11.02.2018 17:52:19
Okunma: 1808
0 Yorum

Defne Gönenç
Güney Afrika’da Su Kıtlığı

 

 
İklim değişikliği olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Afrika’nın en büyük kentlerinden, Güney Afrika’nın ise ikinci en büyük kenti Cape Town su kıtlığı ile karşı karşıya. Şehrin 3 ay kadar kısa bir süre içinde tamamen susuz kalacağı söyleniyor. Öyle ki şu sıralar yağlı saçlar bir sosyal sorumluluk göstergesi haline geldi. 90 dakikadan fazla banyo yapmamak öneriliyor.
 
 Hali hazırda şehrin bazı bölgelerinde günlük kişi başına düşen su kullanımı 87 litre ile sınırlandırıldı. Yani su karneye bağlandı. Eğer su depolarındaki doluluk oranı %13,5’un altına düşerse – ki bunun tarihi 12 Nisan olarak tahmin ediliyor - o zaman “Sıfır Günü” ilan edilecek ve de şu anda 87 litre olan günlük kullanım hakkı 25 litreye düşecek. Şu anda bile durum o kadar zor ki insanlar banyo yaparken kullandıkları suyu biriktirip aynı suyu tuvalet temizliğinde de kullanmak zorunda kalıyorlar.
 
Hayal edebiliyor musunuz?
 
Bu durumun temel sebebi iklim değişikliği sebebiyle hava durumu modellerindeki değişiklik. Artık Cape Town’da geleneksel kışlar yaşanmıyor. Eskisi kadar yağış düşmüyor. Bu durum son zamanların en ciddi kuraklığı ve hızla artan 4 milyonluk şehir nüfusu ile birleşince bu durumu meydana getirdi.
 
Tabi ki bu durum turizm de etkilemeye başladı. Şu anda yazı yaşayan Cape Town’ki otellerde rezervasyon iptalleri başlamış bile.
 
Aynı durum Türkiye’de de olabilirdi. Böyle bir durum ile karşılaşmadan önlem almak, büyük barajlar yerine ufak barajlar kurmak, su ile soğutulan termik santraller yerine yenilenebilir enerji kullanmak, evlerimizde suyu dikkatli kullanmak alınabilecek önlemlerin başında geliyor.  
 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland
 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları