20.11.2017 07:41:04
Okunma: 2949
0 Yorum

Defne Gönenç
Asklepios: Bergama'de Acilen Sağlık Taraması Gerekiyor

 

Bergama hareketini birçoğumuz köylülerin yarı-çıplak gerçekleştirdikleri yaratıcı protestolardan tanırız. Türkiye'nin ilk geniş katılımlı çevre hareketidir. Kendisinden sonra bir çok harekete ilham vermesi ve de Türkiye'ye "çevre mücadeleyi öğretmesi" açısından da çok önemlidir.

 
Bergama köylüleri yakın zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AIHM) Bergama hakkında verdiği yeni bir karar ile sevinmişti. Daha sadece Ekim ayı, AIHM, adil yargılama ilkesine uygun davranılmadığı ve de başvuranların özel ve aile yaşamlarına saygı duyulmadığı gerekçesiyle Türkiye'nin başvuru sahiplerine tazminat ödemesi gereğine karar verilmişti.
 
Ama tabi ki bu kadarı kâfi değil. Çünkü Bergama'da kanser vakaları artıyor. Acilen harekete geçmek lazım. Insan sağlığı korumak, insana verilen değer gösteren en önemli olgudur. Bu ilkeden ve de tabi ki anayasamızdaki yaşam hakkı, sağlık hakkı ve temizlik ve dengeli çevrede yaşama hakkından yola çıkarak, acilen, Bergama'daki altın madeninden etkilenen köylerde ücretsiz bir sağlık taraması yapmak gerekiyor. Bu taramanın şirketi tarafından finanse edilemeyen ve de uygulanan belli aralıklarla tekrar edilmesini öneriyorum. Hatta Türkiye genelinde, yerleşim yerlerine yakın olan tüm madenlerin yerinde sağlık taramalarının "zorunlu" hale gelmesi ve de 2-3 sene aralıklarla tekrarlanması örnek bir uygulama olabilir. Bunlardan birisi "çevre ve insan hakkı standardı" geliştirip tüm dünyaya örnek de olabiliriz. Ayrıca siyanür başta olmak için diğer metallerin insanlarına sağladığınız etkileri hakkında "somut" veri de toplarız.
 
Acilen böyle bir taramanın gerçekleşmesi yıllardır hayatlarını "gelişme" adına riske attığımız köylülere toplumsal bir borcumuzdur.
 
Antik Yunan mitolojisine göre Apollon'un oğlu, "Tıbbın ve Sağlığın Tanrısı" Asklepios, Allianoi doğumlu, yani Bergamalıymış. Asklepios, hasta insanlara şifa dağıtırmış ve hatta ölüleri diriltecek kadar ustaymış. Asklepios'un kendine gücünü güldüreceklerini düşünen Zeus, kıskaçlıktan zerre kadar Asklepios'u yıldırımlarıyla öldürmüş. Sonrasında da pişman olup onun bedenini yıldızların arasına yerleştirmiş.
 
Eski Yunan mitolojisini, aynı topraklarda, günümüz Türkiye'sinde gerçeğe dönüştürmenin zamanı geldi. - Asklepios Bize Yıldızların arasindan göz kırpıyor.
 
Gelecek hafta Milletler'in çevre koruma faaliyetlerini birleşmiş olarak tarihsel olarak ele alacağım.
 

Defne GONENC
Araştırma Görevlisi / 
Uluslararası Çevre Araştırmaları Doktora Öğrenci Merkezi
Uluslararası ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü 
Maison de la Paix 
1211 Genève 21 - İsviçre

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları