08.05.2017 19:43:23
Okunma: 1426
2 Yorum

Defne Gönenç
İklim Adaleti İçin Yürüdük

 
29 Nisan günü Cenevre’de iklim adaleti yürüyüşüne katıldım. Aynı anda dünyanın birçok kentinde iklim adaleti için yürüyüş gerçekleştirildi. Amaç hem iklim adaletini savunmak hem de Beyaz Saray’da ilk 100 gününü tamamlayan Trump’ın iklim değişliği politikalarını eleştirmekti.
 
Ben sokaklardan uzak büyüdüm. Hem fiziki hem de mecazi anlamda. Şehir çocuğu olduğum için sokakta oynayamadım. Şehirleşme, sanayileşme ve tüketim kültürü beni odamda Barbie’lerimle büyümek üzere kodlamıştı. Barbielerimi severim aslında, hayal gücümü geliştirdi, tiyatroyu sevmemi sağladılar. Ama sokağa da çıkabilmek, biraz çamura bulanmak, arada top koşturmak, daha çok bisiklete binebilmek de güzel olurdu. Belki boyum da daha uzun olurdu böylece. Hatta boyum kısa kaldığı için komplekse de girmezdim küçükken.
 
Mecazi olarak da uzağım sokaklara. Protesto yürüyüşlerine pek katılmadım. Sokakların tehlikeli olduğunu, siyasetten uzak durmamız gerektiğini duyarak büyüdük. Apolitik olduğu için eleştirilen bir neslin üyesiyim ben. Ayrıca, siyaset bilimi okuduğum hatta bu konuda üniversitede asistanlık yaptığım için bu neslin en ilginç üyelerinden biriyim aslında. Sokağa çıkmayan siyaset bilimci mi olur demeyin. Oluyor. Yüzyıllar boyunca insanlar protestoları sokaklarda gerçekleştirmiş, haklarını sokakta, meydanlarda aramış olsalar da ben “oda siyaset bilimcisi” olarak yetiştirildim. O sebeple cumartesi günü benim için ilginç bir deneyimdi.
 
Sokaklardan korkan, büyük protestolardan endişe duyan ürkeniniz varsa aranızda, bence korkmayın. Hatta katılın vakit buldukça. Çünkü çok eğlenceliydi. 600’den fazla kişi bir araya geldi ve sokaklarda bandoyla dans etti. Sokakta dans etmek kendimi çok özgür hissettirdi. Şimdi çıkıp yapsam aynısı, bu kız delirdi galiba diye düşünür herkes! Sadece o gün mümkün oldu bu. Hep beraberken, müzik varken. Sonra kapitalizmin temsilcisi bankalara yürüdük. Bankanın önünde yattık, kalktık, uyandık. Sonra yine çaldık, oynadık. Pek keyifliydi. Ufacık bebekler, köpekler gelmişti. Sonra düşündüm, ne güzel olur her gün böyle sokakta dans etsek? Neden insanlık sabahın köründe kalkıp işe giden bir sistem geliştirmiş acaba? Ne olurdu her gün sabahtan ilk işimiz sokakta dans etmek olsaydı? Neden olmasın? Neden olmuyor?
 
 Dans ettik, müzik çaldık, azıcık slogan attık, sonra da dağıldık. Bunu dünyanın en zengin ülkelerinden İsviçre’nin sokaklarında yaptık. Türkiye’de işler böyle yürümeyebiliyor. Çünkü araya provokatörler sokuluyor.  Sonra çık işin içinden çıkabilirsen. Halbuki sokağa çıkan insanların amacı hem eğlenmek hem de eğlenerek bir şeyleri değiştirmeye çalışmak oluyor. Birilerinin sokağa çıkmasından korkuyoruz çünkü aslında birbirimizden korkuyoruz. Korkmak çok yorucu. Ne kadar kuvvetli olursanız olun korku elbet bir gün sizin de enerjinizi tüketecektir. Keyif veren, dinlendiren ise güven. Güven içinde huzur ve mutlu yaşayabileceğimiz bir dünyayı da ancak beraber, birbirimizin sorunlarına kulak vererek kurabiliriz.
 
 Ben güçlüyüm, ihtiyacım yok demeyin. Kim en güçlü olduğunu düşünüyor bu dünyada? Bu dünyada en güçlü olan, isteyen herkesin güne dans ederek başlayabilmesini sağlayabilen, hepimiz için huzurlu, keyifli ve güvenli bir dünya sağlayabilendir. Yani ya beraber güçlüyüz ya da …. Ne kimyasal, biyolojik silahlar ne de paradır gücün kaynağı. Ne kadar huzurlu ve mutluysak o kadar güçlüyüz. Oda siyaset bilimcisi olsam da artık bir gözüm hep sokakta.
 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix

1211 Genève 21 - Switzerland 

Etiketler:

Misafir - 10.05.2017 20:25:33

  • Emel Serdaroğlu
  • Sevgili Defne ne kadar güzel anlatmışsın yanlışlara karşı koyabilmenin önemini. Tüm olumsuzlukların barış ve sevgi diliyle yok olması hayal değil demek ki' Bu güzel düşüncelerin ülkemizi kuşatması dileğiyle sevgiyle kal.
  • Misafir - 09.05.2017 03:15:19

  • ömür ernez
  • İnsanı içine katan bir makale, sesizce alıp gütüveriyor. kutlarım
  • Yazarın Diğer Yazıları