Eski Baro Başkanı..,

27 Mart 2020 Cuma , 20:21
Okunma: 9596
0 Yorum

Aydın Özcan

 

Herkes sokakta, kimse işin ciddiyetini anlamış görünmüyor
 
İzmir Baro Başkanlığı, yanı sıra Balkan Dernekleri ve çeşitli STK’da yöneticilik yapan Aydın Özcan kişisel olarak bir çağrıda bulundu. On gün kadar önce “ Sokağa çıkma acilen alınmalıdır. İnsanımız bu kadar uyarıya rağmen caddelerde, garajlarda, el ele halay çekmeye devam ediyor. Kutlama, uğurlama yapıyor. Bu vurdumduymazlığa bir çare bulunmalıdır. İzmir, farklı duruşunu örnek olarak ortaya koymalıdır.” Demişti.
 
Fakat bazı İllerde önlemlere uyulurken bazı bölgelerde polis kontrolü ile sağlık önemleri kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Hal böyleyken kişisel olarak on gündür dışarı çıkmayan ve acil çıkmak zorunda kalan ve sadece ofisinden gerekli olanları almak için Alsancak/ Konak bölgesine ulaştığında gözlerine inanamadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Değerli Dostlarım; yaklaşık 10 gündür #evdekal çağrılarına uyduk, evden çıkmıyorum. Ancak bugün ofise gidip zorunlu işlerimi yapmak zorunda kaldığım için bir- iki saatliğine ofise gidip geldim. Özellikle de Alsancak/ Konak istikametlerini kullandım. Gördüğüm manzara hiç hoşuma gitmedi. Herkes sokakta kimse işin ciddiyetini anlamış görünmüyor...Corona virüsünden kurtulmamız için yetkililerin #evdekal çağrılarına her vatandaş gerekli duyarlılığı göstermek zorundadır. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir Valiliği, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Emniyet Müdürlüğü, STK lar, meslek odaları, federasyonlar, dernekler ve toplum önderleri birlik beraberlik içinde daha fazla çalışmalı kampanyalar oluşturarak halkı bilgilendirmeli, uyarmalıdır. İzmir kendine has aydın duruşunu ortaya koymalı, tüm Türkiye’ye örnek olmalıdır. #evdekal”
 
Bizlerde her şeyin bir ilki ve devamlılığı olduğunu düşünerek. Ve bazılarımızın bu konuda “ÖNCÜ AYDIN” olabilme, özelliği ve durumu ile tekrar hatırlatıp; içselleştirip, sakin ve beklemede, kalmalarını yineliyoruz.
 
Bununla birlikte, “mecbur olmadıkça” tıpkı yaşlılarımıza gösterilen uygulama gibi (bu da onların başta sağlığı içindir) dışarı çıkmamaları. Bulundukları yerden acil çıkışlarında, adeta “nokta atışı” yapar gibi ihtiyacı olanı temin edip( bunu yaparken de diğerlerinin ihtiyacı olabileceğini düşünerek) evlerine dönmelerini gönülden diliyoruz.
 
Eğer siz kendinizi korursanız. Herkesi korursunuz.
 
Ve güzel, can İzmir…
 
Sevgili Asu Maralman’ın güzel bir yorumu vardı. Çocukluğumuzdan, bir şarki. Yollar(1976)
 
"Her yolun bir yolcusu var/Yolun taslisi tozlusu var/Sevdanın derdin kederin/Yollara düşmüş izi var/ Yollar hasretleri bağlar/Yollar gurbetlere uzar/Yollar karanlık yollar .
 
AYDINLIK YOLLARDA VAR…" Sözleri rahmetli Aysel Gürel ve bestesi Selmi Andak'a ait.
 
Gözünü sevdiğim, güzel İzmir ve onun güzel insanları… Toplumun bir kısmı yere tökezlerken, ışıkları yakan Şehir.
 
Dario Moreno'yu (1921-1968) kucaklayan güzel şehir.
 
Lütfen, bu süreci evde geçirelim. Bu dünya neler görmedi? Hele İzmir, İzmir neler görmedi?
 
Lütfen ve lütfen, daha iyileri, daha güzel kavuşmalara fırsat vermesi için veriniz elinizi, elimize.
 
Yüreğinizi, yüreğimize.
 
Hep birlikte aşalım.
 
Birlikte başaramayacağımız, tek bir olgu yok.
 
Ölüm dışında. Onu da hızlandırmayalım.
 
Tüm samimi, sevgim ve saygım ile.
 
Teşekkürler CAN IZMIR
 
Emel Seçen
 
Kaynak: Haber merkezi
 
Editör: Yaşar Kaba
 
Haber Kaynağı istanbul Flaş
 


Kaynak:

Etiketler:

  • Eski,
  • Baro,
  • Başkanı..,