çünkü ülkeleri kentler uluslar yüksek zekalı ve düzgün kişilerin işidir. Değerli arkadaşım Emre bey, uzun yorumum için özür dilerim ancak konu içerisine girince en kısa bu kadar olabiliyor.