10.09.2017 23:23:48
Okunma: 1632
0 Yorum

Defne Gönenç
ÇED Neden Çok Önemli?

 
Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu mutlaka duymuşsunuzdur. Çevreyi olumsuz etkileyebilecek olan yatırımların çevreel etkileri en aza indirilmesi için alınması gereken önlemlerin derecütü rapordur.  Baraj, demiryolu, köprü vb. ÇED raporu alması gerekir. Aslen'in inşaat projesi, çevreye etkisi ve tekli çevreye etkileri değerlendirmek ve ona göre önlem alınması. Maalesef işler pek de böyle yürümüyor.
 
Türkiye ÇED işlemiyle ilk defa 1993 yılında tanıştı. O günden bugüne kadar yönetmelikte çok değişik oldu. ÇED devamınden muaf tutulmasına yönelik bazı projelerin tamamı bunlardan bazılarıdır. Örneğin daha Geçtiğimiz mayıs ayinda Yapılan değişiklikle Yönetmeliğe Bir projenin ÇED Sürecinde HERHANGİ Bir Kurum 30 gün icinde Görüş bildirmezse bu kurumun Görüşü ölümlü Olarak Kabul edilecek, diye bir madde eklendi.https://pusulaltd.com/ced-yonetmeligi-degisikligi-yayimlandi/ Bu değişikliğin çoğunu daha etkili ve hızlı yürütecek konulduğu belirtilmişti. ÇED'e devam etmek için çok önemli bir hızdır. Hızlı değil doğru yürümesi gerekir. Mümkün olduğunca da projeniz çok yönlü planlama için çok önemlidir.
 
ÇED'i bürokratik bir engel olarak değerlendirmemek, geleceğe yapılan bir yatırım olarak görmek gerekir. Onun inşaat projesi. Bu etkilerin ne olabileceğini önceden kestirip buna göre önlem almak hem yatırımcının hem de bu projeleri kullananların aslında arzulayacağı bir durumdur.
 
Ne pahasına olursa olsun bizden vazgeçilip hepimize keyifle katılacağı ve de meyvelerini birlikte yiyeceğimiz bir kalkınma süreci gerekiyor. Inşaat mühendisleri bölüm kontenjanlarının ya da düşürülüp çevre mühendisliği kontenjanlarının artması ya da inşaat mühendisliği ders programlarının çevre mühendisliği, şehir bölgesi planlama ve de mimari estetik derslerinin eklenmesi gerekiyor. Toplum olarak "zenginleşmek" isteyebilir. Ama ancak yalnızca uzun süre ömürlü olur. 
 
Defne GONENC
Araştırma Görevlisi / 
Uluslararası Çevre Araştırmaları Doktora Öğrenci Merkezi
Uluslararası ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü 
Maison de la Paix 

1211 Genève 21 - İsviçre 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları