6.8.2018 07:51:00
Okunma: 1208
0 Yorum

Defne Gönenç
Şeker Fabrikaları Özelleşirken

 

Bildiğiniz gibi maalesef 24 Haziran seçimleri öncesinde şeker fabrikalarının satılması tamamlanmıştı. Satılan fabrikaların özelleştirme süreci ise hale devam ediyor. Peki ya bizleri neler bekliyor?
 
 
Şeker fabrikalarının satılması kesinlikle unutulmaması unutturulmaması gereken bir konu. Zira Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu, Et ve Balık Kurumu, Yem Sanayi Kurumu gibi hayvancılığı ayakta tutan kurumlar özelleştirildikten sonra Türkiye’nin hayvancılıkta nasıl dışa bağımlı hale geldiğini hep beraber izledik. Şimdi benzer bir durum şekerde meydana gelecek. Zira satılan şeker fabrikalarının yakın zamanda piyasa koşullarına ayak uyduramayıp teker teker kapanması bekleniyor. 
 
 
Kapanan fabrikalarla birlikte düşecek olan pancar üretiminin yerini ise mısır üretiminin ve de genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilen mısır şurubu ithalatının alması bekleniyor. Bu durum tam da uluslararası gıda şirketi Cargill’in istediği yönde bir gelişme. Zira Cargill, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden önce “Türkiye’de Mısır Üretimi ve Pancarla Karşılaştırma” isimli bir rapor hazırlamıştı. Şeker pancarı üretiminin veriminin düşük ve su tüketiminin yüksek olduğu iddia edilen raporda mısırın ise insan gıdasından hayvan yemine, kağıt yapımından yağ sektörüne geniş kullanım alanları anlatılmıştı. 
 
 
Halbuki şeker pancarı ve mısır birbirine alternatif ürünler değildir. Pancarla birlikte bir ölçüde mısır da ekilebilir. Fakat Cargill’in önerdiği gibi ülkemizde üretimi mısıra angaje etmek ülkemizin topraklarını adeta çölleştirecektir. 
 
 
Ayrıca dünyada 6 milyon ton civarında bir şeker talebi açığı var. 2016 yılında dünya şeker fiyatları %34 arttı. Böyle bir dönemde şeker fabrikalarının satılması ve şeker üretiminden vazgeçmek daha pahalıya şeker ithal etmek anlamına gelir. 
 
 
Peki ya işçiler? Özelleştirilen fabrikalarda işçi çıkarıı başladı bile. 7 şeker fabrikasında 775 işçinin işten atıldığı, 811 işçinin de emekliliğe zorlandığı, işçilere kıdem tazminatlarının bile ödenmediği dolaşan haberler arasında. 
 
 
Bu kadar özelleştirmeden, bu kadar ekolojik, ekonomik ve sosyal kayıptan sonra elimize geçen nedir? Kaybettiklerimizi nasıl geri alabiliriz?
 
 

Referans


Çavdar, Ayşe (2018). Alıntı yapılan sayfa https://yesilgazete.org/blog/2018/03/06/seker-fabrikalari-ozellestiriliyor-cargille-uymak-ayse-cavdar/


Dünya (2018). Alıntı yapılan sayfa https://www.dunya.com/ekonomi/iddialarin-aksine-ozellestirme-sonrasi-seker-fiyati-yukselecek-haberi-421816


Ekber, Ali Yıldırım (2018). Alıntı yapılan sayfa http://www.tarimdunyasi.net/2018/02/28/sekerde-ozellestirme-sadece-fabrikalarin-satilmasi-degil/


Ekber, Ali Yıldırım (2018). Alıntı yapılan sayfa

https://www.dunya.com/kose-yazisi/sekerde-ozellestirmenin-odagindaki-iki-urun-pancar-ve-misir/408084
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları