09.12.2016 14:19:51
Okunma: 2236
0 Yorum

Defne Gönenç
İlginç Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 

İçinde bulunduğumuz düzeni eleştirenlerin aldığı en büyük eleştiri, düzene bir alternatif getirmemek olagelmiştir. Maalesef alternatif düzen tartışması teorikte yapılabilse de pratikte kararlar her zaman masada bulunan projelere göre verilir. O sebeple bu hafta sizlere her yerde anlatmanızı ümit ettiğim güzel haberler vereceğim. Alternatif bir dünya düzeni kurulurken yeni ve değişik enerji projeleri üretebilmek şart. O sebeple gelin alternatif enerji konusunda dünyadaki son gelişmelere beraber göz atalım. Sizlere müjdelerim var.

 

 •Ağaçlardan enerji elde etmek mümkün: Yanlış okumadınız. Artık ağaçlardan, daha doğrusu ağaçların yapraklarından buharlaşma sonucu enerji üretilebilecek. Şimdilik ağaçlardan üretilen enerji çok az. Bu enerji ancak ufak aletlerini çalıştırabiliyor. Fakat Washington ve Kaliforniya Üniversitelerinden araştırmacılar daha büyük yapraklı ağaçlar sayesinde daha fazla enerji elde edebileceğimizi soyluyorlar. Bunun daha yüksek miktarlarda mümkün olması durumunda “gerçekten yeşil” enerji elde edebileceğiz.
 
•Bakteriden enerji elde etmek mümkün: Hatırlayacaksınız, 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesinden bilim adamları bakterileri kullanarak elektrik enerjisi üretmeyi başarmıştı. Haliç’in tabanından aldıkları bakterilerle bir el fenerini çalıştırmışlardı. Harvard Üniversitesinden bilim adamları da kir kullanarak bakterileri güçlendirmeyi ve böylece daha yüksek miktarlarda elektrik üretmeyi başardılar. Özellikle köyler gibi elektriğin sinirli olduğu yerlerde lambaları yakabilmek için kullanılabilecek bir yöntem diyor araştırmacılar.
 
•Çöpten enerji elde etmek mümkün: Çöpten enerji elde etmek son zamanların en çok konuşulan yöntemlerinden biri. Hali hazırda Türkiye’de de kullanılıyor. Fakat İsveç gibi gelişmiş ülkelere nazaran çok az miktarda. İsveç, enerji üretebilmek için başka ülkelerden çöp ithalatına başladı, düşünebiliyor musunuz? Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, İsveç “geri dönüşüm devrimi” isimli sayfayı ziyaret edebilirler.
 
•Tuğlalardan enerji üretmek mümkün: Tuğlalardan enerji üretmek demek evimizin ve işyerimizin kendi enerjisini otomatik olarak üretebilmesi demek. Yapılan deneylere göre mikropların metabolik gücünü kullanan akıllı tuğlalar güneş, rüzgâr ve atık suyu az miktarda da olsa enerjiye dönüştürebilmekte. 
 
•Yürüyüş yollarından enerji üretmek mümkün: Amerika`da bir şirket yürüyüş yollarına döşediği pedler sayesinde insanların yollarda yürümesinden kinetik enerji elde etmeyi başardı. Bu enerjiyi güneş enerjisi ile güçlendirerek sokak lambalarını yakıyorlar, telefonlarını şarj ediyorlar. İleride bu pedleri otoyollara da döşemeyi planlıyor. Daha fazla fikir almak isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.
 
•Pervanesiz rüzgâr türbinlerinden enerji üretmek mümkün: Bir İspanyol şirketi pervanesiz rüzgâr türbini üretiyor. Böylece rüzgâr türbinlerinin pervanesinin yarattığı sağlık sorunları ve ekolojik problemler aşılabiliyor. Yeni türbinler, pervanelerin dairesel hareketlerinden enerji üretmek yerine donen girdaplar oluşturan bir aerodinamik etkiyi kullanıyor. Fakat bu sistemin tehlikesine dikkat çeken bazı mimar ve mühendisler de mevcut. Fazla rüzgârda bu yapılar çökebiliyor. 
 
Yukarıdaki tabloya Hindistan`da sadece güneş enerjisi ile çalışan bir havaalanının bulunduğunu, Amsterdam Şehri’nin 2050 yılında doğalgaz kullanmayı kesmeye karar verdiğini ve de Finlandiya`da 2030 yılı itibariyle kömürün yakılmasının yasaklanmasının hükûmetin gündeminde olduğunu ekleyin. Aslında dünyada yenilenebilir enerji anlamında gerçekten güzel cabalar mevcut. Tabi ki bunların desteklenmesi gerekiyor. Kömüre yapılan desteklerin acilen yenilenebilir enerji sektörüne kaydırılması iyi bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum. 
 ________________________________________
 


Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları