27.05.2017 18:41:05
Okunma: 1833
4 Yorum

Defne Gönenç
Parayı Kaldırıyoruz

 
Öncelikle geçen hafta yazdığım “Parayı Kaldırmalıyız” başlıklı yazıya yapılan yorumlar için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok teşvik edici yorumlar aldım. Fakat birçok değerlendirici eleştirisini haftaya olan yazımı okuduktan sonra, yani bu yazımı okuduktan sonra yapacağını iletti. Yani parayı kaldırıyoruz ama önce alternatif neyi öneriyorum onu görmek istediler.
 
Öncelikle parayı kaldırabilmek hayal ürünü, mümkün olmayacak, “yok artık canım sen de olur mu öyle şeylik” bir durum değil. Para biz onun varlığını kabul ettiğimiz durumda vardır, onun varlığını topluca reddettiğimiz ilk anda da yok olacaktır. Bunu Sadun Aren başta olmak üzere birçok değerli ekonomistimiz de böyle düşünmektedir.
 
 
Zira para artık sadece bir değişim aracı olmaktan da çıktı, kendi kendine bir değer teşkil etmeye başladı. Halbuki sizi yanınızda milyar dolarlar ile birlikte bomboş bir adaya koysak, o kâğıt parçalarının işlevinin sadece sizi bir süre ısıtmaktan ileri gitmeyeceğini anlardınız.
 
 
Tabi ki parayı kaldırmak, siyaset teorisi ve adalet konuları hakkında düşünmeyi ve görüş bildirmeyi gerektirecektir. Ben, para olmadığı zaman üretim ve dağıtım mekanizması nasıl işleyecek onun hakkında bir fikre sahibim. Ama tabi ki kafamdaki bu şema kendi adalet anlayışım ile bezenmiş durumda, böyle olmaması da düşünülemez zaten.
 
İsterim ki siz bu yazının altına biraz yorum yazın, bu konu hakkında biraz düşünün. Bu iki yazı arasında bir hafta ara vermemin amacı da oydu. Yoksa tehlike ne mi? Benim sunduğum alternatifi eleştirecek ve bu alternatif sizin adalet algınızla örtüşmeyeceğinden parayı ortadan kaldırma fikrini de reddedeceksiniz. Zira yerine getirilen alternatif sizi tatmin etmeyecek. Halbuki para kaldırılacaksa (ki bu çok da uzak olmayabilir) bunun yerine topluca geliştirilen bir adalet algısıyla bezenmiş bir üretim ve dağıtım mekanizmasının getirilmesi gerekiyor. Sadece bir ya da kişi “uzman” bunu yapamaz. O sebeple sizleri bu konuyu biraz düşünmeye ve bu sayfaya yorum yapmaya davet ediyorum. Haftaya kendi alternatifimi yazacağım.
 
 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland
 

 

Etiketler:

Misafir - 31.05.2017 22:36:00

 • METE GÖNENÇ
 • mete gönenç Aynen büyümeme teorilerinde olduğu gibi,insanlarda bu fikrin oluşup yaygınlaşması bile çok önemlidir.
 • Misafir - 31.05.2017 14:23:59

 • Defne GONENC
 • Kafanız karışmasın bence çok faydalı düşünceler bunlar. Devam edip yazarsanız çok sevinirim. Selamlar, saygılar
 • Cem Liman - 31.05.2017 09:47:16

 • Çoban fikir işçileri için ilave bir koyun mu yetiştirmeli?
 • Tüketime, daha fazlasını istemeye alışmış bir topluluk olmuşuz, nasıl değişiriz, umarım Ütopya olmaktan çıkar düşünceniz. İlginç, domates verip elma alabiliriz, araba almamız gerekirse, üretene ne vermemiz gerekir, çalışan ne karşılığında, lastik yada kaporta üretmelidir, benzini işleyen işçi ne almalıdır, yada petrol karşılığı ne vermelidir, bir muz, bir elma, domates yada patates aynı değerde olur ise herkes bir tohuma en çok vereni eker mi? Bir ağaçta bin elma, bir dönümde bin domates, elma bakım ile domates üretim ve bakım ister, elmayı bir kere dikersin, domatesi her sene dikmek zorundasın, Yetecek kadar çalışıp üretir isek, fikir üretenlere ne vermeli mesela yazarlar bu görevi fahri mi yapmalı, bir gazete 1 elma mı olmalı, ya bulaşık makinasının değeri, bütün gün oturdum ve Araştırma yapıyorum beni domates çi mi beslemeli, yada çoban benim için ilave bir koyun mu beslemeli? İplik üreticisi, yüne ihtiyaç duyar, ödünç alsa bile domates yada buğday üretmeyeceğine göre çünkü herkes aynı şeyi üretir ise sistem çöker, ilk üretimi yapana kadar nasıl geçinmeli üffff tekneolojik nimetlerden faydalanmalı mı? Nasıl, aklımda binbir deli soru Kafamı karıştırdınız :) Saygılarımla Cem Liman Cem Kaptan
 • Misafir - 25.12.2017 20:39:16

 • para herşey değil
 • Çok güzel beğendim. Ama biraz daha uygulanabilir halde bahsederseniz sanki toplumda iyi bir farkındalık olacak gibi. Herkes parasız hayat olmaz modunda. Bundan bahsederken insanlar henüz ciddiye almıyorlar selsmlsr. Zülfikar Akar
 • Yazarın Diğer Yazıları