28.12.2018 18:19:00
Okunma: 773
0 Yorum

Dr.Mustafa Yuluğ
SIRADAN İNSANLAR SİSTEMİ KAVRAYABİLİRLER Mİ

 

İspanya eski başbakanlarından Gonzales, vaktiyle, şöyle demişti: 'Sosyalizmi kavramak için öncelikle kapitalizmi iyi bilmek gerekir'.
 
Üniversitelerde okutulan mikro teori, makro teori… başlıklı dersler, büyük ölçüde, kapitalizmin işleyişine ilişkin soyutlama ve yalanlardan ibarettir. Bu sistemle halkların gönenç artışını işleyen iktisadi kalkınma başlıklı yüzlerce, binlerce yayın ise çoktan bilim çöplüğündeki yerlerini aldılar bir işe yaramadan (Hindistan'ın, Pakistan'ın, Orta Doğu’nun, Güney Doğu Asya’nın, Güney Amerika'nın, Afrika'nın hali ‘pürmelali’ ortada).
 
Kapitalizm sermaye sahiplerinin nasıl daha göneneceğini düzenleyen sistemdir. Sermaye sınıfının sürekli artan oranlarda kar ederek varlıklarını büyütmesi para Tanrısının emridir.
 
Bu çerçevede insanların birbirini etkili öldürmesi için silah yapmak, savaşlar yaratmak ve sürdürmek, hastalıklardan, toplumsal sorunlardan ve hatta yoksulluk ve açlıktan bile karlılık için yararlanmak yanında, bir ahlaki engel tanımadan uyuşturucu, sahte para ve her türlü dolandırıcılık, hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk üretmek ve pazarlamak, çevreyi yok etmek de bulunmaktadır.
 
Sistemin geliştirilmesi, değiştirilmesi, en azından denetim altına alınmasını konuşmak yerine, lumpen proleterler, sınırlı sorumlu kişi ve örgütler ile kırık dökük ve yüzeysel fikirler üzerinden birbirleriyle takışıp laf kavgasına girişmeyi yeğlemektedirler.
 
Tabii ki daha iyisini beceremedikleri için…

Mustafa Yuluğ
 

Etiketler: