28.07.2017 20:12:50
Okunma: 1699
1 Yorum

Defne Gönenç
Narmada Vadisi’nde Toplu Açlık Grevi

 

Medha Patkar ve 100 Narmada Bachao Andolan (NBA) üyesi dün itibariyle süresiz açlık grevine başladılar. Narmada Nehri’nin üstündeki Sardar Sarovar Barajı, Hindistan’ın en sorunlu kalkınma projelerinden biri. 32 senedir devam eden baraj karşıtı protesto hareketi NBA, baraj yapımından sonra dikkatini, barajdan etkilenen insanların yeniden yerleştirilme sürecine çevirmişti. Bölgede dün itibariyle başlayan toplu açlık grevi de barajın boyunun 139 metre’ye ulaşması sonucunda evlerini boşaltmak zorunda kalan insanların yeniden yerleştirilme sürecindeki hukuksuzluklar ve insan hakları ihlalleri ile ilgili.

 
Hindu milliyetçilerinin partisi olan BJP’nin 2014 seçimlerini kazanmasından sadece birkaç hafta sonra Sardar Sarovar Barajı’nın boyunun 139 metre’ye uzatılması onaylanmıştı. Böylece bölgede yaşayan 40,000 kadar yeni aile daha, baraj suyla dolduğunda barajın sularından etkilenecek duruma düşürülmüştü.
 
2017 yılının şubat ayında, Hindistan Anayasa Mahkemesi’nin barajdan etkilenenlere toprak karşılığında toprak verilmesi ilkesinin tersine, toprak karşılığında para verilmesini onaması sebebiyle Mayıs 2017’de Madhya Pradesh eyaletinin görevlileri, baraj yapımından etkilenenlerin 31 Temmuz’a kadar evlerini terk etmeleri için uyarı göndermişti. Fakat bu süreçte çok önemli iki sorun mevcut. İlk olarak barajın boyunun 139 metreyi bulması ile yerinden edilecek ailelere önerilen para miktarı onların kayıplarını telafi etmeleri ve yeni bir hayat kurmaları için yeterli değil. 
 
Bu sebeple bölgede kesinlikle yeniden yerleşim merkezlerinin kurulması gerekiyor. Bu yöndeki çalışmalar şu anda çok yetersiz. Suyu, elektriği ve tuvaleti olan doğru düzgün evler yapmak yerine, paralar tamamen ziyan edilip yemek kampları ve ancak geçici süre kalınabilinecek alelacele hazırlanan ince duvarlı kulübevari yapılar yapılıyor. İkinci olarak da yetkililerin resmi belgelerinde barajdan etkilenenlerin sayısı 18.386. Halbuki NBA’ya göre bu sayı 40.000 civarında. Yani arada bir uçurum var. Bu uçurumun sebebi, topraksız köylülerin, dalitlerin (dokunulmazlar) ve adivasi’nin (göçebe yerli halk) resmi rakamlarda toprak sahibi olmadıklarından gösterilmemeleri. İşte kapitalizmin dünyaya yayılırken kendi mülkiyet anlayışını ve hukuki düzenlemelerini “daha üstün” göstermesi sonucuyla dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan sorunlardan biri daha!  
 
NBA lideri Medha Patkar ve yerli halktan 100 NBA üyesi tüm çabalara rağmen ne bölgesel Madhya Pradesh hükümeti ne de merkezi hükümet seslerini duymadığı için son çare olarak açlık grevine başladı. Sardar Sarovar çok büyük bir baraj ve barajdan elde edilen su ve elektrik yerli halktan ziyade çok uluslu “kurumsal” şirketler faydalanıyor. Bölgedeki yaşayan halkın zaten çok refah içindeki koşullarda yaşamadığı düşünüldüğünde, onlara en azından hali hazırda sahip olduklarını geri verebilmek, bu şirketlerin kazançları düşünüldüğünde, gerçekten minimal rakamlar. Fakat neoliberal dönemde öyle bir ekonomik sistem yaratıldı ki şirketler maliyet düşürmek, kazanç arttırmak, piyasadan biraz daha pay kapmak, hisse senetlerinin değerlenmesi ve sonuçta karlılıklarını artırmak için ellerinden gelen her şeyi hepimize rağmen yapmaya hazırlar.
 
Halbuki şirketler, insanların, yine insanların ihtiyaçlarını karşılaması için yarattığı hayali kurumlar. Aslında var olmayan hayali kurumların “çıkarları” için bazılarımız gerçekten var olan acılar çekmek zorunda kalıyor. Hani deriz ya küçük bir çocuğun anlayacağı biçimde anlatabilirsen eğer konuyu kavramışsın demektir: Kendimiz için, en anlaşılır tabirle çok garip bir ekonomik sistem yarattık. Üstüne üstlük bu garip sistemi öyle normalleştirdik ki artık işin içinden çıkamıyor, sadece onu günü birlik biçimde yamamaya çalışıyoruz.
 
Narmada Vadisi’nde devam eden insanlık dramının en kısa zamanda adil biçimde çözümlenmesini umarım.
 
 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland
 
 
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 04.08.2017 12:27:59

  • Namaza vadisi/Funda Ece Erbay
  • Sevgili Defne , Yine insanlık ve yaşanabilir bir çevre için aşina olduğumuz sorunlardan birini yazına tanımışsın. Kapitalist sistemin dogurduklarindan biri de bu işte. En güzel toparlayınız cümle son cümle olmuş bu sistemi kendimiz yarattık günlük çözümlerle yama yama düzeltme çabalarından başka elden gelen budur vaziyeti....Daha fazla para kazanmak ve aç gözlü sanayi vampirleri ,,,,kolaylıklar dilerim
  • Yazarın Diğer Yazıları