02.11.2016 16:10:34
Okunma: 1613
3 Yorum

Defne Gönenç
Çevreyi korumak için neler yapabiliriz? (II)

 
Geçen yazımda çevreyi korumak ve çevreyle barışık bir hayat sürebilmek için bireysel düzeyde neler yapabileceğimizi sorgulamaya başlamıştım. Gelin bu listeye birkaç madde daha ekleyelim:
 
- Çevre dostu olmanın en kolay ve güzel yolu maddi imkanınızın olması takdirinde apartman yerine bahçeli evleri tercih etmektir. Bir bahçemizin olması halinde yaban hayvanlarının ve bitkilerin yaşamasını desteklemiş ve kendi ekosistemimizi yaratmış oluruz. 30-40 yıl öncesine kadar evlerin çoğunun bahçesi olmasına rağmen köyden kente hızlı göç ve müteahhitlerin rant kavgası sonucunda hepimiz apartmanlara hapsolduk. Fakat sanmayın ki amaç sadece yerden tasarruf! Türkiye büyük bir ülke. İstesek hepimize yetecek kadar alan mevcut. Bahçeli evlerde yaşamak hayal olmamalı. 30-40 yılda yapılan kentsel dönüşüm yine başka bir 30-40 yılda tersine çevrilebilir. Yeter ki istek ve talep olsun.
 
- Bahçeli bir ev alacak maddi imkanınız yoksa yine de kendinize balkonunuzda ufak bir bahçe yaratabilirsiniz.
 
- Çevre dostu olmanın en harika yollarından biri kendi meyve ve sebzelerimizi yetiştirebilmektir. Anneannemlerin bahçesinden yediğim meyvelerin tadı hala damağımda! Böylece market ziyaretlerinizi de azaltabilirsiniz.
 
- Kendi ürünlerinizi yetiştirmeye başladığınız anda ürünlerinizin tadının keyfini sadece sizin çıkarmadığınızı fark edeceksiniz. Minik doğa hayvanları da değerli ürünlerinizi yemekte size eşlik edecekler. İşte bu noktada böcek ilaçları, bitki öldürücüler ve suni gübreler devreye girecek. Bu tarz kimyasalların kullanımından olabildiğince kaçınmak gereklidir. Elle ot toplayarak istenen etkiye ulaşılamazsa son çare olarak glifosat ot öldürücüler kullanılabilir. Salyangoz ve sümüklü böceklerden kurtulmak için de gece bahçeye bir el feneriyle çıkabilir, tüm bu böcekleri elinizle yakalayarak bahçeden uzaklaştırabilirsiniz. Böylece kuşların da ilaçlarla zehirlenip ölen salyangoz ve böcekleri yiyip ölmeleri ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.
 
- Türkiye’nin konumu güneş enerjisinden faydalanmak için çok avantajlı. Evinizin ve iş yerinizin çatısına güneş enerjisi sistemi koydurtup alternatif enerji dönüşümü için çevrenize önderlik edebilirsiniz. Ayrıca elektrik faturasının bir kısmından veya tamamından kurtulursunuz.
 
- Geri dönüşüm gerçekten de çevrenin yükünü azaltan bir eylem. Geri dönüşüm alışkanlığını kazanmak sanıldığı kadar da zor değil. Özellikle bir elektronik aletinizi değiştireceğiniz zaman çevredeki geri dönüşüm kutularını kontrol etmeyi unutmayın.
 
-  Çöplerinizi atarken ağzını bağlarsanız hem kötü kokuların hem de çöplerin dökülmesi halinde etrafı kirletmesi olasılığının önüne geçmiş olursunuz.
 
- Alışveriş yapacağınız veya sinemaya gideceğiniz zaman olabildiğince AVM’lere gitmemeye çalışın. AVM içindekilerden ziyade dışarıdaki restoran, mağaza ve sinemaları tercih edin. Bu tercihlerinizden çevrenize de bahsetmeyi ihmal etmeyin. Böylece AVM tutkusunu azaltabiliriz.
 
-  Pencerelere ısı geçirmez cam taktırmaya özen gösterin. Kapı altlarından ısı kaybını önleyin. Böylece yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. 
 
- Görüntü kirliliğini önlemek için plajlarda (beach clublarda), kalabalık restoranlarda ve self-servisin olduğu yerlerde yemeğinizi bitirip kalkarken lütfen garson hala çöpleri toplamamışsa tepsinizi kendiniz kaldırın, çöplerinizi kendiniz atın. Böylece özellikle plajlarda çöplerinizin uçup çevreyi kirletmesini önlersiniz.
 
-  Bir ağaç dikin. Daha önce diktiyseniz bir tane daha dikin. Bu yazıyı okuyan herkes bir ağaç dikerse ufak bir ormanımız olabilir. 

Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland
 

 

Etiketler:

Misafir - 09.11.2016 14:00:16

  • mete gönenç
  • Bu güzel tartışma için taraflara teşekkür ederim.Bir de kızımın bile cevabında ,hiç olmadığı şekilde türkçe hataları olması,umarım benim sık yaptığım hataları affettirir.
  • Misafir - 08.11.2016 13:38:58

  • Yorum icin tesekkurler
  • Merhaba, Yorum icin cok tesekkur ederim. Tabi ki cok haklisiniz. Cevreyi korumak bilincli bir toplum insan etmekten ve politikaya katilmaktan gecer. Yukarida ve diger yazimda belirttigim onlemler cevreyi korumak adina tabi ki bir donusum vaadetmiyor. Sadece icinde bulundugumuz duzen icinde zarari en aza indirmek icin neler yapabiliriz onlari degerlendirdim. Tesekkur ederim, sevgi ve selamlar Defne
  • Misafir - 07.11.2016 12:27:45

  • Cesamin Özkan
  • Çevreyi korumak bilinçli bir toplum inşa etmekten geçer. Bunun yolu da siyasal iktidar alanlarında göreve getirilen siyasal partileri öncelikle şekillendirmektir. Onun için bu dönemde herkesin politik olması ve siyasal partilerin içerisine doluşması gerekir. Bakın o zaman o partileri kumpasa almış olan o güdük ve çıkarcı kişileri nasıl rahatsız olacaklar ve alanları ne kadar çok daralmış olacaktır. Lütfen dürüstlük adına kılıç kuşanmış olanlar partilere doluşsun. İzmir'de özellikle CHP de buna ihtiyaç var. CHP bu anlamda umut olma adına aday olan tek partidir çünkü. Bir avuç çıkarcı grubun inisiyatifinden partiyi bir an önce kurtarmanın yolu buradan geçiyor. Bunu başarma noktasına gelmiş olan CHP yi daha güçlendirme adına bunu teşvik etmeliyiz. Aziz Kocaoğlu Alaattin Yüksel gibiler en çok rahatsızlık duyacak olanlardır bundan. CHP ye ne kadar çok nitelikli unsurlar üye olursa en çok panikleyenler bu çıkar amaçlı taban üzerinden partiyi kullananlar olacaktır.
  • Yazarın Diğer Yazıları