17.12.2017 11:00:30
Okunma: 1829
0 Yorum

Defne Gönenç
Et Tüketimini Azaltmanın Vakti Geçiyor

 
Et yemeği ve her türlü etli yemeği çok severim. Fakat, son zamanlarda, kırmızı ve beyaz et tüketimini “haftada en fazla bir” öğüne kadar azaltmayı başardım. O sebeple, bu yazıyı “haydi canım, et tüketimini mi azaltacağız, ne gerek var, lahmacunsuz, sucuksuz hayat mı olur” düşüncesine kapılmadan, yazının et yemeği çok seven birinin kaleminden çıktığını bilerek okumanızı isterim.
 
Danimarka Meclisi’ndeki dört parti geçtiğimiz günlerde kamusal alanların hepsinde, yani okul, hastane kantinleri gibi yerlerde vegan yiyecek opsiyonunun olması için yasa tasarısı hazırladı. Benzer bir tasarıyı Portekiz Meclisi de görüşüp kabul etmişti. Şu anda Portekiz’de kamusal alanlarda vegan yiyecek opsiyonunun olmaması suç kabul ediliyor. Portekiz vejetaryen derneği bu yasa tasarısını 15 bin imza toplayarak Meclise getirmişti. Aşağıda linkini bulacağınız Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği de benzer bir çaba içerisinde ve desteğinizi bekliyor.
 
Veganlık ile vejetaryenlik arasındaki en temel fark ise veganların et yememek dışında, yumurta, süt ve peynir gibi hayvansal gıdaları da yememeleri. Aslında ne veganlar ne vejetaryenler tam olarak homojen gruplar değil. Veganlara benzer olarak potansiyel bir cana kıyıldığı düşüncesiyle yumurta tüketmeyen vejetaryenler de var.  Bazı veganlar ise hayvanlar üstünde deney yapılarak elde edilen ilaç ve makyaj ürünleri ile kürk, deri ve yün gibi ürünleri de kullanmıyor.  
 
Peki et tüketimini azaltmanız niçin çok önemli:
 
 
1.     Öncelikle kendi bedeniniz için: Et tüketimini azalttığınızda kötü kolesterolünüz düşecek ve metabolizmanız hızlanacak. Vücudunuz daha az şeker biriktirecek. Kanser ve şeker hastalığı riskiniz azalacak. Daha genç ve canlı bir cilde sahip olacaksınız. Daha hafif ve sağlıklı hissedeceksiniz.
 
2.     Psikolojiniz için: Et tüketiminin stresi ve endişeyi arttırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Ağır yemekler yediğinizde üzerinizde oluşan mutsuzluğu hatırlayın. Bu duruma sebep olan arakidonik asitmiş.
 
3.     Hayvanlar için: Et endüstrisi, hayvanları çoğu zaman havasız, çok sıkışık yerlerde ve  hareketsiz yaşamaya zorluyor. Bu durumun temel sebeplerinden biri de bizim artan et talebimizi hızlıca ve en karlı biçimde karşılayabilmek. Hepimiz çiftlik hayal ettiğimizde bir köy çiftliğini ve kırlarda özgürce gezen hayvanları hayal ederiz. Günümüzün gerçeği ise bundan çok farklı.
 
4.     İklim değişikliği ile mücadele için: Havanın ısındığını siz de fark ediyor musunuz? Et tüketen insanların iklim değişikliğine etkisi sadece sebze ve meyve yiyenlere göre çok daha fazla. Bu farkın 7 kat daha fazla olabileceği konuşuluyor. Bunun temel sebepleri ormansızlaşma ve de bir hayvanı yetiştirirken ortaya çıkan sera gazının bitki yetiştirilmesine göre çok daha fazla olması.  
 
5.     Dünyadaki açlık ve sefalet ile mücadele için: Zengin kuzey ülkeleri ve kalkınmakta olan ülkeler hızlı et tüketimine devam ettiği sürece küresel açlık ile mücadele etmek zor. Neden? Çünkü bir dönüm araziyi tarım için kullandığınızda çok fazla ürün toplarsınız bu arazinin hayvancılık için kullanılmasına oranla.
 
Bu yazıyı okurken zengin et yemeği kültürümüze ne olacak diye düşünmüş olabilirsiz. Tartışmanın kültürel bir boyutu da var. Zengin et yemeği kültürümüzden tamamen vazgeçmeyi önermiyorum. Doğu’nun zengin et yemekleri bizim kültürel dokumuzun, kimliğimizin parçası ne de olsa. Fakat et tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmanız hem size hem de gezegenimize çok çeşitli faydalar sağlayacak. Lahmacunsuz ve sucuksuz olmasa az lahmacunluve sucuklu bir hayat mümkün. Hem daha az yiyince tatları daha da tatlı oluyor. Sadece biraz irade gerek.

 

Referanslar

 

Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (2017). Alıntı yapılan sayfa https://tvd.org.tr/ (16.12.2017).

 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix

1211 Genève 21 - Switzerland 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları