Duyarsız Kalamazdık!

23 Kasım 2019 Cumartesi , 21:43
Okunma: 2434
0 Yorum

Mutlaka izinler alınmış tır diye düşünmekteyiz

 

Cumartesi günleri haber yapmıyoruz,ancak bize ulaşan resimler karşısında,
 
Duyarsız kalamadık!

“Acil yardım rica ediyoruz, Adnan menderes cad. No . 85 karşısı  çamlık alan  katliam var 28 tane sayabildim asırlık çam ağacını katlettiler ve kesende Yelki muhtarı Muhtarın oğlu ve Yeğeni traktörü odun kesime makine  İle kesti tartışıyoruz , zabıta geldi tutanak yazdı kesildiğini daha çok ağaç kesilecek zabıta gelince Muhtarın oğlu ve Yeğeni kesilen odunları kaçırıyorlar şimdi  , lütfen buraya sahip çıkın asırlık ağaçlar yok oldu biraz kaldı .yardım gönderin ilgilenin tek başımayım  doğaya yazık oluyor 2kamyon  evin içine yukarıya taşımışlar benim gördüğüm  son iki traktör romörküymüş , diğer konuşlar görmüş , polise bildirin orman ekini evin içine bahçeye çıksa görür kestiler parçaladılar çıkardılar diyor “
 
Duyarlı vatandaş Güzelbahçe Belediyesini de aramış,
 
Cevap oldukça ilginç
 
“Size daha iyi  yardımcı olmak adına Talebinize hafta içi her gün 08.30 ile 17.20 arasında en kısa sürede dönüş yapılacaktır.”
 
Yelki Muhtarının böyle bir işlem yapacağına inanmıyoruz,
 
Mutlaka Orman Bölge Müdürlüğünden izin almış olmalı,
 
İzinler yok ise,
 
İşte o zaman vahim!
 
Orman Kanunu 6831 Çam Ağacı Kesmenin Cezası 10 yıl Hapis
 
Madde 91 –14 üncü maddenin (A) ve (B) bentleri ile yasak edilen fiillerden dikiliden ağaç kesenler, (Çam ağacı)kökünden sökenler veya  hayatiyetini sona erdirecek şekilde boğanlar, ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır. Ancak suçun konusunun münhasıran yakacak nitelikte emval veren ağaç olması halinde, verilecek ceza yarı oranında indirilir. Suçun konusunun fidan olması halinde birinci fıkraya göre verilecek ceza bir kat artırılır. Fidan ekim sahasını bozan kişi bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Birinci fıkradaki ağaç kesme ve sökme fiillerinin işlenmesinde motorlu araç ve gereçler kullanılması halinde verilecek ceza bir kat artırılır. Ancak, fidanlar hakkında bu hüküm uygulanmaz.
 
Konuyu yakinen takip ediyoruz, izinler alınmış mı diye.
 
 
 
 
 
 
 
 


Kaynak: