28.01.2018 23:34:01
Okunma: 1713
0 Yorum

Defne Gönenç
GIDA TERCİHLERİMİZ

 

 

 Yediğimiz yemekleri nasıl seçiyoruz? Hiç düşündünüz mü? Her gün yaptığımız yemek seçimleri hem kendi sağlığımızı hem de ekolojik dengeyi ciddi biçimde etkiliyor. Bu sebeple bu konu üstüne birçok araştırma mevcut. Avrupa Birliği Gıda İletişim Merkezi’ne göre gıda tercihlerimizi 5 temel etken belirliyor:

 

1.     Biyolojik Etkenler: İnsanların yaşamak için enerjiye ihtiyacı var ve bu sebeple açlık ve tokluk hissi gıda tercihimizde önemli rol oynuyor. Karbonhidrat, protein ve yağlar açlık tokluk hissi sağlamada eşit derecede etkin değiller. Protein, karbonhidrat ve yağlara göre daha fazla tokluk hissi sağlıyor.

 

2.     Ekonomik Etkenler: Tabi ki gıda seçimimizde de en önemli etkenlerden biri aldığımız ürünün fiyatı. Araştırmalar düşük gelirli ailelerin daha dengesiz beslendiğini gösteriyor. Fakat bu yüksek gelirli ailelerin iyi ve doğru beslendiği anlamına gelmiyor.

 

3.     Bilgi: Araştırmalar eğitim seviyesinin doğru beslenme ile doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Fakat gıdalar hakkında bilgiye sahip olmak mutlaka doğru ve dengeli beslenmeyi sağlamıyor. Bunun sebeplerinden biri de bilgiye günümüzde birçok yol ile ulaşılabilmesi ve farklı yerlerden edinilen bilgilerin kimi zaman birbiriyle uyuşmaması.

 

4.     Sosyal Etkenler: Tabi ki gıda seçimimizi etkileyen etkenlerin en önemlilerinden biri de içinde yaşadığımız sosyal çevre. Dışarıdan hazır yiyecek alıp almadığımız, dondurulmuş gıda kullanıp kullanmamamız, günde kaç kere yemek yediğimiz, düzenli yemek yememiz yemememiz, vejetaryen olup olmamak bunların hepsi, içinde yaşadığımız çevre tarafından ve çevremizdeki diğer insanlar tarafından etkilenen etmenler.

 

5.     Stres: Stresin yemek alışkanlıklarımız üstündeki etkisi kişiden kişiye göre değişiyor. Bazılarımız stres altında fazla yerken diğerleri ise çok az yiyor. Fakat uzun süreli stresin yemek yeme alışkanlığımızı da kötü etkileyerek çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülüyor.  

 

 

 

Referans

EUFIC (2018). Alıntı yapılan sayfa: http://www.eufic.org/en/healthy-living/article/the-determinants-of-food-choice

 
 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları