19.08.2017 19:59:22
Okunma: 2082
0 Yorum

Defne Gönenç
Hayvanları Seviyorsanız Bu Yazıyı Okuyunuz

 

Bu hafta sizlere güzel bir haberim var. Türkiye’de güzel şeyler hala oluyor. İnsan ve hayvan seven, doğayla barışık yaşayan ve sevdiklerini korumaya çalışan insanlar da hala var.

 
Köpekleri çok severim, kedilerle de aram iyidir. Kış aylarımı geçirdiğim Cenevre’de barınağa gidip arada gönüllü köpek gezdiriyorum. Bu sayede barınakları da gördüm. Çok temiz ve bakımlı. Az hayvan var. İyi bakılıyorlar.
 
Aslen İzmir, Çeşme’liyim. Tatildeyken de Çeşme’deki hayvan barınağını ziyaret etmeye karar verdim. Barınakta 700 kadar hayvanın olduğunu duyunca bir paket de mama alıp barınağın yolunu tuttum.
 
Çeşme’de hem 700 hayvanın barındığı belediye barınağı, hem de Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvanseverler Derneği (ÇESAL)  https://www.cesal.org.tr/tr/anasayfa/ tarafından kurulmuş 200 civarında hasta hayvanı barından bir hayvan bakımevi mevcut. Bu hafta ÇESAL’ın bakımevini ziyaret ettim. ÇESAL gerçekten çok iyi bir iş çıkarıyor. Herkese bakımevini ziyaret etmesini ve desteklemeyi öneririm. Çok az çalışanı olmasına rağmen sokak hayvanlarını ameliyat edip onlara gereken sağlık hizmetini veriyorlar. Sosyalleşinceye kadar da hayvanlar bakımevinde kalabiliyor. Köpekler aşağı yukarı 10 hayvanlık kafeslerde tutuluyor. Koşulları çok kötü değil, ama tabi ki yapılabilecek çok şey de var.
 
Örneğin sadece iki çalışan bakıyor 200 hasta ve bakıma muhtaç köpeğe. Yaptıkları işi çok severek yapıyorlar, fakat yine de iki çalışan yetmiyor. Halbuki bakımevi çok güzel bir yerde. Ovacık köyünü Alaçatı’ya bağlayan yoldan ilerlerken, köyü 1-2 km geçtikten sonra, yolun sağında kalıyor. Çevrede köpek gezdirme parkurları oluşturulabilir. Böylece ailelere güzel bir Pazar gezintisi olanağı da sunulmuş olur. Hem yürüyüş yapar hem de bakıma muhtaç hayvanlara sevgi gösterirler.
 
Bakımevine hayvanlar için bir oyun yeri yapmak istiyorlarmış. Bunun için tabi ki sizlerin desteği gerekiyor. Önerim, 1-2 saatinizi ayırıp bir de mama kapıp bakımevini ziyaret etmeniz.
 
ÇESAL üniversite öğrencileri için de çok iyi bir staj merkezi olabilir diye düşünüyorum. Hem Çeşme’de olması dolayısıyla öğrencilerin keyifli bir yaz geçirmesini sağlar, hem de öğrenciler sıradan bir şirkette (isterse bu şirket en başarılı 100 şirketten biri olsun yine de fark etmez) bir yaz geçirip elde edecekleri deneyimden çok daha yaratıcı bir deneyim elde edebilirler. Zira burada insan gücüne ihtiyaç var. Birçok proje hayal edilebilir ve bunun için inisiyatif alan insana ihtiyaç var. Hem de öncelikle bireysel değil toplumsal fayda amaçlayan bir işte çalışmış da olursunuz.
 
Belediye barınağındaki 700 hayvancık mı? Sanırım onları da daha aktif bir belediyemiz olmadığı sürece ÇESAL veya ÇESAL gibi sivil toplum kurumları kurtarmak durumunda. O sebeple ÇESAL’ın sitesini ziyaret etmenizi, bakımevini ve barınağı görmenizi, isterseniz de mama ve para yardımı yapmanızı ve deneyiminizi de sevdiklerinizle paylaşmanızı dilerim. 
 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları