25.02.2018 19:51:35
Okunma: 2096
0 Yorum

Defne Gönenç
Nükleer Santraller

 
Herhangi bir resmi duyuru yapılmasa da Energy Transition’da Craig Morris’in, Yeşilgazete’ye ise Mehtap Akdağ’ın çevirdiği habere göre Fransız nükleer reaktör operatörü Electricité de France(EDF) gelecek yıl beş reaktörü kapatmak için hazır görünüyor. Toplan 58 reaktör bulunan ülkede tek bir yıl içinde 5 adet reaktörün kapanma olasılığı gerçekten de dikkat çekici. Peki nükleer santraller çevreciler tarafından neden istenmiyor?
 
 
-  Tehlikeli: Enerji sektöründe bazı aktörlerin iddiasının tersine nükleer enerji temiz ve güvenilebilir bir enerji değil. Kaza ihtimali düşük dahi olsa da herhangi bir kazanın yol açtığı felaketin boyutu düşüldüğünde ve de gelişmiş ülkelerde dahi kaza olabildiği göz önüne alındığında nükleer santral kurmak pek akıl karı değil.
 
-   Atıklar: Günümüzde hala nihai atık saklama sistemi sorunlu. Yani radyoaktif atıkların ne şekilde ve nerede saklanacağı sorunlu bir konu. Şimdiye kadar geliştirilmiş çözümler genellikle ya atıkları uzak yerlere götürmek ya da yer altına gömmek. Her ikisi de çevre açısından sorunlu.
 
-   İnsan sağlığına zararlı: Atıklar eğer yerleşim yerlerine yakın yerlerde saklanırsa insan sağlığına zarar verebiliyor. Aslında sadece nükleer santralin atıkları değil kendisi de insan sağlığına zarar veriyor. Eğer nükleer santrale 5 km’ye kadar yakın oturulursa çocuklarda lösemi riski çok artıyor. Bazı çalışmalar bu riskin 10 kat arttığını ortaya koyuyor.
 
-   Pahalı: Güneş, rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları ile kıyaslandığında nükleer enerji ucuz ve yenilenebilir bir kaynak değildir. 
 

Referans

 

Yeşilgazete. (2018). Alıntı yapılan sayfa: https://yesilgazete.org/blog/2018/02/25/fransa-bes-nukleer-reaktorunu-kapatiyor-mu/ (25.02.2018).

 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları