03.09.2017 17:11:23
Okunma: 1429
0 Yorum

Defne Gönenç
Brezilya’da Amazon Ormanları’nda Madenciliğe Hayır

 
Sürdürülebilir kalkınma ve çevresel adalet kavramları dünyada hızla daha geniş çevrelerce kabul görüyor. Fakat maalesef hala “her şeye rağmen para kazanma” hırsımızı kontrol altına alabilmiş değiliz.
 
Geçtiğimiz haftalarda bunun bir örneğini Amazon Ormanları’nın %60’ına ev sahipliğini yapan Brezilya’da gördük. Kuzey Brezilya’daki Amapa ve Para eyaletleri arasındaki Danimarka büyüklüğündeki bir alanın madenciliğe açılmasına karar verilmişti. Bölge, altın başta olmak üzere demir ve bakır gibi daha birçok minerale ev sahipliği yapıyor.
 
Fakat aynı zamanda, bölgenin tüm dünyanın akciğeri olma gibi hayati bir özelliği de var. Tam bir oksijen deposu ve iklim değişikliğinin kontrolünde kilit rol oynuyor.
 
Amazon Ormanları’nın içinde 40 bin civarında bitki, 2 bin civarında kuş ve hayvan çeşidi bulunuyor. Dünyanın en büyük ormanı.
 
Brezilya hükümetinin aldığı karar madencileri sevindirmişti. Fakat göz ardı edilen nokta aslında altının geri dönüşümlü kullanılabilen bir maden olduğu. Örneğin Apple bir yılda eski cep telefonu ve diğer elektronik cihazlarını toplayarak 1 ton civarında altın 3 ton civarında da gümüş elde etti. Bunun yanında altın sadece yeraltından çıkarılmaz. Erozyon sayesinde bazı nehirlerin sularına da karışır. Bu nehirlerden de toplanması mümkündür. Yani altını daha az miktarda da olsa geri dönüşümlü kullanarak ve doğaya zarar vermeden elde edebiliriz. Fakat Amazon Ormanları hepimiz için hayati bir işleve sahip.  
 
Şimdilik Brezilya’daki yağmur ormanları hükümetin aldığı kararın mahkemeye taşınması sonucunda mahkemece durduruldu. Yargıç Rolando Valcir Spanholo tarafından alınan kararda “Federal yönetimin, basit bir kararname ile ve Kongre’nin görüşünü almadan, ulusal çevre koruma alanını tamamen veya kısmen ortadan kaldırma niyeti yeterli değildir” ifadesi yer aldı.
 
Fakat uzun vadede değişmesi gereken tabi ki doğaya yaklaşımımız ve kalkınma anlayışımız. Madencilik yapılabilecek alanların büyük dikkat ile seçilmesi ve madenlerin mümkün olduğunca geri dönüşümlü kullanılması gerekiyor. Altın gibi sanayi için çok da gerekli olmayan madenlerin kullanımı da azaltılabilir.
 
Genel olarak iyi para kazanan iyi yaşar anlayışının değişmesi şart. Kalkınma ve rahat yaşamak para kazanmak ile sağlanmaz. Yoksa cebimizde paramız olacak ama şöyle keyifli, ağaçlar içinde güzel bir pazar brunch’ı yapıp rahatlayacağımız temiz ve yeşil bir köşemiz bile kalmayacak. Hayat amacımızın değişmesi gerek. 
 
 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix

1211 Genève 21 - Switzerland 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları