18.02.2018 20:08:48
Okunma: 1775
0 Yorum

Defne Gönenç
Kompost Tuvaletler

 
Tuvaletimizi para ile yapmaya alışmış bir toplumuz. Tam tersini, tuvaletinizi yaptığınız için size para ödendiğini düşünebiliyor musunuz? O günler aslında çok da uzak olmayabilir zira insan dışkısı kompost tuvaletler sayesinde ilk aşamada kokusuz kompost benzeri bir malzemeye dönüşüyor, sonra da bu malzemeden enerji üretilebiliyor. Güney Kore’de bu yönde yapılan araştırmalar mevcut. [1]
 
İlk aşamada kompost tuvalet nedir? Kompost tuvalet su kullanılmayan, yani sifon çekilmeyen, temizlenmesi için hiçbir kimyasal madde kullanılmayan anti-kapitalist bir tuvalet biçimi. Nasıl çalışıyor? Tuvaletinizi kurutuyorsunuz ve de bunu gübreye çeviriyorsunuz. Böylece geri dönüşümlü biçimde tuvaletinizi yapmış oluyorsunuz. Tuvaletinizle sebze yetiştirebildiğinizi düşünün!
 
Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra bir tutam talaş atıyorsunuz sifon çekmek yerine. Bunlar kanalizasyon yerine bir kompost odasına gönderiliyorlar. Sistem tuvaletten gelen sulu ve katı atıkları ikiye ayırıyor. Sulu atıkları filtreden geçiriyor, katı atıkları ise kompost haline getiriyor. Yani tuvaletiniz yeterince kuruduğunda kompost haline geliyor.
 
Kompost tuvaletler özellikle dört açıdan işe yarıyor. İlk olarak kanalizasyon sorunu ortadan kalkıyor. İkinci olarak tuvalette kullandığımız sifon suyunu kullanmamış oluyoruz. Üçüncü olarak insan dışkısından gübre elde edilebiliyor. Böylece fiili olarak geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. Son olarak ise kimyasal temizlik maddelerini satın almak zorunda kalmıyoruz.
 
Eğer bir adım daha ileri gitmek isterseniz tuvaletinizden enerji de elde edebilirsiniz. Böylece insan atığını yenilenebilir enerjiye ve de gelir getiren bir kaynağa dönüştürmüş olursunuz. Atık su işletme tesislerinin düşen işletme maliyeti de cabası.

Alıntı yapılan sayfa: (1) https://www.dunyahalleri.com/kullandikca-kazandiran-tuvalet/ (18.02.2018).

 

 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix

 

1211 Genève 21 - Switzerland

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları